Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MAGICZNE WAKACJE Z KULTURĄ

27.07.2023

Magiczne Wakacje z kulturą!
 

               Jak co roku blisko sto pięćdziesiąt dzieciaków w wieku szkolnym spędziło w sposób interesujący dziesięć dni wakacji zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, w placówkach w Kolbuszowej, Domatkowie i Świerczowie oraz Kolbuszowej Górnej. Jak zwykle dzieci i młodzież zarówno żeńska jak i męska była niezwykle miła, grzeczna i wesoła. Podobnie jak oddające pod pieczę instruktorów, kolbuszowskiej kultury, środowisko opiekunów składające się z mam, babć oraz tatusiów i dziadków. Wakacje z kulturą cieszą się od lat dużym zainteresowaniem spragnionej kulturalnych wrażeń małych i młodych uczestników, miejsca zajmowane są błyskawicznie!

    W 2023 roku uraczyliśmy uczestników dwoma wycieczkami turystycznymi jedną do Janowca gdzie główną atrakcją był plenerowy park rozrywki ,,Magiczne ogrody” w Janowcu dedykowany dzieciom świat bajek i baśni. Drugą atrakcją tej wycieczki była kapitalna ,,Osada neolityczna w Kopcu” obok Ujazdu. Wyjazd był udaną podróżą po świecie wyobraźni oraz powrotem do przeszłości epoki kamienia łupanego. Miejscem następnego wypadu turystycznego był Zamość, nazywany Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad. W którym mali turyści obejrzeli kameralne ZOO (największym powodzeniem wśród oglądających cieszyła się Kapibara). Wygodnie rozsiedli w elektrycznych samochodzikach odbyli podróż po historii pięknego miasta Zamojskich. Trzecią atrakcją tej wycieczki był pobyt w Ostoi Konika Biłgorajskiego, gdzie przemiły leśnik kompetentnie opowiedział o życiu tych unikalnych dzikich koni. Inną atrakcją sportową był pobyt w Aquaparku w Dębicy oraz pobyt w sędziszowskim kinie na nowości filmowej ,,Miss Kraken” o wodnym morskim świecie. Z  ogromną ilością  kulturalnych wrażeń umoczeni w H2O z uśmiechem na ustach wszyscy  powrócili do placówek.  

      Całkowicie pełnym ruchu, swobody, zabawy plenerowej oraz konsumpcji był pobyt naszych milusińskich w Porębach Kupieńskich. Sołtys Stanisław Miazga życzliwie udostępnił nam plenerowy obiekt oraz remizę, miejsce atrakcyjne i bezpieczne. O wyjątkowe atrakcje dla wszystkich dzieci zadbali tatusiowie Marcin Kamiński, Jacek Gawroński i dziadek Józef Fryc. Pierwszy z nich to wyjątkowy pasjonat rowerów w szczególności tych dawnych. Marcin tata Róży, w kapitalny sposób przy pomocy kilku podrasowanych rowerków, zajmował zafascynowaną tymi specjalnymi pojazdami dzieciarnię w czym pomagała mu znawczyni tych pojazdów córka. Marcin przewiózł po Porębach (aż mu pot z czoła spływał) wszystkich chętnych najprawdziwszą rykszą. Inną atrakcję zapewnił plenerowiczom dziadek Gabrysi Józef, przewożąc chętnych Quadem, sprawiając im olbrzymią przyjemność, przejazdy organizowała sympatyczna Gabrysia. Jacek tatuś Filipa udostępnił i nadmuchał obleganą przez dzieci zjeżdżalnię. Dmuchany Sfinks doskonale dopasował się do charakteru wakacji w miasteczku nad Nilem.  Wszystkim, którzy tak świetnie uatrakcyjnili pobyt w tym pięknym miejscu dziękujemy. Hafciarka i twórczyni autentycznych lasowiackich strojów Anita Ryba szefowa Łęgowianki z Bojanowa, zainteresowała i zajęła chętnych tradycyjnymi pracami rękodzielniczymi, wymagającymi skupienia i zdolności manualnych. Bogate było menu imprezy, pyszny kompot, pizza, kiełbaski, gofry, cukrowa wata i lody. Wszelkie animacje prowadził redaktor Tomasz Łępa (sędzia kalosz), który wcielił w rolę sędziego rozgrywek piłkarskich ligi mistrzów. Ochotnicy z Kolbuszowej Górnej zadbali o solidne podlanie zarówno placu jak jego małych użytkowników, prezentując sprawność strażacką.
     Oprócz mnóstwa różnorodnych zajęć artystycznych gier i zabaw ruchowych i planszowych oraz konkursów. Uczestnicy poznali zasady bezpiecznego spędzenia wakacyjnego czasu dzięki plenerowym pokazom Policji i Straży Pożarnej zawodowej z Kolbuszowej i ochotniczej z Górnej za co bezpośrednio zaangażowanym i ich komendantom za ciekawe w formie i treści pokazy dziękujemy. Do niezwykle interesujących spotkań z ciekawymi ludźmi zaliczyć można zajęcia z rysowania, komiksu poprowadzone przez ciekawego, rysownika, pisarza Zbigniewa Masternaka z Wrocławia. Spotkania z fotografikiem mikrofauny, leśnikiem i przyrodnikiem zrobiło duże wrażenie na domorosłych ekologach. Wykazywali się oni wyjątkową wiedzą i z zainteresowaniem podążali w świat stworzeń, owadów maluteńkich stworzeń.
      Na wakacjach w domu kultury panowała wyjątkowo dobra atmosfera, którą stworzyli mili, grzeczni, uczestnicy ich opiekunowie.

 

 

Fotorelacja z zajęć wakacyjnych

27.07.2023, 11:46

Galeria zawiera 227 zdjęć.

Część zdjęć relacjonuje spotkanie z rysownikiem komiksów. Dzieci w placówkach Domu Kultury i w nim samym przy stolikach tworzą własne historyjki.

Prowadzący pokazuje uczestnikom wybrane, nagrodzone prace i omawia je.

Kolejne zdjęcia to wizyta w osadzie neolitycznej. Oprowadzający ubrany w szare szaty przedstawia zabudowę oraz przedmioty tamtejszej ludności.

Wizyta w Magicznych Ogrodach. Dzieci w otoczeniu bajkowego krajobrazu. Gigantyczne warzywa, różne stwory, zamki, postacie z bajek.

Dzieci w Zamościu. Trwa wycieczka w pojazdach elektrycznych po mieście. Na rynku starego miasta robione są zbiorowe zdjęcia uczestników.

Kilka zdjęć to relacja z drogi. Wnętrze autobusu. Uczestnicy siedzą na swoich miejscach i rozmawiają ze sobą.

Wizyta na basenie. Trwają gry i zabawy w wodzie. Niektórzy z uczestników stoją pod fontannami.

W plenerowej scenerii trwają rozgrywki piłkarskie. Dziecięce drużyny rozgrywają swoje mecze w piłkę nożną.

Trwają zabawy na dużej dmuchanej zjeżdżalni w kształcie Sfinksa. Dzieci jeżdżą na staromodnych rowerach.

Na drewnianej podłodze porozkładane kartki papieru zamalowywane są farbkami przez miłośników prac plastycznych.