Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KROKODYLEM W DEPRESJĘ!

27.11.2020

KROKODYLEM W DEPRESJĘ!

Jesienny Festiwal Małych Krokodyli w Mieście nad Nilem to pierwsze zorganizowana on-line wydarzenie kulturalne adresowane do najmłodszych odbiorców. Nawiązujące do plenerowych happeningów i parad organizowanych w poprzednich latach na wiosnę. Totemem tego wydarzenia stał się krokodyl nilowa bestia, którą podobno kiedyś, któryś z możnych właścicieli miasta chciał aklimatyzować w leniwie przepływającym przez miasto strumyku. Ten nieudany eksperyment należy jednak w bajki włożyć a bardziej w legendy miejskie, które pięknie opisał przed wojną Zygmunt Nowakowski wybitny krakowski felietonista.

Jak pokazała pierwsza edycja jesiennego festiwalu (9 – 13 występy i 16 – 19 głosowanie i finał 25 i 26 listopada), lokalnego patriotyzmu i fantazji w mieście nad Nilem nie brakuje. Do udziału w festiwalu zgłosiły się placówki przedszkolne z terenu miasta i gminy Kolbuszowa w pełnym wyborze: publiczne, prywatne i parafialne angażując do konkursu, blisko trzystu wychowanków. Zaangażowanie placówek, pozwoliło na zrealizowanie ekipie filmowej 16 prezentacji. Filmy realizowane były na żywo i transmitowane w Internecie, (zarejestrowane nadal są dostępne). Przedszkola włożyły mnóstwo pracy w przygotowanie tych krótkich i twórczych występów, niezwykle barwnych i różnorodnych.

Publiczne Przedszkole nr 2 w Kolbuszowej przedstawiło trzy prezentacje. Maluchy zrobiły wyjątkową makietę z krokodylem i największymi atrakcjami turystycznymi miasta i okolicy. Średniaki z tej placówki zatańczyły patriotyczną polkę z autorskim tekstem w którym w tany rusza burmistrz z krokodylem, pierwszy tancerz miasta. Na ludowo zabawowo wystąpiły starszaki improwizując jesienną zabawę do melodii „Lasowiaczka”.

W Publicznym Przedszkolu w Kolbuszowej Dolnej położonym tuż przy samym Nilu. Jedna grupa przedstawiła dwa przedstawienia. Pierwsze zaprezentowało krokodyla ozdobionego zebranymi nad Nilem darami jesieni. Drugi występ dotyczył tak modnego obecnie tematu zdrowego trybu życia.

Następne prezentacje odbyły się w Publicznym Przedszkolu nr 3 leżącym na historycznym terenie nieopodal nieistniejącego pałacu i niecki po osuszonym stawie młyńskim, nazywanym morzem czerwonym. Staw przez wieki zasilał Nil (nazywany też Olszańcem). Placówka przedstawiła trzy występy, maluszki patriotycznie zaśpiewały o Polsce. Średniaki zaprezentowały krokodyla z rolek i jesiennymi rączkami wykonawców. Starszaki zademonstrowały wszystkim dobitnie że ruch, tężyzna fizyczna to zdrowie.

W oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej w Weryni popularnemu kolbuszowskiemu krokodylowi „Nilusiowi” urósł konkurent w postaci „Weryniusia”. Ta opozycja to być może efekt historycznych sporów czy pierwszą osadą puszczańską Porębą Wielką, była późniejsza Kolbuszowa czy też Werynia. W trzech prezentacjach zobaczyliśmy dwa oddziały przedszkolne, które przeprowadziły lekcje z lokalnej historii, geografii i ekologii z dużą dawką weryńskiego patriotyzmu.

Bardzo małe, maluszki „Motylki” ze Słonecznego Zakątka pokazały pomysłową zabawę ruchową w formie toru przeszkód. Motylki z wdziękiem i odważnie, pokonywały różnorodne przeszkody. Starsza grupa „Biedronki”, zaprezentowała gigantycznego krokodyla i energicznie go otańczyła, popisując się dużą wiedzą z ekologii.

