Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KULTURA SPRZYJAJĄCA WYOBRAŹNI!

28.03.2023

KULTURA SPRZYJAJĄCA WYOBRAŹNI!

       Blues to fascynująca i piękna powstała w Stanach Zjednoczonych muzyka, która rozwija się nadal i stoi u podstaw wielu współczesnych pokrewnych  kierunków. Korzystając ze wsparcia instytucji  dbającej o prawa autorskie artystów Zaiks i programu ,,Sprzyjamy Wyobraźni’’. Zorganizowane zostały po raz drugi ,,Bluesowe klimaty nad Nilem” wydarzenie promujące ten mało popularny w Polsce gatunek muzyczny. Ponad godzinny koncert zagrał wybitny gitarzysta, wokalista i kompozytor Arek Zawiliński. Towarzyszyli mu kontrabasista Roman Ziobro i harmonijkarz  Robert Lenert wszyscy z Podkarpacia zamieszkali  od Folusza do bieszczadzkiego Przysłupia i Krosna. Wszyscy (ludzie z zewnątrz)  wcześniej czy później, osiedli na podkarpackiej ziemi. Mieliśmy okazję wysłuchać złożonego z autorskich kompozycji Zawilińskiego, ponad godzinnego, rzadkiego, prawdziwie bluesowego koncertu, oryginalnej formacji. Z najlepszą muzyką bo pisaną przez życie. Zorganizowany w klubowej konwencji zainteresował blisko stuosobową publiczność.  Składającej się z  bardzo zróżnicowanej wiekowo, wyrobionej i spontanicznie reagującej publiczności. Wśród niej byli nawet fani bluesa z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy  nadziwić się nie mogli że przez Kolbuszową przepływa rzeka Nil!

      Jeden z muzyków Robert Lenert redaktor radiowy i prasowy, kolekcjoner płyt winylowych gramofonów, znawca muzyki bluesowej i innych gatunków pokrewnych. Zaprezentował  z niezwykłą kompetencją,  kilka unikalnych  płyt ze swojej  olbrzymiej kolekcji oraz jeden z kilkudziesięciu gramofonów. To  cudeńko techniki (1964 roku) będące kompilacją elektryki z elektroniką i mechanizmem szwajcarskiego zegarka do zmiany płyt, wzbudziło podziw słuchaczy. Następnie prowadząca z klasą najciekawsze kolbuszowskie wydarzenia Elżbieta Lewicka zaprosiła na rozmowę Kolbuszowianką Magdalenę Małaczyńską, która przebiła się do globalnej elitarnej grupy najlepszych w fotografików jazzowych. Organizator wydarzenia z dnia 25 marca 2023 roku (Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej) ma  przyjemność  pochwalić się , że  pierwsze zdjęcia twórcom swingu, artystka robiła podczas ,, Jazzu nad Nilem” w 2015 roku, łapiąc  przy tym bakcyla słuchania dobrej  muzyki jazzowej.

       Niespodziewanie zupełnie udany okazał się pomysł organizacji, kiermaszu płyt odwiedziło go wielu zainteresowanych, winylami i płytami CD.  Dodatkowym wątkiem imprezy, była fotograficzna i malarska akcja artystyczna pt.,, Bluesowe inspiracje”.

      Wydaje się że popularyzację interesującej muzyki, wiedzy i hobby, sprzyjającego rozwojowi wyobraźni i różnorodnych zainteresowań kulturalnych, uznać można za udaną. 

 

Fotorelacja

11.04.2023, 12:06

Galeria zawiera 38 zdjęć.

Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Publiczność siedzi przy stolikach, na których świecą się małe nastrojowe lampki.

Słuchają prowadzącej przeprowadzającej wywiad z laureatką prestiżowej nagrody w fotografii jazzowej.

Mężczyzna na tle dużego ekranu opowiada o dyskografii zespołu The Rolling Stones i prezentuje zabytkowy gramofon.

Na stole przed nim porozkładane są płyty winylowe, publikacje książkowe i ów gramofon.

Kilka zdjęć przedstawia trzyosobowy męski zespół w trakcie występu. Od lewej: harmonijka ustna, gitarzysta oraz kontrabasista.

W połowie sali, po prawej, przy ścianie kobieta ubrana w dżinsy i koszulę z krótkim rękawem maluje obraz inspirowany występem muzyków.

Boczna sala wypełniona ludźmi, którzy oglądają kolekcję płyt winylowych. Sprzedawca w czarnej czapce z daszkiem pokazuje i opowiada o zbiorach.

Płyty porozstawiane są w pudełkach ustawionych na długich stołach. Za nimi rozstawiony jest sprzęt hi fi do odtwarzania płyt CD i analogowych.

Jedno ze zdjęć dokumentuje wywiad Pani redaktor Radia Rzeszów z liderem tria, które występowało na scenie.