III Festiwal Żywej Muzyki - wyniki
W dniu 29 maja 2016 roku na estradzie plenerowej przy Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbył się konkurs kapel i instrumentalistów ludowych trwający podczas ,,III Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki – Grać jak Pogoda”.
Organizatorem konkursu był Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Występy konkursowe oceniało Jury w składzie:
Przewodnicząca: mgr Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog
Członkowie:
- prof. dr hab. Jan Adamowski – kulturoznawca, folklorysta, antropolog
- dr Tomasz Nowak - etnomuzykolog, antropolog tańca
- mgr Jolanta Dragan – Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
- mgr Maria Kula – etnolog, instruktor WDK w Rzeszowie
Do konkursu na podstawie złożonych kart przyjęcia i załączonych nagrań muzycznych przyjęto jedenaście poniżej wymienionych kapel:
- Kapela Biała Muzyka (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
- Kapela Jana Cebuli (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
- Kapela Wolanie z Woli Małej (klarnet, skrzypce, kontrabas, cymbały)
- Kapela Ludowa Rymanowianie (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
- Kapela Ludowa Młode Kurasie z Lubziny (skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas)
- Kapela Ludowa Widelanie (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy, klarnet)
- Kapela z Huty (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
- Kapela Kocirba (skrzypce prym, altówka sekund, basy trzystrunowe, bębenek obręczowy)
- Kapela Trzcinicoki (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy)
- Kapela Ludowa Młoda Harta (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy)
- Młodzieżowa Kapela Ludowa Pogórzanie (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy)
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody kapelom:
1.Pięć równorzędnych I nagród po 600 zł każda, przyznano:
- Kapeli Jana Cebuli z Kolbuszowej (skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas – region Lasowiacki)
- Kapeli Młode Kurasie z Lubziny (skrzypce prym, kontrabas, sekund - region Rzeszowski)
- Kapeli z Huty Komorowskiej (skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas – region Lasowiacki)
- Kapeli Trzcinicoki z Trzcinicy (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy - region Pogórze Jasielskie)
- Kapeli Młoda Harta z Dynowa (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy – region Dynowski)
2.Cztery równorzędne II nagrody po 550 zł każda, otrzymują:
- Kapela Biała Muzyka z Świlczy (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy – region Rzeszowski)
- Kapela Rymanowianie z Rymanowa (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy – region Krośnieński)
- Kapela Kocirba z Kolbuszowej (skrzypce prym, altówka sekund, basy trzystrunowe, bębenek obręczowy - region: Puszcza Sandomierska – południowy region)
- Kapela Ludowa Widelanie z Widełki skrzypce prym, skrzypce sekund, basy, klarnet - region: Rzeszowsko-Lasowiacki)
3.Dwie równorzędne III nagrody po 450 zł każda, otrzymują:
- Kapela Wolanie z Woli Małej (klarnet, skrzypce, kontrabas, cymbały ludowe – Rzeszowski)
- Kapela Pogórzanie z Dynowa (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy – region Dynowski)
Do konkursu na podstawie złożonych kart przyjętych zostało szesnastu instrumentalistów:
- Dominik Undziakiewicz (skrzypce)
- Ryszard Wandas (cymbały)
- Andrzej Baran (cymbały)
- Barbara Sowa (skrzypce)
- Marceli Grzegorzak (cymbały)
- Adam Dragan (skrzypce)
- Jakub Kłoda (akordeon guzikowy)
- Henryk Marszał (skrzypce)
- Małgorzata Wybraniec (skrzypce)
- Szymon Węglowski (lira korbowa)
- Lidia Anna Biały (skrzypce)
- Aneta Hodór (skrzypce)
- Andrzej Jędryczka (cymbały)
- Eugeniusz Kopera (skrzypce)
- Monika Chudy (skrzypce)
- Jan Cebula (skrzypce)
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. Pięć równorzędnych I nagród po 300 zł każda otrzymują:
- Andrzej Baran z Piątkowej – cymbały
- Henryk Marszał z Przewrotnego - skrzypce
- Andrzej Jędryczka z Trzcinicy - cymbały
- Monika Chudy - skrzypce
- Jan Cebula z Kolbuszowej - skrzypce
2.Cztery równorzędne II nagrody po 250 zł każda, przyznano:
- Marceli Grzegorczyk z Piątkowej - cymbały
- Szymonowi Węglowskiemu z Kolbuszowej – lira korbowa
- Lidii Biały z Świlczej - skrzypce
- Eugeniuszowi Kopera z Brzysk - skrzypce
3.Siedem równorzędnych III nagród po 200 zł każda otrzymali:
- Dominik Undziakiewicz z Dynowa - skrzypce
- Ryszard Wandas z Dynowa - cymbały
- Barbara Sowa z Piątkowej - skrzypce
- Adam Dragan z Kolbuszowej - skrzypce
- Jakub Kłoda z Kolbuszowej – akordeon guzikowy
- Małgorzata Wybraniec z Rzeszowa - skrzypce
Nagrody zostały ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Inne uwagi i ustalenia Jury:
Komisja Festiwalowa postanowiła desygnować do udziału w 50 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych następujących wykonawców:
- w kategorii kapel: Kapelę z Huty Komorowskiej
- w kategorii solistów instrumentalistów:
- Andrzeja Jędryczkę z Trzcinicy
- Eugeniusza Koperę z Brzysk
- w kategorii folklor – kontynuacja: Szymona Węglowskiego z Kolbuszowej
- w kategorii Duży-Mały Monikę Chudy z mistrzem
Ponadto komisja postanowiła desygnować do występu na 50 Festiwalu ,,Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej następujących wykonawców:
- Henryka Marszał z Przewrotnego
- Andrzeja Barana z Piątkowej
- Jana Cebulę z Kolbuszowej