IDŹMY - ŚPIEWY POWSTAŃCZE 1863 - ZAPRASZAMY NA KONCERT
WYJĄTKOWY WIECZORNICA Z OKAZJI 160 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO
POKAZ
Pokaz stroju i uzbrojenia powstańczego przez grupę rekonstrukcyjną Żuawi Macieja Kilarskiego
KONCERT
Zapraszamy 12 lutego na piękny koncert ,,Idźmy. Śpiewy powstańcze 1863.” z okazji 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W wykonaniu wyjątkowych artystów Jacka Kowalskiego (gitara śpiew), Henryka Kasperczaka (gitara romantyczna), Anny Śliwy (skrzypce barokowe). Wykonawcy zaprezentują pieśni z którymi na ustach powstańcy szli na Moskali. Wydarzenia największego, ponad rok trwającego zrywu na stałe zapisały się w kulturze i historii Polski. Widzowie będą mieli okazję wysłuchania wyjątkowego barda i gawędziarza Jacka Kowalskiego. Tworzącego wraz z pozostałymi muzykami doskonałe trio muzyczne, które ma nadzieję również porwać do śpiewu publiczność. Pomogą w tym na pewno śpiewniki przygotowane przez organizatora czekające na koneserów muzyki.
Miejski Dom Kultury znajduje się w obiekcie dawnej sokolni, który został wybudowanej w lat 1905- 1908 jednym z inicjatorów budowy był powstaniec Józef Buczek wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Kolbuszowej. Fundując fundamenty obiektu i wapno na budowę zmotywował prezesa (powstałego w 1903 roku towarzystwa) Janusza hr Tyszkiewicza do ofiarowania cegły i dachówki. Te dwie darowizny pozwoliły druhom sokołom w ciągu zaledwie trzech lat wybudować najokazalszy gmach w miasteczku ,,gniazdo sokole”.
Z zesłanymi powstańcami związany był inny kolbuszowianin ks. proboszcz Ludwik Ruczka (Ojciec Sybiraków), który pod pretekstem powołania do służby wojskowej w austriackim wojsku uwalniał ich z niewoli. Wykorzystując swoje wiedeńskie koneksje ściągał zesłanych na Syberię przez carat powstańców poddanych austriackich. Obowiązkiem nas współczesnych Polaków jest pamiętanie o tamtych czasach, ludziach walczących o wolność naszego narodu. Wszystkim, którzy chcieliby ją nam odebrać te wydarzenia powinny uświadomić, że z nami nie pójdzie im łatwo!
PRELEKCJA
Tradycje Powstania Styczniowego – Prelekcja Dr Jacka Magdonia
JACEK KOWALSKI
Pieśniarz, Sarmata, historyk sztuki, miłośnik poezji staropolskiej i tłumacz poezji starofrancuskiej. Profesor w Instytucie Historii Sztuki UAM. Śpiewa piosenki własne o dawnych czasach, własne przekłady piosenek z dawnych czasów i stare pieśni polskie. Występuje z zespołami: Monogramista JK (instrumentarium klasyczne) i Klub Świętego Ludwika (instrumentarium dawne), a także w tercecie z Anną Śliwą i Henrykiem Kasperczakiem. Wydał kilkadziesiąt książek, płyt, publikacji popularnych i naukowych związanych z kulturą, sztuką i literaturą dawnej Polski oraz starej Francji.
ANNA ŚLIWA
Skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej. Absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej (np. Ars Cantus, Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien). Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada. Pracowała jako skrzypaczka w zespole Capella Cracoviensis (1992 - 1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych Musicae Antique Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej (2001 - 2004). Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach.
HENRYK KASPERCZAK
Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni T. Satoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Aktywnie działa wśród młodzieży współtworząc Festiwal Lutniowy Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja w Gostyniu oraz Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku. Grając na instrumentach historycznych uczestniczy również w działaniach muzyki współczesnej i rozrywkowej. W formacjach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy Muzykę Dawną z rockiem progresywnym. Współpracując z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartłomiejem Marusikiem wprowadza lutnie w świat współczesnej piosenki z tekstem literackim.
Zapraszamy serdecznie