Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KOLĘDNICY IDĄ DALEJ, KOLBUSZOWSKI PRZEGLĄD AD 2018

06.01.2018

Wiejskie kolędowanie to pradawny chrześcijański obyczaj, stara piękna tradycja przekazywania życzeń i otrzymywania w zamian pokarmu czy drobnych datków, związana ze świętami. W Polsce te tradycje są bardzo różnorodne i ciągle jeszcze żywe. Dla ich zachowania w latach osiemdziesiątych ub. wieku w Kolbuszowej zorganizowano wojewódzki przegląd zespołów kolędniczych. Tworzyły go trzy instytucje kultury: dwa muzea i dom kultury. Od tego czasu upłynęło ponad trzydzieści lat a na deskach sceny dawnej sokolni wystąpiło blisko cztery tysiące aktorów, pasjonatów tradycyjnego kolędowania. Liczba widowisk i zespołów przekroczyła czterysta. Przez cały ten okres kolędnikom wiernie towarzyszyło łącznie, kilkanaście tysięcy widzów. Jak widać widowiska są potrzebne, kolędnikom i publiczności. Od kilku lat przegląd odbywa się 6 styczniaw Święto Trzech Króli.

W tym roku kolędnicy spotkali się na mszy w Kolegiacie zakończonej żywym i radosnym folkowym koncertem kolęd w wykonaniu, zespołu złożonego z muzyków kapeli Jurka Wrony rozszerzonej o innych wytrawnych śpiewaków i instrumentalistów. Zagrali i zaśpiewali wesoło. Po mszy grupy kolędnicze pomaszerowały tradycyjną paradą. Uczestniczyło w niej dziewięć zespołów i stu dwudziestu ludowych artystów. Pięknie prezentowali się trzej królowie a nawet czterej licząc Heroda, niesamowicie wyglądały diabły, męskie zgodne z tradycją anioły, przerażające śmierci i dziarscy żołnierze, szorstcy dziadowie, zabawni Żydzi, słomiane draby i kłapiące turonie. Stu metrowy pochód tradycji zakończył się w domu kultury. Serdecznie powitani przez burmistrza Jana Zubę, kolędnicy rozpoczęli swój konkursowy karnawał. Doświadczone jury pod przewodnictwem, Jerzego Dyni w składzie Jolanty Dragan - kustosza w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Marii Kuli etnologa, pracownika Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, Katarzyny Liszcz Starzec, pracownika Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej z uwagą oceniało występy grup z terenu Podkarpacia, Wschodniej Małopolski oraz Lubelskiego. Przegląd Widowisk Kolędniczych miał w tym roku konkurencję sportową, polski skoczek walczył z powodzeniem o trofeum Turnieju Czterech Skoczni. Przegląd zakończył się równocześnie z Turniejem. Przy dźwiękach polskiego hymnu, odgrywanego zwycięskiemu skoczkowi na podium kolbuszowskiej sceny wchodziły zespoły kolędnicze. Nagrody wręczyli szefowie instytucji organizujących przegląd, Wiesław Sitko z Miejskiego Domu Kultury, Jacek Bardan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i Marek Jastrzębski z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, którym towarzyszyła Ewa Draus radna podkarpackiego sejmiku.

   Dziękujmy kolędnikom przenoszącym, dalej wyjątkowe narodowe dziedzictwo kulturowe. Rodzicom, którzy tak licznie przyprowadzili swoje pociechy i Zespołowi Ludowemu Górniacy, który urwał się z przeglądu by kolędować w Dolnej i Górnej Kolbuszowej. Tym samym kolęda zachowana na scenie, wraca w teren i o to chodzi!

Wyniki przeglądu:

Nagrody:

Trzy równorzędne I Nagrody po 750 zł każda, otrzymali:

- Zespół Kolędniczy z Łazor, nagrodę ufundował Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

- Zespół Folklorystyczny Folusz z Giedlarowej, nagrodę ufundował Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

- Zespół Kolędniczy Zalasowianie z Zalasowej, nagrodę ufundował Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej

Trzy równorzędne II Nagrody po 650 zł otrzymali:

- Zespół Śpiewaczo Obrzędowy Leszczynka z Wólki Grodziskiej, nagrodę ufundował Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

- Zespół Ludowy Górniacy z Kolbuszowej Górnej nagrodę ufundował Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

- Zespół Obrzędowy Mazurzanie z Mazur, nagrodę ufundował Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej

Trzy równorzędne III Nagrody po 600 zł, otrzymują:

- Zespół Kolędniczy Lubcoki, nagrodę ufundował Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

- Zespół Nosowiany z Nosówki nagrodę ufundował Dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

- Zespołu Lubeckie Szkuty z Lubczy nagrodę ufundował Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej  

Przegląd Widowisk Kolędniczych 2018

09.03.2018, 14:14

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny