MDK Kolbuszowa

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Jak zjadłem psa - kafla

 

   Wystawa Wojciech Trzyna Malarstwo, Wiesław Pastuła Rzeźba to dziewiętnaste wydarzenie artystyczne, które miało miejsce w otwartej w maju 2014 roku Galerii pod Trąbami i Bębnem Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej (18 lutego 2017). Wystawy w niewielkiej, podręcznej galerii, cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników sztuk plastycznych i fotografii. Uczestniczą w nich mieszkańcy Kolbuszowej i okolicy, sąsiednich miast Głogowa i Sędziszowa Małopolskiego oraz Rzeszowa. W tych środowiskach istnieje spora grupa twórców sztuk przeróżnych, których poczynania warte są prezentacji. Na wernisażach spotykają się ludzie zainteresowani sztuką, staraniem organizatora tworzona jest sytuacja artystyczna, prezentująca różne jej materie i dziedziny. Wyjątkowej sztuce towarzyszą wybitni muzycy. Prezentowane są rzadkie w Kolbuszowej formy, taperowanie, jazz, muzyka instrumentalna, operowa i operetkowa, musicalowa a nawet orkiestrowa. Spróbować też można przygotowanych po mistrzowsku kulinariów.

   Lutowa ostatnia wystawa ,,pod starymi trąbami” to po raz pierwszy prezentowane w tej kolbuszowskiej galerii obiekty rzeźbiarskie pochodzącego z Głogowa absolwenta ASP w Krakowie Wiesława Pastuły (obecnie podkrakowianina) oraz pochodzącego z Rzeszowa kolbuszowianina, malarza Wojciecha Trzyny, absolwenta UMCS w Lublinie. Obydwaj, z jednego rocznika, są też absolwentami Licem Plastycznego w Jarosławiu. Posiadają duży dorobek twórczy i wystawienniczy, ich dzieła plastyczne mają własny, dojrzały styl. Na wystawie zaprezentowano bez mała trzydzieści świetlistych olejnych pasteli i dziesięć niewielkich rozmiarów rzeźb, pochodzących z różnych okresów twórczości artystów. Dzieła malarskie to swoiste impresje inspirowane obiektami ludowej religijności, przetworzone ciekawą oryginalną techniką malarską. Prezentowane rzeźby, to niewielki fragment twórczości, mieszkającego w podkrakowskim Kamieniu, rzeźbiarza, medaliera i malarza, wystawiane obiekty starają się metaforycznie zamknąć w plastycznym znaku cząstkę, element, pojęcie z otaczającej nas rzeczywistości.

   Dziewiętnasta wystawa prezentuje podobnie jak wszystkie poprzednie ciekawą sztukę na bardzo dobrym poziomie. Wystawie w tym roku towarzyszyła zabawa karnawałowa. W nowej udanej odsłonie zobaczyliśmy Orkiestrę Dętą Miejskiego Domu Kultury, która niczym rozrywkowy big band zagrała rytmy karnawałowe. Muzykę taneczną z atmosferą kultury lat sześćdziesiątych zaprezentowali z właściwą sobie erudycją Jerzy Dziobak i Elżbieta Lewicka z Radia Rzeszów. Klimat i prowadzenie konferansjerki były na najwyższym poziomie, prezentację medialną z talentem a propo ilustrującą muzykę przygotował Andrzej Serafin. Ostatkowe kulinaria przygotowała grupa piekących i gotujących z pasją pań z Kolbuszowej, Świerczowa i Domatkowa. Zakręcone rogaliki babci Halinki, Wojtusiowe sodzioki, Jasiny chrust, Ziuciane różane pączusie, Oponki ,,miszelenki”, Parówki sołtysa, Czerwony buraczany barszcz ze skwierkowymi pasztecikami wszystko wyjątkowo pyszne!

   Dobra sztuka, świetna publiczność, zadowolona z wielozmysłowych wrażeń to podsumowanie wieczoru.