Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KULTURĄ W WIRUSA NA ŻYWO I ONLINE

27.05.2020

Sytuacja, z którą mamy do czynienia od kilkunastu ostatnich tygodni spowodowała niemal całkowity zanik aktywności Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej wobec mieszkańców. W wyniku rządowego rozporządzenia zmuszeni byliśmy odwołać zajęcia i wydarzenia, które miały się odbyć w ostatnim i najbliższym okresie. Nie oznacza to zaprzestania realizacji zadań statutowych kolbuszowskiego Domu Kultury. Ten trudny dla wszystkich czas udało się dobrze wykorzystać, czego efektami są przyznane naszej instytucji dotacje w postaci grantów na realizację trzech dużych zadań kulturalnych. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej został beneficjentem programów ogłoszonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury na ogólną sumę niemal 200 tys. zł. Pierwszy z nich to kolejna, siódma już edycja Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki, czyli wydarzenia mającego na celu ożywienie i popularyzację ludowych tradycji muzycznych w regionach etnograficznych wschodniej i południowo-wschodniej Polski. Patronami tegorocznego festiwalu są osoby największych lasowiackich muzykantów ludowych – nieżyjący już niestety Władysław Pogoda i Jan Cebula. Festiwal, który najprawdopodobniej odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, będzie się składał z 2 części: seminarium z udziałem ekspertów oraz konkursu, w którym wezmą udział autentyczne kapele, a także soliści instrumentaliści. Realizacja tego wydarzenia jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

To nie wszystko – czeka nas ogrom pracy przy dwóch kolejnych projektach. Pierwszy z nich to druga edycja całego cyklu wydarzeń, które swoją premierę miały w ubiegłym roku w okresie od lipca i sierpnia i odnosiły się do autentycznych, rodzimych zwyczajów dożynkowych pod wspólną nazwą Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji. W zadaniu bezpośrednio wzięło udział kilkaset osób – od stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich,  muzyków kapel ludowych, naukowców – etnografów po artystów amatorów w wieku od 5 do 75 lat. W tym roku, po raz wtóry przystępując do tematyki dożynkowej, nie sądziliśmy że przyjdzie nam się zmierzyć z problemami wynikającymi nie z ewentualnym brakiem frekwencji, tylko z tym, że problemem może być właśnie konieczność ograniczenia przez nas możliwości udziału publiczności, bądź zapewnienia ludziom udziału w imprezie na całkowicie nowych zasadach. II Lasowiackie Dożynki – Powrót do Tradycji wymagają od Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, jako beneficjenta Programu EtnoPolska 2020, w ramach którego otrzymaliśmy z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie, dostosowania zadania do nowej rzeczywistości. Dlatego też, mając w zasadzie gotowy do realizacji plan działania, musieliśmy go w bardzo krótkim czasie przystosować do obostrzeń nałożonych na organizatorów wydarzeń kulturalnych na czas pandemii. Tegoroczny powrót do tradycji dożynkowej obejmował będzie seminarium naukowe i warsztaty artystyczne dla uczestników konkursów dożynkowych z wypieku chleba, wykonania wieńca, śpiewu i tańca przy wieńcu oraz inscenizacji widowiska prezentującego dawny zwyczaj ośpiewu i obtańcowania wieńca. Możemy jedynie przewidywać termin realizacji zadania na okres sierpnia i września. Tu należą się wielkie słowa uznania dla osób, które z ramienia Narodowego Centrum Kultury zapewniają nam wsparcie logistyczne i merytoryczne, jednocześnie dopuszczając możliwość znacznej elastyczności w terminach realizacji wniosku.

Drugi z programów ogłoszonych przez Narodowe Centrum Kultury, którego zostaliśmy beneficjentami, noszący nazwę „Kultura w Sieci” zakłada wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym poprzez stworzenie warunków do jej odbioru przy użyciu narzędzi i technik on-line. W wydaniu Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej realizacja Programu „Kultura w Sieci” odbywać się będzie poprzez wielotematyczny cykl działań
on-line, w tym warsztatów, prezentacji, konkursów noszących wspólną nazwę „Kolbusz 2020 – Kulturą w Wirusa”. Zbój Kolbusz, od którego według legendy nasze miasto wzięło swoją nazwę, tym razem walczył będzie w imieniu i w obronie kultury przed koronawirusem. A czynił to będzie z pomocą wspaniałych gości, którzy zostali zaproszeni do realizacji zadania i z wykorzystaniem internetu. Przed pracownikami domu kultury bardzo gorący okres, w którym nastąpi realizacja wymienionych projektów.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci