Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ŁOJ ŚMIGAŁY SMYKI NA FESTIWALU MUZYKI !

04.04.2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               W niedzielę 26 maja 2024 znów w Kolbuszowej rozbrzmiały struny, śmigały smyki za sprawą XI edycji ,,Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki pt. Inspirująca tradycja” dofinansowanego po raz kolejny przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury kwotą 65 tyś. złotych.

             Na festiwalu zjawiła się blisko setka muzykantów, większość młodych i wieku średnim, zupełnie odwrotnie jak w pierwszej edycji w 2013 roku. Wtedy dominowali ludowi artyści w wieku 70+ z przyczyn naturalnych nastąpiła wymiana pokoleniowa co dodatkowo podkreśla żywy charakter granej na nim muzyki, ciągły przekaz tradycji. Konkurs na scenie poprzedziło seminarium. Przy pełnej sali swoje prelekcje, wygłosiło pięciu wybitnych przedstawicielek i przedstawicieli świata nauki oraz mediów.  Dahlig, dr Jacek Jackowski, redaktor Maria Baliszewska. Reprezentujący prężne ośrodki akademickie, Uniwersytet Wrocławski i Warszawski, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Wśród uczestników seminarium znaleźli się oprócz muzykantów studenci Uniwersytetu Jagielońskiego z opiekunem dr Gabrielą Gacek oraz żakowie z Uniwersytetu Opolskiego pod wodzą dra Mariusza Puci oraz badacze z Instytutu Sztuki PAN. W seminarium prof. dr hab. Bożena Muszkalska przedstawiła artykuł o muzyce żydowskiej w dawnej Kolbuszowej. Prof. dr hab. Zbigniew Jerzy Przerębski o mecenacie możnych w dawnej Polsce nad muzykantami. Prof. dr hab. Piotr Dahlig o instrumentach dętych w kapelach ludowych. Redaktor Maria Baliszewska opowiada o inspiracjach w muzyce współczesnej autentycznym folklorem. Dr Jacek Jackowski o znaczeniu zbiorów archiwalnych dla kontynuacji tradycji i inspiracji nią. Prelekcje były niezwykle interesujące, prezentowały wysoki poziom naukowy. Moderatorem seminarium była i dyskusję prowadziła dr Jolanta Dragan, która realizując swoją pasję etnomuzykologiczną wspomaga swoją wiedzą festiwal od początku jego istnienia (2013r).

       Część konkursową festiwalu rozpoczął Burmistrz Kolbuszowej Grzegorz Romaniuk powitał setkę dbających o zachowanie tradycyjnej muzyki, przybyłych z Podkarpacia, Lubelskiego i Małopolski grajków (określenie lasowiackie). Gościliśmy również obecnie przewodnicząca komisji kultury sejmiku podkarpackiego Ewę Draus , współorganizatora Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damiana Drąga. Występom   z zainteresowaniem przysłuchiwał się Burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon. Minutą ciszy uczcili wszyscy obecni zmarłego w kwietniu br. pochodzącego z Widełki Bronisława Płocha wybitnego lasowiackiego skrzypka. W jury konkursu zasiedli prelegenci seminarium uzupełnieni przez Marię Kulę przedstawiciela współorganizatora. Rekordowa liczba podmiotów wykonawczych na scenie w postaci 14 kapel i 24 solistów sprawiła, że pracy mieli mnóstwo.  W czasie konkursu pod sceną odbywała się potańcówka, podłoga wypełniała się powoli aż w końcu zabrakło na niej wolnego miejsca. Konkurs poprowadził muzyk i redaktor Jan Pospieszalski, który w latach dziewięćdziesiątych prowadził program telewizyjny „Swojskie Klimaty” z którym wędrował po Polsce i dotarł między innymi do Kolbuszowej i Huciny. Wylansował medialnie unikalnego skrzypka Władysława Pogodę i zaprzyjaźnił się z nim. Konferansjer prowadził konkurs bardzo sprawnie z szacunkiem do wszystkich występujących. Mimo że niektórych widział po raz pierwszy, to wzajemna interakcja wyglądała tak jakby w każdym przypadku byli starymi przyjaciółmi. Podczas prac Jury zagrał i zaśpiewał z muzykantami. Niezwykle kompetentne Jury bardzo szybko ustaliło werdykt trzy pierwsze miejsca zajęły: Kapela Butrynów, Kapela Kazimierza Marcinka i Kapela Raniżowianie do Kazimierza na festiwal wytypowani zostali Raniżowianie. W kategorii solistów najbardziej tradycyjną grą na skrzypcach zachwycił Kazimierz Marcinek i Jakub Czapla do Kazimierza nad Wisłą zakwalifikował się pierwszy z nich. Do Bukowiny na Sabałowe Bajania jury wytypowało skrzypaczkę Małgorzatę Kamińską (pozostałe wyniki poniżej). Nad Nilem ponownie jak co roku zabrzmiała porywająca piękna ludowa muzyka. W wykonaniu już w większości młodych pasjonatów grania, dobrze wzorujących się na swoich mistrzach. Zostali sprawiedliwie ocenionych przez niezwykle kompetentnych ekspertów od tradycyjnej muzyki, którym dziękujemy. Organizator dziękuje Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiejowi Sienkiewiczowi za dofinansowanie ze środków pochodzących z promocji kultury. Marszałkowi województwa Władysławowi Ortylowi za honorowy patronat, Dyrektorowi Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damianowi Drągowi za współorganizację i wspólne z dyrektorem Wiesławem Sitko przedstawicielem organizatora wręczenie nagród i ich dofinansowanie.

 

 

Fotorelacja

27.05.2024, 15:07

Galeria zawiera 24 zdjęcia.

Scena plenerowa przy MDK Kolbuszowa.

Trwają występy solistów i kapel.

Barwne ludowe stroje. Wykonawcy w różnym wieku. Starsze kobiety i mężczyźni oraz chłopcy i dziewczęta.

Zróżnicowane instrumentarium: skrzypce, basy, klarnety, cymbały, akordeon, trąbka.

Przed sceną podłoga, a na niej pary taneczne. Publiczność się bawi.

W oddaleniu zasiada pięcioosobowe jury festiwalowe: trzy kobiety, dwóch mężczyzn.

ZAŁĄCZNIKI:

Protokół

28.05.2024, 11:04

Plakat

17.05.2024, 11:33