Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

OBCHODY 105 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

13.11.2023

11 listopada po raz 105 obchodziliśmy święto Odzyskania Niepodległości.

Obchody rozpoczęto od dźwięków Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, która jak co roku z samego rana rozbrzmiewała na ulicach i osiedlach naszego miasteczka budząc mieszkańców do życia.

Po złożeniu kwiatów na grobach powstańców styczniowych i listopadowych jak również na grobie księdza Ludwika Ruczki, oraz mszy świętej w Kolegiacie pod Wezwaniem Wszystkich Świętych, zgromadzeni w akompaniamencie orkiestry udali się na rynek miejski, gdzie pod pomnikiem złożono kwiaty oraz odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

Po porannych uroczystościach i odpoczynku po nich o godzinie 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbyła się druga część obchodów święta 11 listopada, podczas której odbyło się wręczenie odznaczeń honorowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Sportu, Ministra Infrastruktury oraz Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Osobom uhonorowanym Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Chmielowiec, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wilk  wręczyli medale oraz złożyli serdeczne gratulacje. Głos zabrał również Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś. Na uroczystości 11 listopada zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych miast, Węgier - Mátészalka, oraz Ukrainy - Stary Sambor wygłosili krótkie przemówienia. Następnie wraz z zespołem „Ziemia Kolbuszowska” odśpiewano pieśni patriotyczne. Kolejnym punktem programu był występ dzieci z Zespołu Lesianie ze Szkoły Podstawowej w Kupnie, a następnie wstęp do zabawy, potańcówka zespołu „Górniacy” i „Lasowiackie Baby”. Bal Niepodległości, który był ostatnim punktem programu w tym dniu rozpoczęto tradycyjnie od poloneza, którego poprowadził Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba. 

 

 

Galeria

13.11.2023, 22:15

Galeria zawiera 11 zdjęć.

Sala widowiskowa MDK w Kolbuszowej.

Na tle dużego ekranu, na którym wyświetlane są materiały promocyjne wydarzenia trwa wręczanie odznaczeń honorowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Sportu, Ministra Infrastruktury oraz Rady Miejskiej w Kolbuszowej. Laureaci nagród pozują do zdjęć.

Z boku sceny, po prawej stronie występuje dwunastoosobowy zespół wokalny przy akompaniamencie akordeonu.

Trwają występy grupy tanecznej złożonej z chłopców i dziewczynek .

Do tańców przygrywa ze sceny zespół muzyki rozrywkowej.