Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PAMIĘTAJ BRACIE SKĄD POCHODZISZ!

17.05.2022

PAMIĘTAJ BRACIE SKĄD POCHODZISZ!

              W czwartkowy wieczór 12 maja 2022 rok  w Miejskim  Domu Kultury miało  miejsce klimatyczne wydarzenie muzyczne, związane z promocją pierwszego krążka płytowego Romana Dublańskiego i Krokodyli. Płyta  nosi nazwę  ,,Piosenka znad Nilu” i zawiera sześć utworów. Lider zespołu od lat tworzy piękne autorskie kompozycje muzyczne nawiązujące do lat młodości spędzonych w Kolbuszowej. Piosenki to  nie tylko dobra muzyka ale również,  nostalgiczne teksty pisane przez lidera. Niewiele jest w Polsce miast, które mają takiego jak Dublański barda, piewcę  jego piękna. Metropolie takie jak Warszawa czy Kraków ogłaszają konkursy na piosenkę  o tych miejscach (z jakże bogatym alibi historycznym i współczesnym) oferując kilkudziesięciotysięczne nagrody. Miasteczko nad Nilem ma to szczęście że lata młodości spędził w nim uzdolniony muzycznie o niezwykle oryginalnej osobowości muzyk jakim jest Roman Dublański, obecnie rzeszowianin. Jeszcze kilka lat temu nie wiedział że posiada uzdolnienia kompozytorskie i potrafi pisać doskonale pasujące do muzyki teksty. Jak sam przyznaje, został do tego zmotywowany przez kolbuszowską instytucję kultury, tzw. wejściem na ambicję. Kolorowy ptak, artysta namówiony przez kolbuszowski dom kultury,  napisał pierwszą w życiu  piosenkę ,,Kolbuszowa sentymentalnie” hymn miłości do krainy swojej młodości. Dalej poszło jak z automatu utwór za utworem wszystkie w klimacie najlepszych lat polskiej piosenki z jej najlepszych czasów, w wyjątkowej swingowej aranżacji. Bywalcy miejskich stadionowych festynów pamiętają zawsze wyróżniającego się oryginalnym ubiorem i zachowaniem muzyka. Krokodyle to druga formacja Dublańskiego, którą stworzył w ostatnich latach. Do obecnej ściągnął najwybitniejszych muzyków, którzy spokojnie mogą się  odnaleźć na każdej polskiej estradzie czy scenie. Od początku w obydwu składach  są  z nim Przemysław Przywara gitarzysta i Dawid Klimkowski kontrabasista wybitni muzycy instrumentaliści. Na płycie usłyszymy jeszcze innych grających a mianowicie Andrzeja Serafina na cajonie i instrumentach perkusyjnych, Pawła Starca na klarnecie, Adriana Nowaka na akordeonie, Piotra Ogorzelca na skrzypcach, wszechstronnego gitarzystę Tomasza Stężalskiego, wszyscy muzycy z najwyższej klasy. Lider zespołu gra na gitarze i udzielił mu charyzmatycznego głosu. Towarzyszą mu trzy wybitne wokalistki Sabina Kurek, Mariola Niziołek i Dominika Kindrat. Profesjonalnej realizacji nagrania, mixu i masteringu dokonał Przemysław Przywara, Krzysztof Bazan i Dominika Kindrat.  Dodatkowo jeszcze Przywara wpadł na nie spotykany pomysł i zaaranżował utwory w konwencji jazzowej (gypsy swing) odwołując się do twórczości gitarzysty Django Reinhardta. Zarówno nagranie jak i pomysł zrealizowany został perfekcyjnie wręcz wybitnie.

       Wracając do koncertu promującego, płytę to składał się on z dwóch części. Pierwsza z nich to Konkurs ,,Głos znad Nilu” w którym udział wzięło sześciu wokalistów w tym dwoje z Kolbuszowej. Poprowadził go z humorem i swadą, zawodowo redaktor Radia Leliwa Tomasz Łępa. Jurorami byli oczywiście wszyscy ,,Krokodyli”, którym przewodniczył im Dublański. Uczestnicy wykonali sześć utworów. Za ,,Najpiękniejszy głos znad Nilu” jury uznało Karolinę Bzdyrę, która wykonała ,,Swing o Kolbuszowej”. Nagrodę ,,Pierwszy głos znad Nilu” otrzymał Kacper Leśniewski za wykonanie  piosenki ,, Przytul mnie”. ,,Drugi głos znad Nilu” zdobyła Joanna Sołek. Bardzo dobrze wypadła Patrycja Wiącek choć tonacja ,,Kolbuszowej sentymentalnie” niezbyt przypadła jej do gustu, otrzymała nagrodę ,,Miły głos znad Nilu”, podobnie jak Ewa Pawłowska za wykonanie utworu ,,Motto dnia” i Jan Hodór ,,W małej kawiarni”. Konkursowi towarzyszyła atmosfera dobrej zabawy, pytania prowadzącego, adresowane do jurorów i uczestników, pozwoliły na lepsze wszystkich się poznanie.

       Niezależnie od zajętych miejsc, należy podkreślić że wszyscy występujący pokazali się od jak najlepszej strony, sześcioro różnych bardzo utalentowanych wokalistów. Następnie koncert wykonał zespół Roman Dublański i Krokodyle, zaprezentowali wszystkie utwory z płyty grali i śpiewali bezbłędnie mocno swingując. Zabrzmiały wyjątkowo aranżacje Przywary i Stężalskiego. Na pomysł grania w ten sposób muzyki jeszcze nikt  w Polsce nie wpadł.  W ponad trzystuletniej historii miasteczka nad Nilem, Roman Dublański wyróżnia się jako muzyczny piewca jego nostalgicznego piękna. Dzięki niemu mamy coś czego pozazdrościć nam może nie jedno bogate i dużo większe miasto. Wyjątkową  muzykę i słowa, które pisze zakochany w nim twórca! Podczas wydarzenia mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć, przemiłą, zasłuchaną publiczność z wicemarszałek Ewą Draus, burmistrzem Janem Zubą i wiceburmistrzem Markiem Gilem. Koncertu wysłuchał z kolei największy literacki piewca Kolbuszowej Ryszard Sziler. Miasteczko nad Nilem ma coraz atrakcyjniejszą współczesność i wielu uzdolnionych twórców, których zapraszamy do współpracy w celu stworzenia, różnej artystycznej opowieści o nim!

 

            

 

 

GALERIE:

Zdjęcia - Michał Drozd

Zdjęcia - Michał Drozd

Krótka fotorelacja

Krótka fotorelacja

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny