Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MIĘDZYPARAFIALNE KOLĘDOWANIE DOBRE JAK PAMUŁA

11.02.2020

W naszym zwyczaju  wszelkie jasełka i kolędowanie kończy się w Święto Ofiarowania nazywane  też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Święto przypada zawsze 2 grudnia i do tego czasu należy tradycyjnie rozebrać świąteczne choinki, co  zawsze sprawia przykrość dzieciom i  kultywującym ,,dziecięcość”  w sobie dorosłym. Kilka lat temu Sylwia Rauch, Andrzej Sondej animatorzy ruchu muzycznego  przy  Kościele pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej wraz z ks. wikarym Dominikiem Leniartem postanowili zakończyć okres kolędowania na scenie  kolbuszowskiego domu kultury.  Zarówno Chór jak i zespół,, Arka”” to grupy, których istotą jest oprawa muzyczna wydarzeń religijnych w swoim kościele. Pomysł na organizację tych imprez w Miejskim Domu Kultury to wyraz sporego zaufania do tej instytucji ze strony działających na co dzień przy parafii artystów  i dyrygentów. Z każdym następnym wzrasta liczba zainteresowanych udziałem w spotkaniu.

      ,,Wspólne Kolędowanie” z  1 lutego  AD 2020,  zaszczyciło już  sześć zespołów z terenu powiatu. Po raz pierwszy z obydwu parafii w Kolbuszowej.   Po raz drugi  obecny był zespół z nowej parafii w  Zarębkach i ze starszej od  najstarszej  miejskiej z  parafii w Cmolasie.  Stałymi  gośćmi koncertu jest grupa jasełkowa  z Lipnicy. Suma  summarum ponad setka tych, którzy masę sił i środków poświęcają żeby śpiewać Bogu  i bliźnim. Jako pierwsza  wystąpiła  trzódka ks. dr. proboszcza w Lipnicy  Piotra Setlaka. Kilkadziesiąt (ok.30) młodych osób przedstawiło jasełka oparte na poezji ks. Jana Twardowskiego przygotowane prze  Marię Drapałę i  Sylwię  Rauch. Zespól dobrze przygotowany wystąpił bardzo ładnie być może zabrakło w przedstawieniu trochę spontaniczności. Grupa robi  wrażenie dorodnością,  liczebnością starannością  przygotowanych strojów, co budzi podziw w czasach gdy młodzież  zajmuje się  głównie wirtualną rzeczywistością. Jako drugi zaśpiewał  zespół ,,Arka” z Kościoła pw. Św.  Brata Alberta prowadzony przez Andrzeja Sondeja. Młode śpiewaczki choć nielicznie zaprezentowały bardzo dobry  poziom występując indywidualnie. Prezentacje młodzieżowe zakończyła Schola z Zarębek z którą pracuje ks. proboszcz Marek Prajsnar. Wspominany przez innych księży   jako muzyk organista  z Seminarium. W  kościele, który wybudował i parafii, którą zarządza  wykorzystuje swoje talenty muzyczne do pracy z młodzieżą. W  wykonaniu zespołu usłyszeliśmy ciekawe z entuzjazmem i polotem  zaśpiewane  współczesne utwory świąteczne. 

      Po młodzieży na scenie wystąpił Chór i instrumentaliści z Kolegiaty pw. Wszystkich Świętych  w Kolbuszowej po batutą organisty  Stanisława Frankiewicza. Utwory kolędnicze zabrzmiały interesująco  w  towarzystwie, fletów, klarnetu i skrzypiec.  Klasę pokazał Chór z parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie pod dyrekcją Renaty Wrażeń. Nie można mu odmówić, kompletności dobrego brzmienia, doświadczenia a prowadzącej zdolności dyrygenckich. Na koniec powiało radością wystąpił   Chór pod dyrekcją Sylwii Rauch z  kolbuszowskiej parafii. Zespół swoje dziesiąte urodziny w poprzednim roku uczcił wydaniem, bardzo udanej płyty z kolędami. Na koniec publiczność i zespoły przy akompaniamencie pianistycznym  proboszcza  Marka Prajsnara  zaśpiewały wspólnie kolędę.

         W wydarzeniu uczestniczyli proboszczowie - opiekunowie zespołów zabrakło  ks. dziekana Lucjana Szumierza, który zaniemógł był. Wszyscy księża, dziekan Jan Pępek,  proboszczowie,  Marek Prajsnar, Michał Bator, Piotr Setlak i wikary Przemysław Pelczar udzielili  niezbyt wylewnego ale zdecydowanego błogosławieństwa za następnymi edycjami tego międzyparafialnego  kolędowania.  Wydaje się, więc że to spotkanie śpiewaków, muzyków, dyrygentów, publiczności przy  prezentacji  świątecznego dorobku wspólnot  kościelnych  w świeckiej instytucji, warte jest kontynuowania. Przy takich spotkaniach odnawia się  stare znajomości i zawiera nowe, wymienia doświadczenia i porównuje poziom pracy. Tegoroczne kolędowanie zadziwiło swoją różnorodnością,  każdy z występów był inny i dobry.  Po hrabiowsku o podniebienia wszystkich, przygotowując regionalne potrawy zadbało KGW ,, Jarzębinki’’ z Weryni wszystko było dobre ale ,,Pamuła” , którą zachwycał się  kiedyś największy znawca regionalnych kulinariów Grzegorz  Russak była wyśmienita! Porównując tą   zupę do atmosfery  koncertu można powiedzieć że pomiędzy zespołami  panowała wyjątkowa pamuła.

Koledowanie

11.02.2020, 10:31

Galeria zawiera 23 zdjęcia, które przedstawiają scenę Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Na scenie występują chóry parafialne. Starsi i młodsi wykonawcy w odświętnych strojach, czasem przebrani na przykład za aniołki.

Z jednym z chórów występuje zespół kameralny: skrzypce, dwa flety, klarnet, wiolonczela. Po bokach sceny siedzą akompaniujący na gitarach akustycznych i pianinie.

Sala przybrana w świąteczne choinki, bąbki. Różnokolorowe światła tworzą świąteczny nastrój.