IX KONGRES KULTURY REGIONÓW
Podczas Kongresu poruszane są tematy z zakresu ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W Kongresie rokrocznie bierze udział kilkaset osób z całej Polski – twórcy kultury, znawcy, regionaliści, miłośnicy, artyści, kierownicy i członkowie zespołów folklorystycznych, dziennikarze i ludzie, którzy niezwiązani zawodowo z kulturą z zamiłowania tworzą ją w swoich małych społecznościach.
17.10.2023r. IX Kongres Kultury Regionów został rozpoczęty powitaniem wszystkich obecnych uczestników przez zastępcę dyrektora MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu – Piotra Gąsienicę i koordynatora programowego Kongresu – Małgorzatę Brodę. Mieliśmy też okazję po raz pierwszy podczas konferencji wysłuchać gry wykonanej na trombicie przez Krzysztofa Trybunia-Tutkę.
Z rynku w Nowym Sączu, grając i śpiewając, barwnym korowodem udaliśmy się do MCK Sokół, gdzie podczas oficjalnych wystąpień organizatorów, mogliśmy wysłuchać gajd Józefa Brody, oraz śpiewu Katarzyny Broda – Firla, oraz trombity Krzysztofa Trybunia – Tutki.
Pierwszy dzień Kongresu rozpoczął dr Michał Klinger, który wygłosił pasjonujący wykład inauguracyjny zatytułowany „DUCH I TCHNIENIE. Biblijne tajemnice POCZĄTKU”.
Drugiego dnia Kongresu wzięliśmy udział w interesujących panelach dyskusyjnych, oraz warsztatach i wydarzeniach kulturalnych.
Pod przewodnictwem etnolog, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel,
wzięliśmy udział w panelu tematycznym „WESTCHNIA TRADYCJI. Duchy, lufty, zadęcia, aerozole”. Moderatorem spotkania był architekt, pedagog, regionalista, multiinstrumentalista, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka.
Paneliści: wicedyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – Kinga Kędziora; dyrektor Instytutu Medycznego Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu – dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. PPUZ; prezes stowarzyszenia Rozstaje – u zbiegu kultur i tradycji, twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, muzyk, autor liryków, pieśni, spektakli muzycznych – Jan Słowiński oraz duszpasterz, publicysta – Jacek Siepsiak SJ rozmawiali m.in. o fascynującym żywiole w świetle ludzkich wyobrażeń, które kształtowały się w czasach, gdy powietrze było dla człowieka niedostępne, niespenetrowane i niezbadane.
Również w tym dniu każdy uczestnik konferencji mógł uczestniczyć w wybranych przez siebie warsztatach, gdzie można było spróbować swoich sił w śpiewie, tworzeniu bukietów z suszu, oraz innych ciekawych i twórczych jak „Romans wątku z osnową”, w których czynnie uczestniczyliśmy. Efektem tegoż spotkania jest całkiem zgrabny chodniczek utkany z włóczki, sznurka, skrawków tkanin i nici.
Zakończenie drugiego dnia kongresu było istną ucztą dla zmysłów, ciała i ducha. Zostaliśmy zaproszeni na koncert „Drzewo, dom i stół” w wykonaniu Joanny Słowińskiej i Stanisław Słowiński Quartet.
Dzień trzeci Kongresu to panel dyskusyjny – TCHNIENIE NATCHNIENIA, który tradycyjnie odbył się w sali im. Lucjana Lipińskiego w MCK SOKÓŁ. Moderatorem wydarzenia była dyrektor Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, oddziału MCK SOKÓŁ – Małgorzata Broda. W panelu wzięli również udział zaproszeni goście: dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej WNS UPJPII – dr hab. Katarzyna Drąg; scenarzystka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, fabularnych; psycholog, psychoterapeutka – Ewa Olszewska, artystka plastyk – Natalia Rex, duszpasterz, publicysta – Jacek Siepsiak SJ i pedagog, regionalista, multiinstrumentalista – Józef Broda.
Panel zakończyła wystawa pięknych prac Natalii Rex która pokazała autoportret przedstawiony za pomocą grafiki.
Ostatnim już panelem były warsztaty terenowe, gdzie uczestnicy w okolicznych instytucjach kultury mogli doświadczać tańca, muzyki, i sztuki. My wzięliśmy udział w warsztatach „Nakładanie kolorów na przezroczystość – malarstwo na szkle”, które odbyły się pod czujnym okiem Teresy Cabały. Podczas warsztatów udało się stworzyć obraz, ale przede wszystkim można było wymieniać doświadczenia zawiązane ze sztuką razem z innymi uczestnikami kongresu.
Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy być częścią IX Kongresu Kultury Regionów i mamy nadzieję, że również za rok będziemy mogli rozwijać się podczas kolejnego wydarzenia.
IX Kongres Kultury Regionów
Galeria zawiera 16 zdjęć.
Scena MCK Soków w Nowym Sączu.
Przed dużym ekranem, na którym wyświetlane są materiały promocyjne i dydaktyczne kongresu zasiadają prowadzący.
Kobiety i mążczyźni prowadzą dyskusje.
Kolejne zdjęcia to występy na tejże scenie zespołów, kapel i grup tanecznych.
W korytarzach instytucji oraz przed budynkiem grają kepele. Wykonawcy są ubrani w tradycyjne stroje.
Dwa zdjęcia prezentują kwiaty malowane na szkle. Dwa kolejne to utkany z włóczki, sznurka, skrawków tkanin i nici wielobarwny chodniczek.