ORKIESTRA i PUBLICZNOŚĆ Z KLASĄ !
ORKIESTRA i PUBLICZNOŚĆ Z KLASĄ !
Koncert Noworoczny od dwóch dekad jest najbardziej oglądanym w styczniu kolbuszowskim wydarzeniem muzycznym. Pomysłodawcą był ówczesny burmistrz miasteczka nad Nilem Zbigniew Chmielowiec (2004 r). Przez kilka pierwszych edycji występowała wówczas wyśmienita orkiestra dęta z pobliskiego Dobrynina pod dyrekcją Edwarda Guzika.
W 2006 roku organizację wydarzenia powierzono Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej, który zadbał o urozmaicenie koncertów angażując do nich inne znakomite polskie orkiestry z solistami. Wówczas własny koncert (w występie dwóch zespołów) grała występująca w roli gospodarza Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej i inne wybitne zespoły orkiestrowe z Łącka, Krakowa, Brzozowa i Dobrynina. Z praktyką tą skończył nowy kapelmistrz kolbuszowskiej orkiestry Edward Guzik (ex Dobrynin). W 2020 roku odbył się pod jego batutą stojący na niezłym poziomie Koncert Noworoczny (w pandemii zorganizował jeszcze jeden występ bez publiczności transmitowany na YouTube). Po jego rezygnacji ze stanowiska dyrygenta dyrekcję nad orkiestrą batutę i buławę dyrygencką przejęło dwóch młodych niezwykle uzdolnionych muzyków, aranżerów Dariusz Bańka i Kamil Pezda. Prowadzony przez nich zespół to niezwykle dynamiczna orkiestra o olbrzymim potencjale, składająca się z uzdolnionej młodzieży i doświadczonych instrumentalistów.
Podczas Koncertu Noworocznego 21 stycznia 2024 roku widownia, która szczelnie wypełniła salę widowiskową kolbuszowskiego liceum, była poziomem gry orkiestry zachwycona. Wypada tylko przyklasnąć i zgodzić się z widzami, że żadna orkiestra jeszcze nigdy w 20 letniej historii koncertu nie zagrała tak dobrze! Zapewne był to też najlepszy z występów orkiestr podczas tych wydarzeń. Cóż nam zaprezentowali kapelmistrzowie, czym ujęli kolbuszowską widownię? Kapitalnym doborem repertuaru, wyborem solistów, niezwykle oryginalnymi własnymi aranżacjami światowych przebojów i utworów klasycznych. Orkiestra perfekcyjnie zagrała 18 utworów. Przy grającej na żywo orkiestrze zatańczyły mażoretki - grupa ,,Fortis” mistrzynie Polski ze szkoły w Jeżowem prowadzone przez choreograf Iwonę Zagułę. Wcześniej w przerywniku tanecznym wystąpiły urocze, tancerki z Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej oraz ,,Steps” Fundacji ,,Chlebek”. Występ tego gatunku, nieporównywalny z żadnym innym zespołem występującym we wcześniejszych koncertach.
Ozdobą koncertu byli soliści. Podziwialiśmy sopranistkę: Katarzynę Liszcz Starzec, między innymi w mistrzowskim wykonaniu ,,One uppon a time in the west” Ennio Morricone. Utalentowanego Daniela Lipca w piosence Marka Grechuty,, Dni których nigdy nie znamy”. Aktorkę i piosenkarkę Dagny Mikoś w ,,Arahji” KULTu. Adama Dragana w utworze Stanisława Hadyny ,,Pyk Pyk z fajeczki”. Każdy z artystów występował kilkukrotnie śpiewacy tworzyli również duety. Niełatwego nagłośnienia i oświetlenia koncertu podjęła się zawodowa firma RSC Andrzeja Wiśniowskiego wykonując usługę na najwyższym poziomie.
Wszystkim występującym muzykom orkiestry gratulujemy, kapelmistrzom wkładu pracy z orkiestrą doboru utworów i solistów układu koncertu. Podczas koncertu gościliśmy przewodniczącego rady miejskiej Krzysztofa Wilka, który powitał publiczność i odtańczył z talentem taniec tworząc parę ze śpiewaczką Katarzyną Liszcz Starzec. W finale koncertu wręczanie kwiatów wspomógł radny wojewódzki Bogdan Romaniuk. Wypowiedź i noworoczne życzenia Małgorzaty Gołębiowskiej wicedyrektor liceum, która to instytucja tak życzliwie udostępniła swoją salę zakończyła wydarzenie. Jak zwykle owacje na stojąco za klasę należą się kolbuszowskiej publiczności!
Fotorelacja
Galeria zawiera 106 zdjęć.
Wnętrze hali sportowej w Kolbuszowej rozświetlane różnobarwnymi światłami.
Na świątecznie udekorowanej scenie zasiada orkiestra dęta. Muzycy ubrani są w niebiesko-biało-czarne stroje.
Tuż przed orkiestrą przy pulpicie ubrany w czarny garnitur dyrygent.
Przed nim występują soliści. W różnych konfiguracjach: kobiety solo, mężczyźni oraz duety. Wszyscy odświętnie ubrani.
Kilka zdjęć to występy grup tanecznych i mażoretek. Feria barw strojów. Ekspresyjne pozy występujących.
Na trybunach hali i ustawionych przed sceną krzesłach zasiada zasłuchana publiczność.
Na zakończenie zdjęcia grupowe wszystkich występujących solistów, dyrygentów oraz prowadzącej koncert kobiety na tle orkiestry.