Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PLENER W JAROSŁAWIU - MIEŚCIE KUPCÓW I JARMARKÓW

10.07.2018

PLENER W JAROSŁAWIU W  MIEŚCIE KUPCÓW I JARMARKÓW

                W  kolbuszowskim plenerze ,,Wiatraki” biorą udział od lat uczniowie szkół  z terenu  naszego powiatu i sąsiednich. Uzdolnione artystycznie dzieci i młodzież wraz z nauczycielami udaje się w ciekawe miejsca i wyżywa plastycznie realizując swoją pasję. Tak samo był tym razem (16 maja 2018 maja),  gdy grupa ponad siedemdziesięciu osób zawitała do gościnnego Jarosławia. Na miejscu powitała nas para jarosławskich kupców. Odgrywający rolę dawnych mieszczan, ciekawie opowiadali o historii i tradycji swojego wyjątkowego miasta. Jarosław to miejsce, wyjątkowe lokowane na szlaku pomiędzy wschodem a zachodem, południem i północą. Przez wiele wieków należało do najważniejszych
i najbogatszych ośrodków handlowych w Europie. Tutaj odbywał się jeden z dwóch największych  jarmarków europejskich. Istotni dla jego rozwoju podobnie jak i dla Kolbuszowej była magnacka rodzina ,,Lelewitów” Tarnowskich. Dyrektor miejscowego ośrodka kultury (plastyczka) Elżbieta Śliwińska zadbała o to żeby młodym artystom malowało się jak najlepiej. Nic też dziwnego w tym, że kilka godzin wytężonej twórczej pracy upłynęły w komfortowych warunkach. Posileni smaczną  pizzą i lemoniadą po zwiedzeniu wyjątkowego muzeum jakim jest trasa podziemna, poprowadzona dawnymi kupieckimi piwnicami pod kamienicami zadowoleni plenerowicze z udanymi pracami plastycznymi powrócili do Kolbuszowej. Organizator pleneru   z przyjemnością ogląda, poczynania i efekty pracy tych wyjątkowych młodych twórców. Wracając do Jarosławia jest to miasto dla koneserów, nie jest oblegane przez turystów chociaż ma wyjątkowe na tym terenie ,,alibi”. Jarosławianie zapoznający nas z  jego historią to nie tylko przewodnicy ale też pasjonaci i miłośnicy swojej pięknej małej ojczyzny. Miejski Ośrodek Kultury który nas z tak życzliwie przyjął mieści się podobnie jak Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej w dawnej sokolni. Co ciekawe jarosławski zaprojektował go Teodor Talowski najwybitniejszy architekt polskiej secesji, który kilka lat dzieciństwa spędził w Kolbuszowej i odwiedzał ją jako student. Tutaj mógł zafascynować się Egiptem słuchając legend miejskich o rzece Nil i dwóch stawach nazywanych morzem Czarnym i Czerwonym. Pobyt przyszłego  architekta w Kolbuszowej miał związek z pracą jego ojca Jana w sądzie powiatowym.                                                                                                                                                                       

                Wernisaż  prac plastycznych  odbył się  w dniu 20 czerwca w Galerii pod Trąbami i Bębnem Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Prace zaprezentowały się rewelacyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody (tylko różnego stopnia)  pyszne lody i inne słodycze.  No cóż nawet najlepszą sztukę ogląda się lepiej z pełnym żołądkiem. Na wernisażu mieliśmy zaszczyt gościć dyrektor z Jarosławia, którą tak jak nas urzekło jej miasto tak ją prace naszych młodych plastyków. Pani dyrektor obiecała zabrać wystawę do miasta nad Sanem jesienią, gdy już upora się z remontem obiektu pięknej sokolni,  siedziby MOK, którym administruje. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie to będziemy możliwość obejrzenia po raz  drugi tego pięknego miasta. Prace plastyczne ze znawstwem wybrał i nagrodził Ryszard Sziler, który jako dziecko nauczycieli pomieszkiwał w pobliżu Jarosławia. Za co organizatorzy dziękują, podobnie jak artystycznej młodzieży ich nauczycielom za zaangażowanie.

 

GALERIE:

Wystawa - Wiatraki 2018

Wystawa - Wiatraki 2018

Wiatraki 2018

Wiatraki 2018

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny