Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KROKODYLE, SANGUSZKOWIE, PLASTYCY I FOTOGRAFICY - PLENER WE WŁODAWIE

20.07.2016

Plenery plastyków i fotografików organizowane są przez Miejski Dom Kultury od 2003 roku. Uczestniczą w nich ludzie zainteresowani rozwijaniem swoich zdolności, amatorzy i profesjonaliści. Praktycznie każdy może, spróbować spojrzeć na otaczający go świat przez obiektyw aparatu lub przetworzyć go przy pomocy dowolnego tworzywa plastycznego. Plener to okazja stworzona przez kolbuszowską instytucję kultury dla ludzi poszukujących inspiracji do ciekawszego życia. Na miejsce plenerowych prac na ogół wybierane są niewielkie miejscowości, których współczesność nie wygląda zbyt okazale. Ludzie wrażliwi jakimi są uczestnicy plenerów, potrafią w nich odkryć i wyeksponować w swoich pracach ich urok. Po prostu piękno jest w nas a plenery pozwalają wszystkim je w sobie odnaleźć co w konsekwencji pozwala bardziej twórczo spojrzeć na rzeczywistość. Podobnie było tym razem. Czterdziestosześcioosobowa grupa ,,wrażliwców” udała się / 8-10 lipca 2016r/ do Włodawy ważnego kiedyś miasta handlowego nad Bugiem. W tej miejscowości przez stulecia koegzystowały odmienne kultury i związane z nimi wyznania. Ton miastu nadawali żydowscy mieszkańcy, wyznawcy wiary mojżeszowej, następną grupą byli chrześcijanie: katolicy, protestanci i prawosławni różnych narodowości. Funkcje handlowe miasta dawały możliwość rozwoju i bogacenia się jego mieszkańcom. W handlu i rzemiośle dominowali Żydzi, którzy stanowili ponad sześćdziesiąt procent populacji. Już tak się składa, że niezależnie od tego gdzie jesteśmy to odnajdujemy związki z naszym miastem. Okazuje się że przez przez wiek właścicielami tego miasta podobnie jak później Kolbuszowej był magnacki książęcy litewski ród Sanguszków. Czasy te oddziela od siebie kilka pokoleń przedstawicieli tego magnackiego rodu, którzy rezydowali we Włodawie w wieku XV i XVI a w Kolbuszowej w wieku XVII i XVIII. Włodawa posiada trzy budynki dokumentujące współistnienie wyznań. 

   W barokowym czynnym kościele pod wezwaniem św. Ludwika posługę dla wiernych odprawiają Paulini. W cerkwi akurat był odpust i mogliśmy zobaczyć nabożeństwo z prawosławnym biskupem. Dobrze zachowane obiekty trzech synagog to obecnie muzeum z bogatymi zbiorami judaików. Ciekawostką jest to, że żydowskie święta są zilustrowane srebrnymi naczyniami używanymi do spożywania charakterystycznych dla danego święta potraw. W dawnym kahale jest wystawa prezentująca wszystkich możnych właścicieli miasta. Jest też ekspozycja etnograficzna grupy Polesian. W powiecie włodawskim położony jest Sobibór miejsce zagłady Żydów /z ponad pięciotysięcznej społeczności przeżyło około sto pięćdziesiąt osób /. Sprawcami ludobójstwa byli Niemcy, wspierani przez policjantów ukraińskich i litewskich. W muzeum tej martyrologii, poświęcona jest osobna interesująca wystawa.

   Małym odskokiem od Włodawy był Kodeń z cudownym obrazem Matki Boskiej. Kościołem opiekują się Oblaci, jeszcze niedawno był wśród nich kolbuszowianin, który obecnie służy Bogu i temu zakonowi na północy kraju. Skok w bok wykonaliśmy do Okuninek nad Jezioro Białe, do raju wszelkiego rodzaju rozrywek spod znaku disco polo. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z drewnianymi kuzynami kolbuszowskiego krokodyla Nilusia. Wracając zahaczyliśmy o Skansen w Lublinie zwiedzając go ekspresowo. Pięknych miejsc co niemiara, nadbużańska przyroda niesamowita, efekty prac malarskich i fotograficznym obejrzeć będzie można w Galerii MDK w Kolbuszowej. Bębny już biją trąby grają zapraszamy w sobotę 27 sierpnia br początek o godzinie osiemnastej.

Plener-Włodawa

07.03.2018, 11:22