Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

IDŹMY - ŚPIEWY POWSTAŃCZE 1863 - ZAPRASZAMY NA KONCERT

18.01.2023

WYJĄTKOWY WIECZORNICA Z OKAZJI 160 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

     POKAZ

Pokaz stroju i uzbrojenia powstańczego przez grupę rekonstrukcyjną Żuawi Macieja Kilarskiego

KONCERT

              Zapraszamy 12 lutego na piękny  koncert ,,Idźmy. Śpiewy powstańcze 1863.”  z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W wykonaniu wyjątkowych artystów Jacka Kowalskiego (gitara śpiew), Henryka Kasperczaka (gitara romantyczna), Anny Śliwy (skrzypce barokowe). Wykonawcy zaprezentują pieśni z  którymi na ustach powstańcy szli na Moskali. Wydarzenia największego, ponad rok trwającego zrywu na stałe zapisały się w kulturze i historii Polski. Widzowie będą mieli okazję wysłuchania wyjątkowego barda i gawędziarza Jacka Kowalskiego. Tworzącego wraz z pozostałymi muzykami doskonałe trio muzyczne, które ma nadzieję również porwać do śpiewu publiczność. Pomogą w tym  na pewno śpiewniki przygotowane przez organizatora czekające na koneserów muzyki.

              Miejski Dom Kultury znajduje się w obiekcie dawnej sokolni, który został wybudowanej w lat 1905- 1908 jednym z inicjatorów budowy był powstaniec Józef Buczek wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Kolbuszowej. Fundując fundamenty obiektu i wapno na budowę zmotywował prezesa (powstałego w 1903 roku towarzystwa) Janusza hr Tyszkiewicza do ofiarowania cegły i dachówki. Te dwie darowizny pozwoliły druhom sokołom w ciągu zaledwie trzech lat wybudować najokazalszy gmach w miasteczku ,,gniazdo sokole”.

              Z zesłanymi powstańcami związany był inny kolbuszowianin ks. proboszcz Ludwik Ruczka (Ojciec Sybiraków), który pod pretekstem powołania do służby wojskowej w austriackim wojsku uwalniał ich z niewoli. Wykorzystując swoje wiedeńskie koneksje ściągał zesłanych na Syberię przez carat powstańców poddanych austriackich.          Obowiązkiem nas współczesnych Polaków jest pamiętanie o tamtych czasach, ludziach walczących o wolność naszego narodu. Wszystkim, którzy chcieliby ją nam odebrać te wydarzenia powinny uświadomić, że z nami nie pójdzie im łatwo!   

PRELEKCJA

Tradycje Powstania Styczniowego – Prelekcja  Dr Jacka Magdonia

 

JACEK KOWALSKI

Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej i tłumacz poezji starofrancuskiej. Profesor w Instytucie Historii Sztuki UAM. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach, własne przekłady piosenek z dawnych czasów i stare pieśni polskie. Występuje z zespołami: Monogramista JK (instrumentarium klasyczne) i Klub Świętego Ludwika (instrumentarium dawne), a także w tercecie z Anną Śliwą i Henrykiem Kasperczakiem. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej Francji.

 

ANNA ŚLIWA

Skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej. Absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej (np. Ars Cantus, Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien). Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada. Pracowała jako skrzypaczka w zespole Capella Cracoviensis (1992 - 1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych Musicae Antique Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej (2001 - 2004). Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach.

 

HENRYK KASPERCZAK

Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni T. Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Aktywnie działa wśród młodzieży współtworząc Festiwal Lutniowy Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja w Gostyniu oraz Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku. Grając na instrumentach historycznych uczestniczy również w działaniach muzyki współczesnej i rozrywkowej. W formacjach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy Muzykę Dawną z rockiem progresywnym. Współpracując z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartłomiejem Marusikiem wprowadza lutnie w świat współczesnej piosenki z tekstem literackim.

 

Zapraszamy serdecznie 

 

ZAŁĄCZNIKI:

Plakat

30.01.2023, 14:37

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny