Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

EKSCYTUJĄCE BABSKIE WARSZTATY I ICH FINAŁ

06.09.2021

 

EKSCYTUJĄCE BABSKIE WARSZTATY I ICH FINAŁ

              Jak zorganizować ciekawe warsztaty rękodzielnicze zapytać należy Elżbietę Drapałę  z Domatkowa, która w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej zorganizowała w zastępstwie za swoją szefową KGW udane spotkania warsztatowe. Zajęcia z bibułkarstwa, lasowiackiej malowanki, haftu i koronkarstwa, sobótkowych pieśni i kulinariów. Przybliżyły uczestniczkom dawno zapomniane tradycje rękodzielnicze. Wszystkie odbyły się w świetlicy MDK w Domatkowie, ciesząc się olbrzymim zainteresowaniem pań zrzeszonych w różnych kołach gospodyń z terenu kultury dawnej puszczy. Środki na realizację uzyskało tamtejsze domatkowskie koło ze środków samorządu podkarpackiego, dzięki dobrze napisanemu wnioskowi. Dotyczył on tradycji sobótkowych w wymienionych powyżej elementach. Jeżeli ktoś stwierdzi że nasze panie już wszystko potrafią, to taka teza jest kompletnie nieprawdziwa. Na dowód czego został zrealizowany dokument filmowy w którym naocznie można zaobserwować, świetną atmosferę warsztatów i emocję osób uczących się czegoś nowego!

              W dniu  4  września 2021 roku gospodynie, wspólnie z MDK zorganizowały Wystawę prac powstałych w wyniku realizacji zadania ,,Lesiackie sobótkowe warsztaty rękodzieła, pieśni i kulinariów”. Oprócz tłumnie przybyłych uczestniczek spotkań w wydarzeniu uczestniczyła Ewa Draus Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej i Krzysztof Wilk przewodniczący rady miejskiej. Wystawa prac wyglądała niezwykle okazale. Prezentowały się zgodnie z tradycją wykonane prace plastyczne i rzemiosło artystyczne, czego nie dało się wyeksponować na żywo można było zobaczyć na fotografiach. Tradycyjne sobótkowe pieśni zaśpiewały wspólnie uczestniczki zajęć śpiewaczych już w plenerze na zaimprowizowanej scenie. Następnie rozpoczęła się otwarta trwająca blisko do północy zabawa taneczna na świetnie przygotowanym przez strażaków ochotników placu imprezowym przy remizie. Gospodynie z Domatkowa, główne organizatorki warsztatów i ,,Spotkania Posobótkowego” pokazały jak wiele da się zrobić w małym środowisku.  Ważne jest jeszcze i to, że ciągle mamy potrzebę i przyjemność wzajemnie od siebie się uczyć.  Wszystkim uczestnikom i organizatorom,  udanej edukacji tradycyjnej i jej efektów bardzo gratulujemy!  Pani marszałek Ewie Draus dziękujemy za pomoc i umiejętność zmobilizowania do działania każdego środowiska!

Fotorelacja

07.09.2021, 09:31

Galeria zawiera 67 zdjęć. Sala świetlicy w Domatkowie.

Kobiety z kół gospodyńwiejskich przy stolikach prowadzą zajęcia z bibułkarstwa, lasowiackiej malowanki, haftu i koronkarstwa, sobótkowych pieśni i kulinariów.

Wielobarwne i fantazyjne kwiaty z bibuły. Panie uczą dzieci tradycyjnego malowania farbkami i haftu. Wymieniają również doświadczenia między sobą.

Wykrawanie i lepienie ciasta na pierogi. Na dużym zielono zasłanym stole są: zupa, sernik, oponki, pierogi, ser, chleb, bigos, kompot.

Na placu przed świetlicą pod szarym namiotem kobiety i dzieci śpiewają pieśni ze śpiewników. Wieczorem przygrywa sześcioosobowy zespół muzyczny.

Kilka par tańczy do granej muzyki, pozostała część przypatruje się i słucha stojąc.