W parafialnym przedszkolu w Kupnie dzieciaki z jednej grupy przygotowały trzy prezentacje. W pełni ekologicznego krokodyla, który rozrósł się w scenkę rodzajową z mnóstwem towarzyszących mu afrykańskich zwierząt. Później dzieciaki zagrzechotały na wykonanych przez siebie instrumentach i zaśpiewały dla zwierząt wspólnie z św. Franciszkiem. Następnie grupa w zabawie w formie moralitetu, wykorzystała scenografię do przedstawienia biblijnej historii Noego i jego Arki.

Prezentacje oceniało jury w składzie: Tomasz Łępa redaktor Radia Leliwa, konferansjer animator kultury, przewodniczący komisji, której członkami byli Paweł Steczkowski, artysta muzyk, kompozytor rzeźbiarz i propagator lasowiackiej kultury, Magdalena Salach, plastyczka i florystka, animatorka.

Jury miało trudne zadanie przyznania zróżnicowanych nagród tak dobrze, starannie przygotowanym, wszystkim prezentacjom. Ostatecznie w trzech konkursach plastycznym (Jesienny Ekoplastyczny Krokodyl) muzycznym (Jesienny Śpiewający Krokodyl) i zabawowym (Jesienny Zabawowy Krokodyl) przyznano 6 nagród głównych, 8 I Nagród i 2 Nagrody dodatkowe. Nagrody Publiczności I, II i III oraz „Nagrodę Najbardziej Kulturalnego Małego Krokodyla 2020” (szczegółowe wyniki w tabeli poniżej).

Organizator uważa że dzieciństwo to bardzo istotny okres w życiu człowieka. Okres z którego mamy najpiękniejsze wspomnienia, to dobry czas żeby zapalić w umyśle przywiązanie do tej pierwszej najmniejszej ojczyzny. Nasze miasto choć niewielkie ma bardzo ciekawą historię, z mnóstwem ciekawych postaci, interesujących (nie tylko o krokodylu) legend, które można wykorzystywać w pracy z najmłodszymi.

Z dzieciństwa pamiętamy białą damę, zbójnika Kolbusza, opowieści o tunelu pełnym skarbów, łączącym pałac w Kolbuszowej z dworem w Weryni. W okolicy miasta mamy również oryginalną w swojej prostocie Lasowiacką kulturę ludową. Wszystkie te opowieści rozwijają wyobraźnię i kształtują przywiązanie, miłość do Kolbuszowej a to jest wartość ogromna. Organizator dziękuje wszystkim uczestniczącym w festiwalu za zaangażowanie w promowanie naszej lokalności. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji miejmy nadzieję że już na wiosnę.

Pierwszy internetowy „Jesienny Festiwal Małych Krokodyli w Mieście nad Nilem” zakończył plebiscyt w sieci. Na specjalnie przygotowanym formularzu można było klikać do woli na którąś z wybranych prezentacji. Głosowanie okazało się niezwykle emocjonujące, ostatecznie oddano na poszczególne prezentacje blisko 700 tysięcy głosów! Liderem co rusz stawała się inna prezentacja. Przed północą czwartego dnia głosowanie udało się ostatecznie ustalić zwycięski film, który otrzymał ponad 206 tysięcy głosów.

Organizator festiwalu Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, uważa że wszyscy jesteśmy zwycięzcami, mali uczestnicy, oddane im nauczycielki, opiekunki kadra zarządzająca i samorząd tworzący warunki dla ich pracy. Wspólna konkursowa zabawa pozwoliła nam wszystkim oderwać się od depresyjnej tegorocznej rzeczywistości. Dom kultury w Kolbuszowej zdobył bezcenne doświadczenie do organizacji tego rodzaju wydarzeń w przyszłości.

Festiwal swój finał miał w przedszkolach, Czarodziej Andrzej i Wróżka Katarzyna (w magicznym okresie od katarzynek do andrzejek) wręczyli przedszkolakom dyplomy ozdobione hebanowi i mahoniowymi krokodylami prosto z Zambii, które są autentycznymi wytworami afrykańskiej sztuki ludowej. Wyżej wymienieni wyczarowali, również z kapelusza atrakcyjne, nagrody rzeczowe, zabawki dla dzieci, klocki zasponsorował producent firma COBI za co serdecznie dziękujemy. Hokus, pokus… niech się dzieje dobra zabawa a zła depresja, niech znika!

GALERIE: