JAZZ NA BULWARACH
Jazz to fascynująca muzyka, która w przestrzeni kulturalnej Kolbuszowej obecna jest od ponad dwudziestu lat. Pierwszy koncert usłyszeliśmy podczas dni miasta w wykonaniu ,,Zigi Jazz Bandu” z Brzozowa. Lider Zygmunt Podulka zagrał z grupą jazzowe standardy taneczne. Bieżąca 18 pełnoletnia edycja Jazzu nad Nilem (17 sierpnia 2024 r.) promowała wyjątkowość i różnorodność tej muzyki. Organizator przy wsparciu finansowym i pod patronatem marszałka województwa podkarpackiego. ,,Zgotował” publiczności prawdziwy swingowy siedmiogodzinny maraton muzyczny. Po raz pierwszy na nilowym bulwarze tuż przy szemrzącym nieopodal Nilu. Niedobrze kojarzącym się uczestnikom teleturnieju tym, którzy polegli na pytaniu czy rzeka o tej nazwie płynie w Polsce.
Różnorodność cechuje festiwal, który na początku promował jazz tradycyjny a obecnie grane są wszystkie jego współczesne fuzje i wersje. O 16:00 usłyszeliśmy tradycyjne dixie
w wykonaniu tarnowskiej grupy „Leliwa Jazz Band”, którego liderem jest od lat Edward Wnęk grający na banjo instrumentalista i aranżer. W sumie na scenie zagrało siedmiu wspaniałych instrumentalistów na dodatek śpiewających. W ,,Margo’s Ensamble” Małgorzacie Staniszewskiej wokalistce z Nowego Yorku towarzyszyło trzech muzyków z którymi stworzyła bardzo klimatyczny koncert. Nie zabrakło w nim piosenek Stana Borysa w ciekawej interpretacji artystki.
Grający w przelocie pomiędzy Zieloną Górą a europejskimi festiwalami ,,Piotr Budniak Esential Group” zagrał wraz z czeskim gitarzystą Davidem Dorůžka. Ze sceny popłynęła doskonała muzyka, świetnie pasująca do imprezy z unikalnie brzmiącą gitarą, kompozycjami i aranżacjami perkusisty Piotra Budniaka.
Dużo ostrzej niż w poprzedniej edycji zagrała opolska formacja "Jacka Mielcarka z Kwartetem Basmyt”. Jazzowa produkcja skierowana była do wytrawnych odbiorców jazzu miłośników jej najnowocześniejszych brzmień.
Kompozytor i basista Krzysztof Ścierański przedstawił jeden z wielu inspirujących projektów wersję ,,International Edition”. Przedstawił, bardzo obfity muzycznie i stylistycznie koncert, towarzyszyło mu dwóch muzyków z Ukrainy i Izraela grających z pasją aranże Ścierańskiego. Powiało bluesem świetnie współbrzmiącą z jazzem improwizowaną muzyką
o wspólnych korzeniach.
Blisko północy wystąpił kwartet Waldemara Rychłego (Jorgi), który zataperował do niemego filmu ,,Cyganka Aza”. Dzięki dyrygentowi orkiestry, Kamilowi Peździe i jego przyjacielowi, koncert wybrzmiał pięknie a wydawało się że kwartet znów wystąpi w trio przez roztargnienie muzyka, którego stroiki do oboju zostały w Poznaniu. Przyjaciel Kamila przywiózł je dosłownie w ostatniej chwili jadąc na motorze. Oczekiwanie zapełnił również wydłużony koncert Krzysztofa Ścierańskiego, który kocha scenę i ciężko mu ją (ku radości słuchaczy) opuszczać.
Przez cały czas trwania imprezy plenerowy amfiteatr oblegała, piękna zasłuchana w muzyce publiczność spragniona dobrych jazzowych brzmień. Wyczulona na muzykę, zachwycona niezwykle wysokim poziomem artystycznym festiwalu odbywającego się w niewielkim mieście. Od lat kolbuszowskie wydarzenie jazzowe wspiera Kazimierz Fryc muzyk puzonista właściciel i współwłaściciel, firm Admil i FiN Sp. Zoo. Burmistrz Kolbuszowej wraz z zastępcą wsparli organizacyjnie koncerty. Patronatem honorowym wydarzenie objął Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego a dofinansował współorganizator Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Organizator wydarzenia Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej jest wszystkim za wsparcie i pomoc niezwykle wdzięczny. Zachwyceni jesteśmy liczną i wyrobioną muzycznie publicznością, której za aktywny udział w wydarzeniu również dziękujemy!
Galeria Jazz nad Nilem
Galeria zawiera 62 zdjęcia.
Scena plenerowa na kolbuszowskich bulwarach.
Na scenie trwają kolejne występy artystów. Różne składy instrumentalne.
Instrumenty perkusyjne, perkusja, kontrabas, gitary, saksofon, trąbka, puzon, skrzypce, wiolonczela, wokalistki.
Zgromadzona publiczność, osoby w różnym wieku, słucha w skupieniu muzyki i obserwuje wydarzenia na scenie.
Prowadząca w różnobarwnym stroju zapowiada kolejne występy.
Na scenie ustawiony jest duży ekran, na którym wyświetlany jest czarnobiały film do którego akompaniuje jeden z zespołów.