Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MUZYKANCI Z RAJCEM!

22.04.2024

MUZYKANCI Z RAJCEM!

              Najnowsza płyta kapeli Kazimierza Marcinka ma na celu popularyzację autentycznej muzyki ludowej zagranej z energią i przysłowiowym ,,jajem” przez współczesnych muzykantów. Kapela Kazimierza Marcinka powstała w 2021 roku. W prostym lasowiackim składzie skrzypce prym, sekund i basy. Wszyscy muzykanci współpracowali już wcześniej z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej i jego lasowiackmi muzykantami. Najdłużej, bo blisko dwadzieścia lat, gra po lasowiacku basista Franciszek Materna, blisko dziesięć skrzypek sekundzista Wiesław Malec, siedem Kazimierz Marcinek. Grali w Kapelach Władysława Pogody, Jana Cebuli i Jerzego Wrony, kultywując i zachowując tradycyjną lasowiacką muzykę. Wszyscy muzykanci kapeli Marcinka mają olbrzymie doświadczenie. Grali z najwybitniejszymi muzykantami Podkarpacia z Piątkowej, Trzciany czy Dąbrowy. Poznali nie tylko  charakterystyczny dla nich sposób gry skrzypcowej ale również repertuar. Wszyscy są świetnymi instrumentalistami, oraz mistrzami naturalnego śpiewu. W swoich zbiorach mają zgromadzonych (zapisanych i nagranych) wiele unikalnych piosenek, pieśni i innych utworów ludowych. Nieżyjący i niezastąpiony redaktor TVP3 w Rzeszowie Jerzy Dynia, autor wyjątkowego programu ,,Spotkanie z folklorem” inspirator działań domu kultury w Kolbuszowej, miał konkretne plany spisania lasowiackich i innych utworów. Znając skrupulatność, zaangażowanie i zasób zbiorów redaktora byłoby to dzieło wyjątkowe.

         ,,Graj i śpiewaj z muzykantami - Kapela Kazimierza Marcinka” to nowa seria kolbuszowskiej instytucji kultury, mająca na celu dokumentację dorobku muzykantów, ma też popularyzować ich żywą niepowtarzalną twórczość. Prostotę i piękno muzyki granej tylko na skrzypcach i basach. Załączone prymki mają zachęcić innych zainteresowanych do  własnej interpretacji grania i śpiewania tradycyjnych utworów. Wydawnictwo formą nawiązuje do zatytułowanego ,,Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach Jan Cebula niezwykły muzykant z Puszczy Sandomierskiej” z 2015 roku. Niezwykle piękne zdjęcia oddające osobowość muzykantów zamieszczone w wydawnictwie wykonała Magdalena Małaczyńska.

        Na płycie nagranej przez Kapelę Kazimierza Marcinka znajduje się dwadzieścia utworów pochodzących z dorobku twórczego i zbiorów muzykantów. Wydawnictwo to już druga płyta zespołu, pierwsza zamknęła serię ,,Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej”. Tradycyjnej kapeli, której twórczość ma zaszczyt wspierać Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej. Zachęcamy wszystkich do korzystania z zapisu nutowego, słuchania, grania i śpiewania dawnej muzyki podanej w bardzo interesujący żywy sposób, przez trzech wyjątkowych muzykantów z najstarszego pokolenia!

 

 

 

                               

ZAŁĄCZNIKI:

Kapela Kazimierza Marcinka

22.04.2024, 14:37