Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DOBRA KULTURA DLA DOBREJ PUBLICZNOŚCI

28.02.2017

Giovanni Battista Pergolesi, włoski barokowy kompozytor, skrzypek i organista żył zaledwie dwadzieścia sześć lat. Intermezzo La Serva Padrona skomponował jako muzyczny przerywnik wystawiany pomiędzy aktami poważnych oper. Pergolesi przyczynił się tym samym do powstania gatunku muzycznego, opery buffa. Służąca Panią /polskie tłumaczenie/, to zabawna komiczna intryga, oparta na dialogu werbalnym i wokalnym, pomiędzy służącą a jej trwającym w starokawalerstwie panem. Dwójce głównych aktorów towarzyszy, pantomimiczny służący i akompaniator pianista. Cudownie lekkie arcydziełko przyniosło sławę i popularność kompozytorowi.

Minęło bez mała, trzysta lat od premiery opery buffa Pergolesiego a obyczajowa intryga nadal świetnie bawi publiczność. Najlepiej o tym można było się przekonać obserwując widzów, którzy nie przerazili się słowa opera i zapełnili salę Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej /5 marca 2017roku/ z ogromnym zainteresowaniem, ciepło przyjmując aktorskie i wokalne popisy artystów. Kontekst obyczajowy jest wciąż aktualny, zrozumiały i zabawny dlatego też opera wystawiana jest na całym świecie w operach i teatrach muzycznych /chociażby w Palazzo Doria Pamphili w Rzymie, cena biletu 66 euro/.

   Dzięki pomysłowi prezesa Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego, Andrzeja Szypuły, kolbuszowscy melomani mieli możliwość uczestnictwa wyjątkowym wydarzeniu muzycznym jakim było przedstawienie La Serva Padrona Pergolesiego. W roli służącej Serpiny wystąpiła Katarzyna Liszcz-Starzec, sopran, w rolę Umberta wcielił się Kamil Niemiec, bas. Trudną, niemą rolę służącego Vespona zagrał bezbłędnie Paweł Przybyła. Na fortepianie z talentem akompaniowała Aneta Czach. Całość wyreżyserował Jerzy Czosnyka, słowo wstępne i kierownictwo muzyczne przedstawienia należało do Andrzeja Szypuły. Brawa publiczności dla artystów, ale też brawa dla publiczności za coraz częstszy udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych na wysokim poziomie.

La Serva Padrona /5 marca 2017, MDK Kolbuszowa

08.03.2018, 12:14

TRANSMISJE NA ŻYWO

Biuletyn Informacji Publicznej

 

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

 

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny