RADOŚNIE TWÓRCZO Z NUTKĄ WIELKOPOSTNEJ REFLEKSJI W ŚWIERCZOWIE
RADOŚNIE TWÓRCZO Z NUTKĄ WIELKOPOSTNEJ REFLEKSJI W ŚWIERCZOWIE
Świerczów to pełna uroku wieś położona na skraju kompleksów leśnych. Nazwa pochodzi od skwierka, rozgrzanej do czerwoności, grudki żelaza pierwsza XVI wieczna nazwa miejscowości to Skwierczów. Obecna nazwa to Świerczów, trzecia najstarsza miejscowość w gminie Kolbuszowa, po Porębach, ( Kolbuszowej osadzie (Kolbuskiego) i Werynii. Osada w swoich początkach pełniła funkcję centrum przemysłu puszczańskiego, wydobycie rudy darniowej, kużnice, tartaki i młyny wszystko napędzane było wodą z olbrzymiego stawu. Miejscowość przynosiła dochody potężnym rodom magnackim a na koniec Tyszkiewiczom z Weryni. Na Dubasie funkcjonował folwark zarządzany przez dzierżawców. Staw został osuszony przywrócić go miano w latach osiemdziesiątych XX jako miejsce rekreacji, wraz z koncepcją Kolbuszowej jako miasta o charakterze uzdrowiskowo wypoczynkowej.
,,Pisanka Świerczowska” (6 stycznia 2025 roku) zorganizowana przez pospolite ruszenie ,,Świerczowian” wydarzenie aktywizujące mieszkańców odbyło się w nowej najpiękniejszej w gminie remizie OSP będącej oczkiem w głowie prezesa Dariusza Opalińskiego. Budynek powstał dzięki staraniom samorządowców i polityków, aktywności kolejnych sołtysów Dariusza Tabisza, Krystyny Tokarz i w/w prezesa obecnie również sołtysa. W organizację niedzielnego wydarzenia zaangażowały się członkinie miejscowego KGW z Haliną Margańską odpowiedzialną za część degustacyjną wraz ze swoimi mistrzyniami smaku z koła. Wszystko było pierwszej klasy a sernik wybitny! Świetlica mimo że sporej wielkości ledwie pomieściła kilkunastu wystawców kiermaszu. Wzięło w nim udział kilkunastu wystawców z wyrobami rękodzieła, nikt nie narzekał na niskie wyniki sprzedaży, oprócz wyników ekonomicznych ważna jest promocja swojej pasji. Wyroby rękodzieła są już w świecie coraz bardziej unikatowe, dlatego warto je promować w każdy możliwy sposób i odżałować, grosz na ich zakup.
Olbrzymim zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyły się warsztaty. Uczestniczyło w niej ponad dwieście osób, dzieci, młodszej i starszej młodzieży oraz dorosłych. Organizatorów zachwycił zapał skupienie i zachwyt z jakim uczestnicy wykonywali wyroby artystyczne pod okiem doskonałych instruktorów. Prawdziwą lasowiacką wycinankę prezentowała Elżbieta Czachor, pisanki drapała Barbara Opalińska (na co dzień żona sołtysa) jej córka Magdalena wykonywała graficzne obrazy pirograficzne na najwyższym poziomie. Jolanta Augustyn po mistrzowsku prezentowała sposób dekorowania, lukrowania ciastek. Marek Krakowski i Karolina Dępa angażowali do wykonywania świątecznych dekoracji. Znane w całej gminie specjalistki od szydełkowania Bogumiłę Karkut, Ewelinę Dziedzic, uczyły dziergać młode pokolenie. Można było sobie ukręcić prawdziwą woskową świecę za sprawą Marioli i Tomasz Bieleckich, Paulina Mokrzycka zdobiła jajka metodą batikową. W wykonaniu współczesnych palm wszystkich szkoliły Danuta Olszowy i Dorota Kasprzyk. Organizatorzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania warsztatami, zapał do rękodzieła i sztuk plastycznych jest niezwykle motywujący do przyszłych tego rodzaju działań. Wielkanoc to święto niezwykle ważne dla tradycji wiary chrześcijańskiej, którą ludzie obudowali wieloma warstwami kultury.
Ta najbardziej powszednia, często już mało nawiązująca do źródeł religijnych i tradycji to ta wyżej wymieniona wesoła radosna, konsumpcyjna, przypominająca. Religijna bardzo ważna dla ludzi wierzących i ta która wprowadza w klimat i atmosferę źródła Świąt Wielkanocnych, tradycji, refleksji, oczyszczenia i poświęcenia życia innym. W tym miejscu należy zaznaczyć udział w ,,Pisance Świerczowskiej ” Męskiej Grupy Śpiewaczej” z Zespołu Ludowego Górniacy. W pierwszej wersji mieli wystąpić w kameralnych warunkach, pobliskiej remizy świetlicy, Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Prowadząca ze swadą aktywnie wydarzenie mieszkanka miejscowości Izabela Karkut poprosiła żeby zespół wystąpił w remizie podczas odbywających się tam zajęć warsztatowych i kiermaszu. Grupa poradziła sobie z jarmarcznym rozgardiaszem i przebiła się z wybranymi pięknymi wzruszającymi staropolskimi pieśniami wielkopostnymi. Dobór repertuaru należał do członków grupy był wzruszający i bardzo w klimacie wielkiego postu i zbliżających się świąt. Koncert został wchłonięty przez dużą część zainteresowanych nim słuchaczy. Na koniec chętni mieli możliwość obejrzenia na dużym ekranie już w świetlicy filmu o treści religijnej. Po otwarciu świetlicy w ubiegłym roku, Pisanka to pierwsze duże wydarzenie, wykorzystujące piękne pomieszczenia remizy miejmy nadzieję że to początek szerszego wykorzystania miejsca dla aktywizacji kulturalnej miejscowości. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej zaprasza na zajęcia w kuźni kultury świetlicy wiejskiej a wszelkich partnerów do dalszej współpracy.
Fotorelacja
Galeria zawiera 252 zdjęcia.