Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KONKURSY: LASOWIACKIE DOŻYNKI - POWRÓT DO TRADYCJI

04.07.2019

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej jest beneficjentem zadania pt. "Lasowiackie Dożynki - Powrót do Tradycji", które zostanie zrealizowane w ramach ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury programu "EtnoPolska 2019". Celem naszego projektu jest przypomnienie i odtworzenie tradycyjnych zwyczajów związanych z dożynkami unikalnej grupy etnograficznej Lasowiaków zamieszkujących tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.
W ramach zadania odbędą się:

  • seminarium z udziałem wybitnych etnografów, którzy wygłoszą wykłady dotyczące tradycyjnych zwyczajów związanych z dożynkami, właściwych dla grupy etnograficznej Lasowiaków,
  • warsztaty rękodzielnicze i kulinarne wykonania wieńców, haftu i wypieku tradycyjnego dożynkowego chleba,
  • konkursy na tradycyjny wieniec i chleb dożynkowy,
  • widowisko plenerowe pt. "Lasowiackie Dożynki w Hucie Przedborskiej" przedstawiające tradycyjny regionalny obrzęd dożynkowy według scenariusza sporządzonego na podstawie tekstów archiwalnych udostępnionych przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W widowisku wezmą udział artyści Kół Gospodyń Wiejskich z Huty Przedborskiej i Przedborza, Grupy Folklorystycznej Seniorów Ziemia Kolbuszowska, Zespołu Ludowego "Górniacy" z Kolbuszowej Górnej, Zespołu Ludowego "Wolanie" z Domatkowa, Kapel: Jurka Wrony, Kapeli z Huty Komorowskiej, "Cmolaskie Chłopoki, zespołu folkowego "Lasowiackie Hulaki".

Wydany również zostanie katalog z filmem DVD dokumentujący zadanie. Zachęcamy do wzięcia udziału w tych wydarzeniach. Zapraszamy do udziału w konkursach. Poniżej zamieszczone są potrzebne dokumenty.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

RODO

04.07.2019, 15:43

Regulamin konkursów

04.07.2019, 15:43

Karta zgłoszenia do seminarium/warsztatów

04.07.2019, 15:42

Karta zgłoszenia do konkursów

04.07.2019, 15:42