kalendarz imprez 2017

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

ZOBACZ TEŻ:
TABELA IMPREZ ORGANIZOWANYCH I WSPÓŁORGANIZOWANYCH PRZEZ MDK KOLBUSZOWA W 2017 ROKU (KLIKNIJ W NAPIS ŻEBY ZOBACZYĆ)

 

wydarzenie: Przegląd Widowisk Kolędniczych
kiedy: 6 stycznia
miejsce: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej

 
PWK2015

 Przegląd... odbywa się z przerwami od lat 80.; rokrocznie do Kolbuszowej w styczniu zjeżdżają zespoły kolędnicze z Podkarpacia i sąsiednich województw; ocenia ich zawsze profesjonalna komisja złożona ze specjalistów z zakresu etnografii, teatrów ludowych, zwyczajów i obrzędowości; Przegląd Widowisk Kolędniczych organizowany jest we współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie i Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

 

 

wydarzenie: Koncert Noworoczny 2017
kiedy: 29 stycznia
miejsce: Hala Sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej


Noworoczny2015

 Wydarzenie zapoczątkowane przez byłego burmistrza Zbigniewa Chmielowca, odbywa się w hali sportowej przy kolbuszowskim Liceum Ogólnokształcącym od dekady; gromadzi zawsze sporą widownię, której dużą część stanowią stali bywalcy kolbuszowskich Koncertów Noworocznych; na scenie prezentują się zawsze orkiestry dęte (kolbuszowska orkiestra MDK, Krakowska Orkiestra Staromiejska, Ropczycka Orkiestra Dęta...). Podczas ostatnich koncertów wspólnie z orkiestrami występowali wybitni soliści i solistki scen operowych.

 

 

wydarzenie: Uroczystości patriotyczne.
kiedy: 3 maja
miejsce: kolbuszowski rynek, Miejski Dom Kultury

 

 

wydarzenie: IV Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki
kiedy: 28 maja
gdzie: MDK w Kolbuszowej (impreza odbędzie się pod warunkiem dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)


FZM2013

Festiwal zapoczątkowany w 2013 roku od razu zyskał uznanie specjalistów z zakresu muzyki ludowej – za to wydarzenie oraz pofestiwalowe wydawnictwo przedstawiciele Miejskiego Domu Kultury odebrali w Sali Koncertowej im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie II nagrodę na Fonogramie Źródeł organizowanym przez Polskie Radio. Od pierwszej edycji organizowany jako połączenie sesji popularnonaukowej i koncertu/konkursu plenerowego, gromadzi naukowców, muzyków, uczestników i widzów z różnych stron kraju. Organizacja imprezy jest uzależniona od dofinansowania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

wydarzenie: Dni Kolbuszowej 2017
kiedy: 3-4 czerwca
miejsce: stadion miejski

 

DniKolbuszowej2014

 

 Zapoczątkowane w 1961 roku, pierwotnie odbywały się we wrześniu, później w początku maja – i to właśnie ta majowa data tradycyjnie już wiązana jest z Dniami Kolbuszowej; w Kolbuszowej dzieje się wtedy sporo: od wydarzeń artystycznych (muzycznych, teatralnych), przez sympozja, wystawy, prelekcje, wydarzenia sportowe (nordic walking, wyścigi 4x4), po koncerty plenerowe; W tym roku Dni Kolbuszowej odbędą się w pierwszy weekend czerwca.

 

 

wydarzenie: Festiwal Orkiestr na falach Nilu "Fanfary dla Brata naszego Boga"
kiedy: 11 czerwca
gdzie: parafia pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej

 

SpotkaniaOrkiestrowe

 

 

 Kolbuszowski Festiwal Orkiestr Dętych "na falach Nilu" ma już kilkunastoletnią historie. Pomysł zaproszenia nad Nil tego rodzaju muzyki nie był przypadkowy. Kolbuszowa ma bowiem bogate tradycje orkiestr dętych, które działały w miasteczku już na długo przed wojną. Nieprzypadkowy jest też patron tego wydarzenia - Walenty Kazior - wieloletni kapelmistrz i dyrygent kolbuszowskiej orkiestry dętej.

 W ostatnich latach Festiwal miał charakter międzynarodowy - na plenerowej scenie, rynku i ulicach Kolbuszowej prezentowały się orkiestry z Węgier, Słowacji, Ukrainy oraz różnych stron Polski (Gorzów Wielkopolski, Kraków, Kolbuszowa). Tradycją powoli stają się też spontaniczne występy muzyków przy kolbuszowskiej studni.

 

 

wydarzenie: Sobótki 2017
kiedy: 25 czerwca
gdzie: Domatków

Sobotki2010
Sobótki to cykliczna impreza odbywająca się w Domatkowie zawsze końcem czerwca, w okolicach nocy świętojańskiej. Wydarzenie jest okazją do przypomnienia tradycji lasowiackich, pozwala na zaprezentowanie lokalnej społeczności młodych zespołów muzycznych, tanecznych, artystycznych działających na terenie gminy, ale ściąga też do Domatkowa artystów powszechnie znanych. W 2013 roku gwiazdą wieczoru na "Sobótkach" była Halina Kunicka.

 

wydarzenie: Jazz nad Nilem 2017
kiedy: 2 lipca
gdzie: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej


JazzNadNilem
 

 Jazz nad Nilem jest wyjątkową pozycją w kolbuszowskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Festiwal ściąga do miasta poważne postaci polskiej sceny jazzowej. Na lipcowej scenie nad Nilem występowali już m.in: Jazz Band Ball Orchestra, Stanley Breckenridge, New Bone, Mississippi Big Beat, ... Jazz nad Nilem to jednak nie tylko jeden rodzaj muzyki, jazzowe improwizacje w naturalny sposób łączą się z bluesem czy eksperymentalnym folkiem spod znaku Kwartetu Jorgi. Organizacja tego wydarzenia możliwa jest m.in. dzięki znaczącemu wsparciu sponsorów - kolbuszowskich fanów jazzu.

 

 

wydarzenie: Albertynki 2017

kiedy: 23 lipca

gdzie: parafia pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej

 

 

 

wydarzenie: Dożynki Gminne w Domatkowie
kiedy: 15 sierpnia
gdzie: Domatkówdozynki2010


 Każdego roku gospodarzem dożynek gminnych jest inne sołectwo. Po ubiegłorocznych dożynkach w Nowej Wsi, w 2016 roku czas na Domatków. Tradycyjnie dożynki rozpoczną się Mszą Świętą, po któej odbędą się dalsze obchody.

 

 

wydarzenie: Lasowiackie Zimioki 2017
kiedy: 24 września
gdzie: Kolbuszowa Górna, plac przy filii MDK

zimioki

  Dlaczego zimioki? Raz dlatego, że przez długie lata stanowiły podstawę lokalnej, lasowiackiej kuchni, dwa - bo w Kolbuszowej Górnej stoi bodaj jedyny w Polsce pomnik ziemniaka. Impreza, jak wszystkie odbywające się w tej miejscowości, zawsze gromadzi tłumy widzów. Wiedzą po co przychodzą! Na Lasowiackie Zimioki warto zajrzeć już tylko dla samego występu "Górniaków", jednego z najstarszych i najbardziej utytułowanych tego typu zespołów w południowo-wschodniej Polsce. Ale przecież oprócz występu Górniaków przy filii MDK w Kolbuszowej Górnej końcem września zawsze dzieje się znacznie więcej! 

 

 

wydarzenie: Święto Niepodległości 2017
kiedy: 10-11 listopada
gdzie: Kolbuszowa: Zespół Szkół nr 1, MDK, rynek