FESTIWAL NILU-SIŃSKICH KROKODYLI
FESTIWAL NILU-SIŃSKICH KROKODYLI
Po raz kolejno zazieleniło i zażółciło się na kolbuszowskim rynku ulicy Mickiewicza, Obrońców Pokoju i w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej za sprawą małych krokodyli z miasta nad Nilem. Pięknie przebrane, pięknie przygotowane przez nauczycieli i opiekunów placówek przedszkolnych oraz rodziców z Kolbuszowej, Kolbuszowej Dolnej i Weryni w sumie ponad 350 milusińskich w wieku od 3-6 lat. Powitał ich muzyką umieszczony na przystrojonej platformie jezdnej Roman Dublański z zespołem. Radośni przedszkolacy przeszli pod biuro posła Zbigniewa Chmielowca, który specjalnie przyleciał samolotem z Warszawy by spotkać się z małymi kolbuszowianami. Wręczył im prezent w postaci trzech pełnych paczek pysznych cukierków wzbudzając aplauz maluchów. Następnie parada ruszyła ul. Obrońców Pokoju do domu kultury. Nowy burmistrz Kolbuszowej, Grzegorz Romaniuk i przewodniczący rady miejskiej Jan Fryc już na nich oczekiwali z miłymi słowami i gratulacjami oraz workiem słodyczy. Burmistrz ma również duże krajowe i europejskie osiągnięcia w promocji sztandarowego kolbuszowskiego zwierza krokodyla, miejskiej maskotki. Według jego pomysłu zrealizowano trzy chodzące maskotki krokodyli. Nilusia, Nilusie i dziecko Nilę, które zwiedziły całą Polskę i pół Europy, zdobywając prestiżowe nagrody w konkursach. Zrobiły furorę pod wieżą Eiffla w Paryżu w Kolbuszowej dodają kolorytu lokalnym imprezom i wydarzeniom.
Przemarsz, parada, happening uroczych przedszkolaków tego 16 maja 2024 roku to kolejna edycja Wiosennego Festiwalu Małych Krokodyl i w Mieście nad Nilem i był to pierwszy element programu po raz jedenasty organizowanego w Kolbuszowej wydarzenia.
Następna część imprezy to występy artystyczne małoletnich krokodyli. Konkursy odbyły się w dwóch kategoriach scenicznych: teatralnej i plastyczno – wokalnej i trzech wiekowych. ,,Nilu-sińscy” przedstawili 14 spektakli. W kategorii teatralnej siedem i taką samą ilość w plastyczno-wokalnej. Dzieciaki z nauczycielami wykonały siedem wyjątkowych makiet krokodyla i scenek rodzajowych z miastem i jego symbolem krokodylem. Wszystkie piękne i wykonane z pietyzmem. Jury któremu przewodził Roman Dublański, składało się jeszcze z Tomasza Blicharza i Tomasza Stężalskiego muzyków, Doroty Snopkowskiej plastyczki oraz znawcy teatru Tomasza Łępy. W międzyczasie wszystkie małe krokodylki niezajęte występami, bawiły się swobodnie w ogrodzie. Konsumując 1000 afrykańskich kaktusów, pysznych lodów ufundowanych przez firmę Froneri Zielona Budka z Mielca, cukrową watę, kompot, gofry oraz kiełbaski z rusztu. Ewelina Mokrzycka ze Słonecznego Zakątka zorganizowała wszystkim frajdę w postaci gigantycznej zjeżdżalni plenerowej, obleganej wciąż przez małoletnich miłośników ekstremalnych ześlizgów (czyli darcia portek). Dzięki COBI Factory producentowi atrakcyjnych klocków, każda placówka wzbogaciła się o ich kilka kilogramów. W specjalnym konkursie układania na olbrzymim dywanie różnych, przeróżnych, krokodyli wzięło udział ponad dwieście dzieciaków. Wykonane z pięknych klocków COBI postacie Nilusiów, zabrane zostały do placówek wzbogacając ich wyposażenie. Zarówno lody jak i klocki to dar firm na rzecz uczestników festiwalu za co jesteśmy ich kierownikom ogromnie wdzięczni. O kondycję małych krokodyli zadbał animator, aktywizując ich do wspólnej zabawy. Teatr Nemno przedstawił spektakl pt. ,,Gburek”, a w zasadzie jak nim nie zostać. Ciekawa autorska sztuka z oryginalną scenografią zainteresowała i rozbawiła małoletnią festiwalową publiczność. Nemno to wyjątkowy prawdziwy teatr prezentujący wysoki poziom artystyczny, profesjonalizm aktorski i artystyczną scenografię. Na koniec nastąpiło ogłoszenie wyników rozdanie nagród, wszyscy nagradzali wszystkich gromkimi brawami. Wyniki ogłosiło dwóch panów Roman Dublański przewodniczący Jury i Tomasz Łępa, redaktor Radia Leliwa w towarzystwie Doroty Snopkowskiej, plastyczki (szczegóły i wyniki poniżej). Tak zakończył się kolejny Wiosenny Festiwal Małych Krokodyli w Mieście nad Nilem, poprowadzony jak zwykle po wodzirejsku przez Tomasza Łępę.
Imprezie towarzyszyła piękna słoneczna pogoda a szczególne podziękowania należą się kolbuszowskim Policjantom za jak zwykle profesjonalne zabezpieczenie przemarszu!
Fotorelacja
Galeria zawiera 112 zdjęć.