Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KOLĘDNICY WIRTUALNIE, KOLĘDNICZA ZADYMKA W INTERNECIE

18.01.2021

KOLĘDNICY WIRTUALNIE, KOLĘDNICZA ZADYMKA W INTERNECIE

Kolbuszowa gości kolędników na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych, każdego stycznia od ponad trzydziestu lat. Od kilkunastu lat zgodnie z sugestią zmarłego w ubiegłym roku Jerzego Dyni przegląd odbywa się w Święto Trzech Króli (dzień zakończenia tradycyjnego  kolędowania). Ten miłośnik i znawca podkarpackiego folkloru, przez wiele lat wnosił dużo do merytorycznej pracy Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, za co redaktorowi jesteśmy i będziemy zawsze wdzięczni. Specyficzny, bo wirtualny, tegoroczny przegląd (6 stycznia 2021) zgromadził 7 grup kolędniczych z trzech województw. Jak co roku mieliśmy okazję zobaczyć bardzo ciekawe widowiska transmitowane na żywo dla wirtualnej publiczności. Zadbaliśmy o zachowanie pełnego reżimu występów: brak kontaktu pomiędzy grupami, dystans, odkażanie i wietrzenie.     

              Tradycyjnie, więc jak co roku przyjechali do Kolbuszowej kolędnicy, możliwość występu sprawił im olbrzymią satysfakcję. Pojawiły się dwie ciekawe debiutujące grupy z Lublina i Jasła, na których udział liczymy również w następnych konkursach. Organizator zapewnił wszystkim profesjonalną transmisję on-line, według opinii wielu widzów i jurorów poczynania zespołów było widać i słychać lepiej niż na żywo. Dodatkowy walor tej formy to to, że pozostaje po niej materiał do badań dla wszelkiej maści etnologów, etnografów językoznawców. Co równie cenne, że ten wysokiej jakości materiał mogą wykorzystać dokumentaliści amatorzy. Co roku kolbuszowski przegląd ogląda na żywo maksymalnie trzystu widzów (mimo że widownia zawsze jest pełna). Transmisję dostępną na żywo na stronie MDK i cały czas dostępną retransmisję obejrzało w ciągu tygodnia ponad 3 tysiące widzów.

              Przegląd otworzyła, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, przekazując, również życzenia dla kolędników od gospodarza miasta i gminy Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby. Całość poprowadził Paweł Steczkowski muzyk folkowy i jazzowy  przyjaciel Lasowiackiej Kultury. Pawła i jego rodzinę bakcylem czy też wirusem ,,Lasowiactwa” zaraził wybitny artysta ludowy, Władysław Pogoda i tak mu już zostało. W pandemicznych przerwach pomiędzy występami, widzom transmisji swoimi świątecznymi koncertami umilała Kapela Ludowa Widelanie, adeptka studia wokalnego domu kultury w Kolbuszowej Emilia Magda a następnie jej instruktorka śpiewu Katarzyna Liszcz-Starzec wspólnie z Pawłem Steczkowskim oraz Andrzejem Paśkiewiczem. 

Jury konkursu pod przewodnictwem Katarzyny Ignas obradowało też wirtualnie z różnych miejsc w całej południowo wschodniej Polsce (od Nowego Sącza przez Kolbuszową, Rzeszów po Przeworsk).  Oprócz tej nagrody organizator ustalił nagrodę publiczności w formie głosowania internetowego.  Werdykt jury i wyniki głosowania internetowego zamieszczono poniżej. Kolbuszowski przegląd przez cały trwania wychował sporą grupę pasjonatów tradycyjnego kolędowania, co pozwala nam mieć nadzieję, że nadal już w pełnej normalności zorganizujemy jego następną edycję.  Bardzo dziękujemy,  wszystkim kolędnikom za udział w tegorocznej edycji za niezwykłe zdyscyplinowanie i współpracę z organizatorem. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, dziękuję również współorganizatorom  dyrektorowi Damianowi Drągowi z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i dyrektorowi Jackowi Bardanowi z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za nieocenione wsparcie organizacyjne. Jurorom za rzetelną pracę i obiektywny ustalony na łączach internetowych werdykt.

 

 

WYNIKI
Z PRZEGLĄDU WIDOWISK
KOLĘDNICZYCH 2021

 

W Przeglądzie Widowisk Kolędniczych nagrody otrzymali:

 

Złoty Turoń – nagroda główna w wysokości 1300 zł otrzymuje Zespół Kolędniczy z Zalasowej za widowisko kolędnicze ,,Kolędnicy z Gwiazdą”

I nagrodę w kwocie 1000 zł otrzymuje Zespół Kolędniczy z Lubczy za widowisko kolędnicze ,,Herody”

II nagrodę w kwocie 900 zł otrzymuje Zespół Kolędniczy z Łazor za widowisko kolędnicze ,,Herody z Dziadem”

Dwie III nagrody w kwocie 800 zł otrzymują:

- Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie z Jasła za widowisko kolędnicze ,,Draby”

- Zespół Ludowy Górniacy z Kolbuszowej Górnej ,,Kolęda z Turoniem”

Dwa wyróżnienia w kwocie 600 zł otrzymują:

- Zespół Kolędniczy z Przedborza za widowisko kolędnicze ,,Szczodroki”

- Grupa Kolędnicza z Lublina  za widowisko kolędnicze ,,Ludowa szopka z lalkami”

 

Nagrody w kwocie po 2000 zł każda ufundowane zostały przez:

- Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej pod dyrekcją Wiesława Sitko

- Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pod dyrekcją Jacka Bardana

- Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie pod dyrekcją Damiana Drąga

 

,,Nagrodę Publiczności” w kwocie 1000 zł ufundowaną przez Miejski Dom Kultury
w Kolbuszowej w głosowaniu internetowym otrzymali:

I nagroda (65% głosów w głosowaniu internetowym) w kwocie 650 zł -  Grupa Kolędnicza
z Lublina za prezentację widowiska ,,Ludowa szopka z lalkami”

II nagroda  (31 % głosów w głosowaniu internetowym) w kwocie 350 zł – Zespół Kolędniczy
z Przedborza za prezentację widowiska ,,Szczodroki”.

 

Wszystkie nagrody zostaną niezwłocznie przesłane na podane numery kont.  

 

W załączeniu znajduje się szczegółowy protokół z Przeglądu Widowisk Kolędniczych 2021 wraz z uzasadnieniem werdyktu przez Jury konkursowe. 

 

Organizator

Miejski Dom Kultury
w Kolbuszowej

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja z całości wydarzenia:

GALERIE:

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 247

W poprzednim tygodniu: 343

W tym miesiącu: 1253

W poprzednim miesiącu: 1089

Wszystkich: 66954