Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DOCENIONA W KAZIMIERZU PIĘKNA I PROSTA MUZYKA LASOWIACKA!

24.06.2024

         Kazimierz Marcinek wybitny skrzypek, muzykant zdobył ,,Basztę” główną nagrodę na 48 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Marcinek ł od lat współtworzy lasowiacką muzykę. Grał w Kapeli Jurka Wrony i współpracował z Janem Cebulą i innymi osobowościami puszczańskiego folkloru. Obecnie trudno wymienić w Polsce innego muzykanta, który dorównywałby mu umiejętnością tradycyjnej gry na skrzypcach. Kazimierz nauczył się gry na instrumencie w dzieciństwie samodzielnie od dawnych mistrzów. Później odebrał wykształcenie w szkole muzycznej w Rzeszowie. Jednak na zawsze zachował umiejętność charakterystycznego ludowego muzykowania i ozdabiania utworów wirtuozerskimi ozdobnikami.

Wielkim sukcesem zakończył się również występ Męskiej Grupy Śpiewaczej z Kolbuszowej Górnej w składzie i pod kierownictwem Artura Szlachetki oraz śpiewaków Janka Bańkowskiego, Wojciecha Dulskiego, Janusza Radwańskiego, Rafała Kaczora i Wiesława Kopcia.  Zespół po raz pierwszy występował na tym najbardziej prestiżowym polskim festiwalu folkloru. W obleganej przez występujących kategorii śpiewaczej, wskoczył od razu na pierwsze miejsce co jest dla nowicjuszy wyjątkowym osiągnięciem.

Drugim miejscem poszczycić się może Kapela Raniżowianie z kolbuszowianinem i klarnecistą Jerzym Wroną. Wszyscy nagrodzeni pięknie zaprezentowali coraz bardziej docenianą tradycyjną i piękną muzykę lasowiacką.

 

Galeria

24.06.2024, 12:15