Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

BASY DUDNIŁY NICZYM PIORUNY

21.05.2019

      W dniu 19 maja 2019 w Kolbuszowej miała miejsce szósta edycja, Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki z Duszą Władysława Pogody. Wydarzenie organizowane jest od 2013 roku i dofinansowane jest  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu  Promocji Kultury. Składa się z seminarium w którym swoje naukowe dociekania prezentują wybitni przedstawiciele świata nauki z renomowanych ośrodków akademickich. W tym roku byli to prof. dr hab. Jan Adamowski, prof. dr  hab. Piotr Dahlig, dr hab. Tomasz Nowak seminarium prowadziła mgr Jolanta Dragan. Organizator festiwalu dba o to żeby sala wypełniona była słuchaczami. Tak było i tym razem wystąpień z zainteresowaniem słuchali: liczna rzesza czynnych muzykantów ale też inni miłośnicy muzyki ludowej. Podczas imprezy miało miejsce miłe wydarzenie a mianowicie uhonorowanie  nestorki ludowej sceny Albiny Kuraś listem gratulacyjnym za długoletnią działalność artystyczną. Obecny na festiwalu  służbowo redaktor Jerzy Dynia otrzymał również gratulacje za długoletnią dokumentację w rzeszowskiej telewizji podkarpackiego folkloru. Gratulację wręczyła i ciepło podziękowała tym zasłużonym dla folkloru osobom Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Wzruszeni nestorzy otrzymali gromkie brawa od seminarzystów i grona wykładowców.

     Po krótkiej przerwie obiadowej i kuluarowych dyskusjach rozpoczął się konkurs początkowo ze względu na nawałnicę na scenie  w budynku. Po przejściu burzy dalsza część odbyła się  na estradzie plenerowej, publiczność dopisała a byli to wyjątkowi widzowie bo pasjonaci folkloru z całego Podkarpacia. W tym roku gościliśmy na scenie rekordową ilość wykonawców dwanaście kapel i osiemnastu instrumentalistów. Jury składało się z prelegentów i prowadzącej seminarium uzupełnione zostało przedstawicielem współorganizatora mgr Marią Kulą z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Gościem przesłuchań był również dyrektor tej placówki Marek Jastrzębski. Zawsze podczas festiwalu  występom kapel towarzyszą tancerze, tym razem byli to uroczy emeryci ,grupa seniorów  z zespołu ,,Ziemia Kolbuszowska” z którymi tańczyła spontanicznie publiczność. Na scenie byli dojrzali muzykanci, nestorzy tacy jak dziewięćdziesięcioczteroletnia skrzypaczka, kilkunastoletnia młodzież a nawet małe dzieci. Okazuje się że festiwal, którego celem było docenienie starych mistrzów ewoluował i świetnie kształtuje pokolenie  następców. To spotkanie na którym się jest a nie się bywa, dające możliwość integracji muzykantów i wymiany doświadczeń.

     Poziom prezentacji muzycznych był bardzo wysoki. Jury  przewodniczył  prof.  Jan Adamowski,  juror wielu prestiżowych festiwali dlatego też obrady przebiegły bardzo sprawnie i wyniki ustalono błyskawicznie. Tym razem najlepsze okazały się lokalne kapele i soliści. Pierwsze nagrody otrzymały kapele: Jurka Wrony z Kolbuszowej, Przewrotniacy z Przewrotnego, Kapela z Majdanu i Cmolaskie Chłopoki. W występach instrumentalistów pierwsze nagrody otrzymali: klarnecista Jurek Wrona,  skrzypek Kazimierz Marcinek, Albina Kuraś. Do Kazimierza nad Wisłą delegowane zostały dwie Kapele  Przewrotniacy i  Kapela z Majdanu oraz  solista cymbalista Jakub Zastawny.  Do Bukowiny Tatrzańskiej wydelegowano klarnecistę Jurka Wronę i Adama, Czaplę cymbalistę oraz skrzypka Adama Dragana.  

        Kameralny kolbuszowski festiwal, ma na celu  zachowanie pamięci o  takich nieprzeciętnych muzykantach i ich muzyce jak Władysław Pogoda z Huciny, który zmarł w ubiegłym roku w czerwcu. Wydaje się że ten cel realizuje dobrze i  że tradycyjne ludowe granie jest wciąż żywe. Atrakcyjne elementy   scenograficzne  sceny i statuetki dla laureatów wykonał artysta rzeźbiarz Marek Krakowski w oryginalnej formie plastycznej, którą można nazwać ,,drzeworytem satyrycznym”. Poniżej pełna lista występujących i nagrodzonych.

WYNIKI KONKURSU

W kategorii solista instrumentalista:

 I Nagroda dla:
-  Albiny Kuraś z Lubziny
- Jerzego Wrony z Kolbuszowej
- Kazimierza Marcinka z Nockowej

 II Nagroda dla: 
- Henryka Marszała z Przewrotnego
- Adama Dragana z Kolbuszowej
- Jakuba Czapli z Dębicy
- Józefa Śliwy z Brzostka
- Jakuba Zastawnego z Brzostka
- Justyny Bieniek z Lubziny

 III Nagroda dla:
- Aleksandry Cieślik z Sieklówki
- Mateusza Wójcika z Lubziny
- Sławomira Wójcika z Lubziny
- Grzegorza Pruchnika z  Przewrotnego
- Tadeusza Malika z Lusławic
- Adama Zielonki z Zalasowej
- Beaty Radzięciak z Rymanowa
- Ludwika Miśty z Trzciany
- Barbary Szalony z Kolbuszowej

W kategorii kapel:

I nagroda dla:

- Kapeli Jurka Wrony z Kolbuszowej
- Kapeli z Majdanu Królewskiego
- Kapeli Cmolaskie Chłopki
- Kapeli Przewrotniacy z Przewrotnego

II nagroda dla:

- Kapeli Zastawnych z Brzostka
- Kapeli Trzcinicoki z Trzcinicy
- Kapeli Dolina Dunajca z Łącka
- Kapeli Nowińskiego z Majdanu
- Kapeli Kurasie z Lubziny

III nagroda dla:

- Kapeli Rymanowianie z Rymanowa
- Kapeli Iskierczanie z Dębicy 
- Kapeli Zalasowianie z Zalasowej

Nagrody zostały ufundowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ponad to Komisja postanowiła desygnować do uczestnictwa w 53 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, który odbędzie się w dniach 27-30 czerwca 2019 roku następujących wykonawców

W kategorii solista – instrumentalista:
Jakuba Zastawnego z Brzostka
W kategorii kapel:
- Kapelę Przewrotniacy  z Przewrotnego
- Kapelę Z Majdanu


Ponadto Komisja postanowiła desygnować do uczestnictwa w 53 Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej” które odbędą się w dniach 10-15 sierpnia 2019 roku następujących wykonawców:
- Jerzego Wronę – klarnet
- Adama Dragana – skrzypce
- Jakuba Czaplę – cymbały

 

 

VI - FŻM galeria fotografii

21.05.2019, 12:13