Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MUZYKA PEŁNA NADZIEJI

12.01.2022

 

 

              Onegdaj plebani dwóch parafii z Lipnicy i Kolbuszowej z wikarym Dominikiem Leniartem, dyrektorką parafialnych chórów Sylwią Marią Rauch, wpadli na kapitalny pomysł, że można wspólnie pokolędować. Najlepiej pod koniec okresu kończącego radosny, pełen nadziei okres Świąt Bożego Narodzenia. To onegdaj to Anno Domini 2016, pomysł chwycił i z występu dwóch zespołów koncert urósł do małego przeglądu osiągnięć grup muzycznych działających przy parafiach. Z otwartą formułą angażujących i innych artystów, mających twórcze podejście do wykonywania przepięknego niezwykle bogatego repertuaru świątecznego. W tym roku mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć rekordową ilość, bo aż dziewięć podmiotów wykonawczych. Na początek wymienić można dwie grupy z Kolbuszowej (parafia św. Brata Alberta) i z Lipnicy (parafia Matki Bożej Pocieszenia Wiernych), które są z nami od początku (czyli już siódmy raz) i które prowadzi dyrygentka Rauch. We ,,Wspólnym Kolędowaniu 2022” (niedziela 23 stycznia), debiutował uroczy nowy wokalno-instrumentalny zespół prowadzony przez Ryszarda Kurdę z parafii  Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Kolbuszowej Górnej. Ks. Proboszcz Stanisław Krasoń, w swojej parafii doskonale organizuje do udziału w liturgii dzieci
i młodzież swojej parafii. Debiut młodego, nowego, zespołu uznać można za bardzo udany. Następnie scenę swoją osobowością wypełniła, mała wokalista robiąca już karierę koncertową Natalia Kubiś Mroszczyk. Utwory świąteczne w jej wykonaniu zadziwiają profesjonalną aranżacją. Wokalistka posiada ponad przeciętne zdolności śpiewacze i ciekawie brzmiący głos. Po nich wystąpiło studio wokalne organizatora, prowadzone przez Katarzynę Liszcz-Starzec, mocno zdziesiątkowane przez kwarantannę. Podobnie jak stały bywalec kolędowania, Schola z parafii w Zarębkach prowadzone przez ks. Proboszcza Marka Prajsnara, wiecznie poszukującego współczesnego repertuaru dla swojego zespołu. Obydwie grupy przysłowiowo ,,dały radę”. Wsparte przez swoich opiekunów księdza na gitarze, któremu pomagał na heligonce, Michał Stochel i instruktor Katarzyna swojemu studiu głosem. Po raz drugi mieliśmy okazję gościć sympatyczną młodzież z parafii św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim. Wokalistów wzmocnili instrumentaliści, co zawsze wzbogaca tego rodzaju koncerty. Używając  języka  dominującej na przeglądzie młodzieży ,,cool, spoko, super”, bardzo dobrze, dużo, dużo lepiej niż poprzednio choć poprzednio też im wyszło (2021). Kolędnicy z Kosów to następna pięknie debiutująca grupa pod opieką proboszcza Stanisława Orszaka. Zgłosili się bardzo dobrze przygotowani, rzutem na taśmę dosłownie w ostatniej chwili. Sikorki księdza proboszcza dr Piotra Setlaka wystąpiły z gitarzystą i wiolonczelistką. Dziewczęta, lubią do nas przyjeżdżać, przez co jest nam ogromnie miło - bardzo przez te siedem lat wyrosły. Organizator jest pełen podziwu dla ich księdza motywatora, miłych rodziców i prowadzącej zespół za efekty pracy kulturalnej, która uzupełnia wydatnie życie kulturalne miejscowości (oni też dali radę mimo pandemicznej selekcji). Po raz pierwszy kolędy i pastorałki zagrała i zaśpiewała  grupa z Zespołu Szkół w Weryni, którą na dobre tory muzyczne od niedawna kieruje ks. Wikary Mariusz Uryniak. Zespół prezentuje wysoki poziom wokalny, (niezwykle ciekawe głosy) nieźli instrumentaliści, niestandardowe aranżacje. Ks. Mariusz znany jest w Kolbuszowej  z koncertu zespołu księży i kleryków, który miał miejsce blisko dekadę temu w kościele św. Brata Alberta, jest wszechstronnie uzdolniony. Na koniec usłyszeliśmy Chór z parafii pw. Św. Brata Alberta pod batutą Sylwii Rauch w bardzo dobrym wykonaniu, tradycyjnych utworów świątecznych. Wycięty nieco przez dominującą ostatnio chorobę włożył dużo wysiłku żeby wyszło i wyszło, ku zadowoleniu chórzystów i dyrygenta. Wydarzenie z wrodzoną lekkością i naturalnością poprowadziła obdarzona pięknym głosem Izabela Karkut, organistka z parafii księdza Jana Pępka.

              Organizator gorąco dziękuje wszystkim, którzy tak pięknie zaangażowali się w organizację ,,Wspólnego Kolędowania A. D. 2022”. Duchownym, prowadzącym zespoły a przede wszystkim tej blisko stu osobowej grupie artystów. Z Waszych serdecznych występów, emanuje nadzieja na lepszy świat, któremu co rok patronuje pamięć o narodzeniu Chrystusa i wspaniała wytworzona w związku z tym wydarzeniem na całym świecie kultura.

 

 

Fotorelacja

25.01.2022, 11:02

Galeria zawiera 11 zdjęć.

Dwa zdjęcia przedstawiają prowadzącą. Na pierwszym jest ona sama przy mikrofonie. Na drugim po prawej stoi mężczyzna trzymający w rękach dyplom, po lewej stoi ksiądz.

Pozostałe zdjęcia to występy na scenie. Jest tu chór mieszany. Wykonawcy ubrani w eleganckie biało czarne stroje.

Występy wokalne dziewczynek solo. Występ dziewczęcego kwintetu wokalnego, któremu akompaniuje pan na pianinie oraz pani na gitarze.

Kolejny skład to siedem osób. Ksiądz gra na gitarze akustycznej, młoda dziewczyna gra na gitarze elektrycznej oraz śpiewa. Trzy dziewczynki i chłopak śpiewają, a z prawej strony domyka całość dziewczyna grająca na perkusji.

Następne zdjęcia to chóry dziewczęce a capella i z towarzyszeniem instrumentów: gitary, skrzypce, wiolonczela, akordeon, ukulele.

W głębi sceny za wykonawcami usytuowana jest duża drewniana, rzeźbiona, bogato zdobiona szopka Betlejemska w stylu ludowym. Po bokach i za nią stoją choinki przybrane światełkami.