Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KONCERT ŻYWEJ MUZYKI JANA CEBULI Z KOLBUSZOWEJ /10 grudnia 2016

10.12.2016

Koncert Żywej muzyki Jana Cebuli z Kolbuszowej to finał realizowanego od stycznia do grudnia 2016 roku projektu pt. ,,Jan Cebula niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej”. Realizowane zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem tej realizacji był międzypokoleniowy przekaz na zasadzie mistrz-uczeń pomiędzy unikalnym muzykantem, skrzypkiem Janem Cebulą a jego uczniami.

 

  W sobotę 10 grudnia na scenie widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, realizującego zadanie, odbył się wyjątkowy koncert muzyczny. Wzięli w nim udział uczniowie mistrza Jana Cebuli, Barbara Szalony i Adam Dragan. Występ uczniów z nauczycielem i basistą Zdzisławem Ziarkiewiczem zaprezentował publiczności złożonej z "melomanów” ludowej muzyki umiejętności tej nowej, międzypokoleniowej kapeli. Uczniowie wykazali, że roczny trud jakim było przejmowanie od mistrza jego specyficznej techniki gry zakończył się sukcesem. Mistrz muzykant nie jest człowiekiem otwartym, łatwo oddającym wiedzę, umiejętności, które przez całe życie z pasją gromadził. Tym bardziej cieszy, że ten dawny, tradycyjny, ludowy przekaz muzyczny się udał. Wyraźnie można było usłyszeć różnicę między skrzypkami, Barbarą Szalony i Adamem Draganem, osobą dojrzałą, której jedynym nauczycielem był Cebula a młodym kształcącym się muzycznie skrzypkiem, bardzo sprawnym technicznie. Mistrzowi udało się wykształcić dwóch następców, świadomych wielopokoleniowej tradycji muzycznej, jaką przenoszą dalej.

 

 W koncercie uczestniczyli koneserzy, miłośnicy muzyki tradycyjnej jakiej się już nie gra. Prosty skład instrumentalny dwoje skrzypiec i kontrabas z pełnym ładunkiem piękna i tradycji. Skrzypek, który z powodzeniem występował w wypełnionych widownią miejscach od Szczecina przez Warszawę i Kazimierz nad Wisłą po Bukowinę Tatrzańską, był występem przed własną publicznością bardzo przejęty. Wyraźne spięcie prymisty usztywniło występujących, rytmicznie klaszcząca publiczność dodała występom energii. O podniebienia publiczności zadbał Zespół ludowy Górniacy, ich "zimioczana kapusta” błyskawicznie została zjedzona, podobnie jak inne przaśne potrawy, specjały lasowiackiej kuchni. Co uczniowie zrobią ze spuścizną Jana Cebuli, pokaże życie, na dzień zakończenia realizacji zadania są na dobrej drodze. Dla każdego z uczniów są to drogi odmienne: samouka uczącego się od prymisty gry dawną ludową metodą i wyedukowanego muzycznie skrzypka, dla którego nauka u jednego z ostatnich prawdziwych muzykantów będzie kiedyś powodem do dumy. Wiedzę i umiejętności posiedli, reszta zależeć będzie od tego czy będą mieli choć trochę tej pasji do tradycyjnej muzyki co ich mistrz!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Koncert Żywej muzyki Jana Cebuli z Kolbuszowej /10 grudnia 2016

08.03.2018, 10:21