Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki. Majówka ze śpiewem i grillowaniem
Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki. Majówka ze śpiewem i grillowaniem.
Na zakończenie niezwykle kapryśnego w 2026 roku maja, po raz drugi na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej odbył się mini przegląd działalności dojrzałych amatorskich grup artystycznych. Na scenie zobaczyliśmy pięć grup śpiewem, graniem i tańcem wychwalające piękną porę roku jaką jest wiosna w maju. I tak na scenie w konkursie Maj piękny maj zobaczyliśmy renomowany Zespół Ludowy ,,Górniacy” z jakże co raz sprawniej pociągającymi smykami ,,Lasowiackimi Babami”. Odrobinę niedopracowany, bardzo dobry majówkowy pomysł, został sklasyfikowany przez wymagające jury w składzie Agata Widlarz przewodnicząca, Tomasz Łępa i Mateusz Starzec członkowie na trzecim miejscu. Drugą lokatę otrzymał Zespół Przedborzan pod dyrekcją i z udziałem Julii Stypy. Kapela z Majdanu Królewskiego została najbardziej doceniona przez oceniające ich występ grono jurorskie. Pełni uroku mieszkańcy Domatkowa, którzy z zaangażowaniem uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach organizowanych w świetlicy przez Elżbietę Drapałę wykonali typowe dla miejscowości pieśni wykonywane w maju pod kapliczkami. W gorące majowe klimaty Kuby przeniosła wszystkich, kolbuszowska grupa kabaretowa ,,SAGA RKL” prowadzona przez Elżbietę Wilk i Andrzeja Augustyna.
Już w plenerze obok obiektu dawnej sokolni, obył się następny konkurs tym razem kulinarny. Do zabawy tanecznej przygotowywał się zespół weselny ,,Nieznani”, który dał się poznać uczestnikom ,,mdekowskich” prywatek jako bardzo dobra grupa podrywająca tancerzy do zabawy. W zespole śpiewa młoda Dorota Żądło miła i uzdolniona osoba a towarzyszą jej muzycy z dużym stażem (wręcz dinozaury) gry w różnorodnych zespołach z czasów początków rock and rola, co sprawia, że muzycy grają dobrze klasycznie. W konkursie ,,Wiosennego grillowania” wzięło udział trzy grupy mistrzów spalenizny z rusztu. Koło Gospodyń Wiejskich z Domatkowa, któremu jury pod przewodnictwem Elżbiety Mazurkiewicz znawczyni kulinariów producentce wyjątkowych naturalnych przypraw ,,Vigor” (bez których życie traci smak) przyznało trzecie miejsce. ,,Grillownice” z Domatkowa przygotowały potrawę regionalną ,,Białą kaszankę” wykonaną na gęstej śmietanie. Pozostałe dwie grupy z Przedborza i Kolbuszowej oprócz szerokiej gamy grillowanego mięsa zaoferowały bogaty wybór przystawek warzywnych. Mimo że ,,Przedborzanom” ogień w grillu podsycał sam szef tamtejszej OSP, to ostatecznie rywalizację wygrali ,,grillownicy” z kolbuszowskiej ,,SAGI RKL”. Oprócz nagród finansowych uczestnicy konkursów otrzymali pięknie zapakowane doskonałe przyprawy firmy ,,Vigor”. Liczna grupa miłośników tanecznych pląsów bawiła się świetnie do zmroku, podczas zabawy ogrodowej w miejscu, w którym dawni mieszczanie kolbuszowianie hulali w okresie międzywojennym aż do lat pięćdziesiątych XX wieku. Wszystkiemu z ciekawością przyglądał się 118 letni kamienny sokół symbol obiektu z nostalgią wspominając dawne zabawy organizowane przez towarzystwa mieszczańskie.










