Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jan Cebula otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga!

28.04.2017

Zgłoszony przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej do Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej"Jan Cebula, wybitny skrzypek, jeden z ostatnich autentycznych ludowych muzykantów, otrzymał tą prestiżową nagrodę. Przyznanie tej nagrody należy uznać za największe osiągnięcie życiowe ludowego artysty z Kolbuszowej. Tym samym dzięki niezwykle fachowemu Jury 42 edycji Nagrody, muzykant z Kolbuszowej dołączył do panteonu największych twórców polskiej kultury ludowej.

   Kolbuszowski Dom Kultury, który udziela wsparcia pracy twórczej skrzypka, odczuwa olbrzymią satysfakcję i radość z osiągnięcia jakie stało się udziałem tego niezwykłego muzykanta. Ministerialną Nagrodę Kolberga otrzymało w 2017 roku trzynastu wybitnych artystów, twórców, zespołów i naukowców, wśród nich kolbuszowski skrzypek

Przeczytaj więcej na http://www.nagrodakolberg.pl/181

Zobacz Jana Celulę w Teleexpressie (kliknij w zdjęcie żeby przejść do materiału wideo):

 Zobacz uzasadnienie wniosku - kliknij poniżej


 

   Jan Cebula urodził się w 1937 roku w Nowej Wsi koło Kolbuszowej. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzykanckich. Od dziecka przejawiał zdolności muzyczne, początkowo próbował gry na skrzypcach, później przez lata grał na instrumentach dętych. Do skrzypiec wrócił na początku lat 80. XX w. Przez cały czas grał w zespołach weselnych, orkiestrach dętych i w różnych kapelach z okolic Kolbuszowej. Jest jednym z ostatnich muzykantów – samouków, który współpracował z najlepszymi muzykantami z Puszczy Sandomierskiej. Zawsze poszukiwany i zapraszany do gry w kapelach, gdyż gwarantował dobre wykonanie melodii i znajomość właściwego repertuaru.
 
   Wszystkich znawców folkloru, samych muzykantów i miłośników ludowej muzyki zdumiewa jego niepowtarzalny styl gry na skrzypcach. Swoją delikatną, zwiewną grą przypomina niekiedy jednego z najlepszych muzykantów, mieszkających w pobliżu – Henryka Kretowicza z Głogowa Małopolskiego. Z kapelami ludowymi współpracował już od wielu lat ale oficjalnie dopiero od 1978 r., gdy objął prowadzenie kapeli, działającej przy MDK w Kolbuszowej. Od tego czasu nieprzerwanie gra w różnych kapelach, także jako solista – skrzypek, niezmiennie otrzymując wysokie nagrody i wyróżnienia.
 
   W 2016 roku realizował program wsparty przez MKiDN „Jan Cebula – niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej”, przekazując swoje unikalne umiejętności muzykanckie dwóm uczniom. Zwieńczeniem zadania był koncert, gdzie uczniowie i Mistrz grali razem dla bardzo licznie zgromadzonej publiczności. Został także wydany „Samouczek gry na skrzypcach” zaopatrzony w liczne fotografie, filmy wideo i wskazówki osobiście udzielane przez Mistrza.
 
   Jest świetnym multiinstrumentalistą – samoukiem, potrafi bardzo ładnie śpiewać. Ponadto jest dobrym rzeźbiarzem: rzeźbi w drewnie postacie ludzkie, zwierzęta i ptaki.
Jana Cebulę wspiera jego żona – Maria. Razem z mężem przez wiele lat grała w kapeli na trąbce.
 
Opis całokształtu dotychczasowej działalności artystycznej, badawczej, popularyzatorskiej:
   Jan Cebula przez całe życie miał kontakt z muzyką ludową Od dzieciństwa słyszał ją w domu, potem grywał na zabawach i weselach, gdzie ludzie zawsze prosili o „ludowe kawołki stąd”. Przez długie lata grał w orkiestrach dętych ale także chętne współpracował w okolicznymi kapelami ludowymi, grając na klarnecie, trąbce i ewentualnie na skrzypcach (ale do lat 90. XX w. tylko sporadycznie). Oficjalną działalność w kapelach rozpoczął od 1978 r. Kierował kilkoma kapelami, czynnie uczestnicząc w ich występach. Wyjeżdżały one (także jako solista) na występy w miejscowościach całej Polski a także w wielu krajach Europy, stale współpracując z IOV (w Austrii). Bierze udział w wielu festiwalach i konkursach zdobywając tam liczne wyróżnienia i nagrody. Od ubiegłego roku ma dwóch uczniów, których uczy trudnej gry na skrzypcach i przekazuje swój znakomity repertuar, który pamiętał od dzieciństwa i słyszał od wielkich mistrzów, z którymi współpracował. Posiłkuje się też melodiami Władysława Łobody, którego zeszyty ofiarowała mu żona tego legendarnego muzykanta. W załączeniu tekst zamieszczony w publikacji o Janie Cebuli, wydanej przez MDK w Kolbuszowej oraz wydawnictwo.
 
Wykaz konkretnych osiągnięć artystycznych np. nagród, wyróżnień recenzji:
Jan Cebula jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, regionalnych i wojewódzkich:
- Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu: III nagroda w 1984 r. (kapela), I nagroda w 2015 r. (kapela)
- „Sabałowe Bajania”, Bukowina Tatrzańska: II nagroda w 2016 r.
- Ogólnopolskie Spotkania Skrzypków Grających Muzykę Ludową „Maj-Danówka”: laureat „Złotej Dziesiątki w 2009, wyróżnienie w 2007, 2011; III miejsce w 2013 (solista)
- I miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych, Szczecin 2015
- Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki, Kolbuszowa: 2013 – III miejsce, 2015 – III miejsce (solista), II miejsce (kapela); 2016 – I miejsc (solista)
 
   Ponadto wielokrotne występy podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych z kapelą i jako solista w Puchbergu, Vilshofen (Austria), Bad Hofgastein (Niemcy), organizowanych pod patronatem IOV, lata 80-90.XX w. Recenzje – opinie o zespole napisane przez instytucje z nim współpracujące.

TRANSMISJE NA ŻYWO

Biuletyn Informacji Publicznej

 

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

 

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny