Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

FESTYN SOBÓTKOWY W DOMATKOWIE

19.06.2023

ŚWIĘTOJAŃSKIE ATRAKCJE W DOMATKOWIE 

Sobótki w Domatkowie to festyn nawiązujący do tradycji świętojańskich Lasowiaków. Wieś Domatków wydzieliła się ze wsi Kamionka w połowie XVII wieku. Później z nowych osadników powstał przysiółek Wola Domatkowska lub Kasztelańska (nazwa pochodzi od tytułu kasztelanki Starzeńskiej właścicielki wsi). W dniu 25 czerwca 2023 roku po raz kolejny odbyła się domatkowska impreza pierwsze jej edycje odbywały się różnych miejscach wsi. Najpiękniejsze miejsce to był ugór udostępniony przez mieszkańców wsi obok lasku przez, który przepływa meandrując w olszańcu rzeczka Nil. Obecnie ze względów organizacyjnych rodzinny festyn odbywa się na placyku przy remizie OSP.  Tegoroczną imprezę zaliczyć można do bardzo udanych wzięło w niej udział blisko 500 osób (przypomnijmy że wieś  liczy ok 1000 osób). Olbrzymi wkład pracy w organizację włożyła Elżbieta Drapała angażując do działania społeczność lokalną,  zastępując nieobecną z przyczyn losowych sołtys i szefową KGW. Pierwsze godziny to zabawy animatorów z dziećmi na scenie i placu zabaw. Sobótkowo i ludowo wystąpił zespół gospodyń „Wolanki” pod dyrekcją i przy akompaniamencie akordeonowym Izabeli Karkut.

Brak estrady, która chociaż miejska jest niedostępna finansowo spowodował że atrakcyjny występ nie został odpowiednio wyeksponowany. Następnym numerem programu był występ Zespołu Wolanie w dowolnej zabawnej interpretacji, ,,Rzepki” Juliana Tuwima. Tradycji sobótkowej stało się zadość za sprawą przedstawienia ,,Lasowiackich sobótek’’ przez Zespół Ludowy Górniacy, kilkunastoosobowa grupa ludowych artystów. Pokazała jak Lasowiacy spędzali noc świętojańską. Warunki były, niezwykle skromne a występ mimo
to niezwykle piękny, jakże atrakcyjnie wyglądał ten dawny obyczaj grany przez zespół, na domatkowskiej łące. Część artystyczną imprezy zakończyło wicie wianków i układanie bukietów z roślin łąkowych. Rozstrzygnięcie konkursu pt. ,,Najpiękniejszy ogród Domatkowa”. Do pierwszego kwiatu paproci, podłogę pełną tancerzy bawił zespół rozrywkowy, grający z dawnym swingiem weselnym ,, Akordjan”.

Impreza udała się dzięki mobilizacji gospodyń przez instruktorkę świetlicy, które ładnie zaśpiewały, rozbawiły publiczność no i nakarmiły (25 czerwca 2023 roku) pysznym  bogatym   (pozbawionego wkładu tak ostatnio modnych ekologicznych świerszczy czy robaczków świętojańskich) pysznym mięsnym bigosem  ponad 500 osób. Podczas imprezy biesiadowali z mieszkańcami wsi znamienici goście poseł Zbigniew Chmielowiec i wicemarszałek Ewa Draus rolę gospodarza pełnił występujący w kilku rolach przewodniczący rady miejskiej, szef strażaków ochotników, sponsor, mieszkaniec Krzysztof Wilk. Opalenizna i zrelaksowanie  wyraźnie zdradziło, przewodniczącego że na piknik wrócił po wojażach w słonecznych ciepłych krajach. Bigos smakował mu wyśmienicie  niczym śródziemnomorskie, frutti di mare!

 

 

Fotorelacja

04.07.2023, 12:57

Galeria zawiera 77 zdjęć.

Słoneczny dzień. Przy budynku OSP na placu rozstawiona jest podłoga, na której trwają zabawy i konkursy.

Głowy dziewczynek przystrajane są zielonymi wiankami. W wielu miejscach porozstawiane są kolorowe kwiaty. Trwa wicie wianków.

Starsze osoby: kobiety i mężczyźni ubrani w stroje ludowe przeskakują nad ogniskiem.

Część z uczestników tańczy.

Dyrektor MDK w Kolbuszowej wręcza dyplomy i upominki.

ZAŁĄCZNIKI:

Regulamin konkursu

19.06.2023, 13:02

Karta zgłoszenia

19.06.2023, 13:37

Rodo

19.06.2023, 13:29