Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KOLBUSZOWA JESTEŚCIE TUTAJ?!

22.08.2022

KOLBUSZOWA JESTEŚCIE TUTAJ?!

                  To popularne młodzieżowe zawołanie idealnie odpowiada temu co działo się na ,,Festynie z Sokołem i Krokodylem” 14 i 15 sierpnia na kolbuszowskim rynku. W ,,zielną” 114 Lat wcześniej budowniczych ,,Sokolni”, mieszkańców miasteczka Janusz hrabia Tyszkiewicz zaprosił do parku
w Weryni na zabawę ogrodową z okazji poświęcenia sokolego gniazda. Od 2008 roku Miejski Dom Kultury prowadzący działalność w najpiękniejszym od 1908 roku ,,gmachu” w mieście nawiązując do tej tradycji, organizuje festyny, prezentujące nutkę historii.

              Przyszłość zawsze należy do młodzieży dlatego specjalnie dla niej zorganizowana została ,,Dyskoteka pod Krokodylem”, który od blisko dziesięciu lat szczerzy zęby przy fontannie. Decybele  rytmiczne mixy, różnorodnej muzyki, najczęściej grane w salach renomowanych klubów rozbrzmiały w całej okolicy. Na scenie swoje rewelacyjne bity prezentował Dawid Trznadel znany i lubiany w środowisku miasta nad Nilem Dj Disco Duck wraz z przyjaciółmi (Dj Johnnym i Adi aka Dice). Wszyscy świetnie się bawili przy mieszance techno, rapu, A&B, folku, rytmach muzyki tanecznej w tym bardzo popularnego gatunku Disco Polo. Młodzieży towarzyszyli, dzielnie dojrzali tancerze, którzy na co dzień nie są bywalcami klubów muzycznych w których gra się młodzieżową muzykę. Wszyscy bawili się z kulturą, było głośno i radośnie!

                   Następny dzień długiego sierpniowego weekendu AD 2022 to poniedziałek. W tym dniu świętowaliśmy rocznicę wybudowania z olbrzymim zaangażowaniem druhów PTG ,,Sokół” w Kolbuszowej swojej siedziby, święto Wojska Polskiego i ludowe tradycje kościelnego święta ,,Zielnej”. Rynek zapełnił się od południa ludźmi za sprawą dwóch renomowanych miejscowych szkółek roślin ozdobnych. Piękne, atrakcyjnie wyeksponowane cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności należy przypomnieć że sierpień to dobry czas na sadzenie i mnożenie roślin. Pierwszy raz na kiermaszu w Kolbuszowej mieliśmy okazję zobaczyć miłośników staroci, prezentujących

i sprzedających swoje zbiory. Konkursowe, bukiety  nie tylko na zielną wykonywały  panie z kół z Widełki i Kolbuszowej Górnej zgarniając niezłą pulę nagród. Monika Janusz zawodowa florystka właścicielka kwiaciarni, poprowadziła warsztaty nie tylko  z układania ziół i kwiatów ale również ze znajomości roślin zielnych. Kwiaciarka całe rano po rosie zbierała na polach i łąkach kwiaty i zioła aby umożliwić przeprowadzenie warsztatów. Kulturowy element Lasowiacki reprezentowany był przez Anitę Rybę ze  Spółdzielni ,,Łęgowianka” i Rękodzieło  Renaty Sendrowicz. Zobaczyliśmy piękne rzeczy tradycyjne i inspirowane lasowiackim folklorem, korzystając z nauki haftu i szydełkowania. Wyplatać kapelusze ze słomy uczyła Marta Podolak, a wykonywać koszyki z korzenia sosny  Wiktor Szwanenfeld.

                    O godzinie 15.30 Plac Wolności zaczął (prawdziwą) spaliną oddychać, za sprawą blisko dwustu szałowych motocykli i zabytkowych pojazdów. Punktualnie o 17.00 ruszyła po mieście parada, którą poprowadził szef kolbuszowskiego klubu motorowego,, Krokodyle”  Marian Wilk  a zamknął drugi Marian Selwa, łączący pasję do motorów z grą w Kapeli Widelanie (pomiędzy nimi jechał Kazimierz Kapusta basista zespołu). Grupa przed paradą zagrała zgrabny koncert na scenie. Takiej parady jeszcze w Kolbuszowej nie było zobaczyliśmy ponad dwieście motocykli i pojazdów historycznych (jeden z motocyklistów na swoim rumaku przyjechał aż z Gdańska).  Święto Wojska Polskiego uczczone zostało zaproszeniem rekonstruktorów z Mielca. Nawiązujących do poczynań osławionej w bojach brygady pancernej ,,Zmotoryzowana Grupa Rekonstrukcji Historycznej im gen. Stanisława Maczka’’, pokazała jak można rozbudzać patriotyzm u dzieci i młodzieży ofiarnie prezentując kilkanaście pojazdów wojskowych.  Ubrani w mundury brygady (od dzieci po dorosłych), pokazywali  broń i opowiadali  o pięknych kartach polskiego oręża. Żywą lekcję historii zakończyli wożąc zabytkowymi pojazdami wszystkich chętnych wokół rynku. Start balonu to następna atrakcja pikniku. Pilot Waldemar Lekan dokonał  cudu jakim niewątpliwie był wylot olbrzymiego balonu

z rynku. Dodatkowo po wylądowaniu na Dolnej sprawił frajdę dzieciakom zabierając je do gondoli na krótkie loty na uwięzi. W balonie odleciał Roman Dublański lider Krokodyli i Sabina Kurek wokalistka, zdjęcia do tworzonego teledysku wykonywał wybitny fotografik Michał Drozd. Imprezę z okazji 114 rocznicy poświęcenia ,,Sokolni” zakończył grając do tańca zespół Live Music Band i ulubiony Dj Kolbuszowian Disco Duck.  Za niezwykle życzliwą pomoc organizator składa  serdeczne podziękowania  kolbuszowskiej Policji. Podsumowując Kolbuszowianie żyją świetnie kulturalnie się bawią  po prostu są tutaj!

  

  

      

Fotorelacja

22.08.2022, 09:41

Galeria zawiera 55 zdjęć.

Kolbuszowa rynek i ulice do niego przylegające. Słoneczny, letni dzień.

Ulicami jadą zabytkowe samochody osobowe i wojskowe. Zgromadzeni widzowie oglądają je z zaciekawieniem.

Na innych zdjęciach parada zabytkowych motocykli.

W różnych częściach rynku na stołach wystawiane są rękodzieła. Kosze, kapelusze, plecionki z wikliny.

Gdzie indziej obrazki, kwiaty, książki, zabytkowe militaria.

Ponad miastem lata potężny wielobarwny balon. Następnie jest on na jednej z głównych ulic Kolbuszowej co stanowi duże zainteresowanie zgromadzonych.

Na scenie plenerowej występują zespoły muzyczne i kapele ludowe.