Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DLA SWOJEJ WSI

19.11.2017


W dniu 19 listopada (2017) miłośnicy lokalności mieli możliwość nieodpłatnego, pozyskania do domowej biblioteki pachnącego świeżością wydawnictwa pt.,, Górniacy dla tradycji swojej wsi”. Ta prekursorska dla Kolbuszowej Górnej publikacja jest swoistym kompendium wiedzy o jej historii i kulturze. Zawiera rys historyczny autorstwa historyka regionalisty Wojciecha Mroczki, o kontekst etnograficzny wydawnictwa zadbała Jolanta Dragan, prezentując również słowniczek miejscowej gwary. Książka zawiera również multimedia, film dokumentalny Jerzego Dyni zmontowany z materiałów archiwalnych Telewizji Polskiej prezentujący Zespół Ludowy Górniacy. Podsumowanie 35 letniej działalności grupy, sprowokowało powstanie tego wydawnictwa. Właśnie o ,,Górniakach” jest w nim najwięcej, historię zespołu opisała, obecna kierowniczka Elżbieta Czachor znajdują się w nim scenariusze przedstawień i śpiewnik. Tutejszą kuchnię prezentuje dawniejsza Górnianka Janina Olszowy. Artystyczne zdjęcia wykonała Magdalena Małaczyńska posiadająca rzadką umiejętność, uchwycenia w kadrze, artystycznych dusz. ,,Górniacy” nagrali również załączone do wydawnictwa słuchowisko muzyczne pt.,, Lasowiackie dziadkowanie” i relację filmową z bieżących obchodów jubileuszu zespołu.

   Wydawnictwo współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Wiejskich na lata 2014- 2020.

   Wydarzenie promocyjne zgromadziło blisko sto trzydzieści, osób co jest swoistym rekordem biorąc pod uwagę poziom czytelnictwa w naszym kraju. Czesław Drąg od lat współpracujący z Górniakami zastosował oryginalną formułę, prowadzenia promocji. Przeprowadzał wywiady zmuszające do wysiłku intelektualnego, co okazało się bardzo atrakcyjne dla widzów. Swoimi refleksjami na temat kultury ludowej z publicznością podzielili się autorzy tekstów i goście, odbyła się też projekcja filmowa. O swoim stosunku do tradycji i wspieraniu przez samorząd działań mających na celu zachowanie i ochronę rodzimego dziedzictwa kulturowego opowiedział Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. Sposób wspierania kultury ludowej przez wojewódzką instytucję kultury przedstawił jej szef dyrektor Marek Jastrzębski. Dyrektor Jacek Bardan zwięźle zarysował współpracę z ,,Górniakami'” i innymi grupami etnograficznymi, które występując w skansenie podczas imprez wypełniają go życiem. Jolanta Dragan udzielająca stałego wsparcia merytorycznego grupie nad wyraz zwięźle wyłożyła swoje dociekania etnograficzne. Ostatnia i najmilsza część konferencji promocyjnej, składała się z teorii i praktyki, dotyczyła kulinariów. Janina Olszowy narobiła wszystkim smaku opowiadając o górnieńskim jedzeniu, wywołane opowieścią łaknienie zaspokoiły Górnianki pod dyrekcją Danuty Olszowej.

   Atrakcyjna forma wydawnictwa, której redaktorem był Mateusz Starzec, wspierany przez innych pracowników wydawcy: Annę Puzio, Katarzynę Liszcz - Starzec, Marka Krakowskiego, Stanisława Długosza i Andrzeja Serafina, interesująca promocja, spowodowała że wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania z książką pod pachą radośnie udali się do domostw. Po obowiązkowym oglądnięciu ostatniego punktu programu etiudy pt.,, Dziadki dziatkom” w wykonaniu jubilatów. Jak zwykle nieprzewidywalny zespół, ku uciesze publiczności zaprezentował komediową wersję przedstawienia. Abstrahując od treści dziełka, najbardziej zaskakujące było to że odtwarzająca rolę babki, znana przeciwniczka nałogu tytoniowego, inicjatorka antytytoniowych konkursów i happeningów, wzięła o zgrozo w obronę małoletniego palacza Jurka, podstępnie podkradającego fajki dziadkowi Ambrożemu.

   Wydawcę Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej cieszy zainteresowanie i emocje, które wywołała publikacja, martwi że nakład praktycznie uległ wyczerpaniu.

Górniacy dla tradycji swojej wsi, 19 listopada 2017

09.03.2018, 12:31