Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

LASOWIACKIE DOŻYNKI - POWRÓT DO TRADYCJI

17.07.2019

Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej jest beneficjentem projektu Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w programie „EtnoPolska 2019”.

Celem realizowanego w ramach tego programu zadania jest przypomnienie i odtworzenie tradycyjnych zwyczajów związanych z dożynkami unikalnej grupy etnograficznej Lasowiaków zamieszkujących tereny dawnej Puszczy Sandomierskiej.

Na przedsięwzięcie składają się:

  • seminarium z udziałem wybitnych etnografów i etnologów,
  • warsztaty rękodzielnicze i kulinarne,
  • widowisko plenerowe pt. "Lasowiackie Dożynki w Hucie Przedborskiej",
  • konkursy na tradycyjny wieniec i chleb dożynkowy.

W realizację zadania zaangażowanych jest kilkanaście kół gospodyń wiejskich, zespoły obrzędowe i kapele ludowe – wszyscy, którym miłe jest zachowanie naszego unikalnego dziedzictwa.

Powstanie również wydawnictwo w postaci katalogu i filmu DVD, zawierające materiały szkoleniowe z seminarium i warsztatów, a także materiały dokumentujące widowisko plenerowe i konkursy.

Terminarz i program wydarzeń:

27 lipca 2019 r.:

  • seminarium pn. „Tradycyjne zwyczaje żniwne i dożynki w dawnej Puszczy Sandomierskiej”
  • warsztaty rękodzielnicze z wykonania wieńca dożynkowego, haftu lasowiackiego, wypieku tradycyjnego dożynkowego chleba.

Ta część projektu odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej w godzinach 10.00 – 16.00.

25 sierpnia 2019 r.:

  • widowisko plenerowe pt. „Lasowiackie Dożynki w Hucie Przedborskiej” z udziałem kilkudziesięciu wykonawców z Kół Gospodyń Wiejskich z Huty Przedborskiej i Przedborza, Grupy Folklorystycznej Seniorów Ziemia Kolbuszowska, Zespołu Ludowego „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej, Zespołu Ludowego „Wolanie” z Domatkowa, Kapeli Jurka Wrony, Kapeli z Huty Komorowskiej, Kapeli Cmolaskie Chłopoki, zespołu folkowego „Lasowiackie Hulaki”. Widowisko przedstawione zostanie według scenariusza na podstawie tekstów archiwalnych udostępnionych przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,
  • konkursy na tradycyjny wieniec dożynkowy i tradycyjny chleb dożynkowy.

Ta część projektu odbędzie się w Hucie Przedborskiej na polu pod lasem, przy drodze w kierunku wsi Leszcze w godzinach 16.45 – 19.00.

 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”