Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU MALARSKO-FOTOGRAFICZNEGO

20.12.2021

 

 

KOLBUSZOWSKIE BAJKOWE KLIMATY

              Kolbuszowa to miasto, które może zainspirować, może nie dość mizerną materialną współczesnością ale ukrytym w jej przeszłości potencjałem. Od lat historia Kolbuszowej  stanowi natchnienie dla małomiejskiego wątku twórczości Ryszarda Szilera. Autor popełnił był (trochę na zamówienie) napisaną pięknym językiem, bajkę poetycką pt. Nocą w Kolbuszowej. Bajka zawiera ujęte literacko fakty historyczne i legendy miejskie o Nilu, krokodylu, Kolbuszu, Białej Damie.  W przerwie pandemicznej w pracy teatru, który wraz z żoną prowadzi nagrał wykorzystując tekst słuchowisko, angażując do tego  siebie, małżonkę i kilku aktorów trupy. Wiosną próbowaliśmy zarazić bajką uczestników Festiwalu Małych Krokodyli w Mieście na Nilem. Trzeba przyznać że dzieciaki przedszkolne i ich nauczycielki zachwyciły inwencją, twórczą pomysłowością przygotowały bardzo ciekawe przedstawienia. Konkurs ,,Kolbuszowskie fantazje i inspiracje” skierowany był do dorosłych plastyków i fotografików ich wyobraźnię pobudzić miało też słuchowisko Szilerów. Bardzo dobrze zagrane, profesjonalnie nagrane z muzyką Andrzeja Serafina.  Opartą na ,,Hejnale Kolbuszowskim” kompozycji Agenora Burkiewicza (graną przez kolbuszowskie orkiestry przed wojną) a upowszechnioną  przez Jana Stygę. W konkursie który trwał w listopadzie i grudniu, wzięło udział 14 plastyków i  5  fotografików z Kolbuszowej, Głogowa i Sokołowa i innych miejscowości.

              Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się w dniu 18 grudnia w Galerii pod Trąbami i Bębnem Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wysłuchania, (przy wygaszonym oświetleniu) słuchowiska będącego kanwą konkursu. Gdy rozbłysły światła oczom wszystkich ukazały się prace konkursowe. Autor i reżyser słuchowiska opowiedział o prezentowanym utworze i fascynacji adoptowanym przez niego mentalnie,  duchowo mieście. Kolbuszową nazywając ją czule ,,Miasteczkiem nad Nilem” pokochał również jego teść przybyły z kresów za kolbuszowianką Michał Czartoryski, nauczyciel polonista, animator teatralny. Publiczne w nocnej konwencji wysłuchanie słuchowiska sprawiło słuchaczom wyraźną przyjemność. Wyeksponowane przez opiekuna galerii Marka Krakowskiego prace zaprezentowały się bardzo efektownie. Jury w składzie Ryszard Sziler przewodniczący (plastyk, literat), Magdalena Małaczyńska (plastyczka i fotograficzka), Marek Krakowski( malarz i rzeźbiarz) mając trudności ustaliła wcześniej werdykt. Komisja konkursowa   przyznała dwie pierwsze nagrody, które otrzymały Dorota Snopkowska i Katarzyna Cesarz, drugą otrzymała Lucyna Organiścik , cztery trzecie  przypadły Józefie Czachor, Marii Kani, Teresie Matule i Marii Wit, wszyscy pozostali otrzymali wyróżnienia. Przewodniczący jury wyraził się z uznaniem o  nagrodzonych pracach, życząc jednocześnie dalszych sukcesów. Spontanicznie wernisaż swoją gitarą i głosem,  wzbogacił inny zakochany w mieście piosenkarz i kompozytor Roman Dublański. Z formacją ,,Krokodyle” złożoną z najlepszych kolbuszowskich, rzeszowskich i innych muzyków, nagrywa właśnie autorską płytę. Artysta wciąż komponuje nowe utwory, których ma już kilkadziesiąt, ich kanwą są wspomnienia z lat młodości spędzonych w miasteczku nad Nilem. Kolbuszowa to miasto w którym czasem ponad połowę mieszkańców stanowiła społeczność żydowska. W nawiązaniu do tej historii,  miejscowe mistrzynie kuchni przygotowały dla wszystkich, ,,Cymes i Śledzia po żydowsku”,  Janina Olszowy (niestety, chwilowo nieobecna), podała wyjątkowo smaczne ,,Kapuśniaczki”.       

Wystawa prac, słuchowisko, koncert, potrawy wszystko w prawdziwie, najlepszym kolbuszowskim  autentycznym odrębnym klimacie, którego każdemu miastu nigdy dość!

 

Protokół

Z konkursu malarsko-fotograficznego
pt. ,,Kolbuszowskie fantazje i inspiracje”

Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej - 14 grudzień 2021

 

          W dniu 14 grudnia 2021 roku został rozstrzygnięty konkurs malarsko-fotograficzny pt. ,,Kolbuszowskie Fantazje i inspiracje”. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas otwarcia wystawy poplenerowej 18 grudnia 2021 r. W „Galerii pod trąbami i bębnem” Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

CELE KONKURSU:

  1. Rozwój uzdolnień plastycznych
  2. Kształtowanie wrażliwości i poczucia piękna
  3. Rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia
  4. Pobudzenie lokalnych środowisk artystycznych do aktywnej działalności

Organizatorem konkursu był Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.
Do konkursu zgodnie z regulaminem nadesłano 14 prac plastycznych, 4 prace fotograficzne i jedna praca - grafika komputerowa.

Prace oceniało jury w składzie:

1. Ryszard Sziler – przewodniczący, artysta plastyk, poeta  

2. Magdalena Małaczyńska – plastyk, artysta fotograf
3. Marek Krakowski – artysta, pracownik MDK Kolbuszowa

Jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce dla Doroty Snopkowskiej za pracę ,,Kolbuszowa Nocą śni legendy”
I miejsce dla Katarzyny Cesarz za pracę ,,Jarmark” 

II miejsce dla Lucyny Organiściak za pracę ,,Kolbuszowa Nocą” 

III miejsce dla Marii Wit za pracę ,,Zbój Kolbusz i Krokodyl” 
III miejsce dla Marii Kani za pracę ,,Czy to bajka czy nie bajka” 
III miejsce dla Józefy Czachor za pracę ,,Kolbuszowa nocą” 

III miejsce dla Teresy Matuły za pracę ,,Opowieść starej szafy”  

Wyróżnienia dla

Roberta Łyczki za pracę ,,Kolbuszowa” 
Dominiki Czachor za pracę ,,Spotkanie”
Magdaleny Kunas za pracę ,,O czym skrzypią szafy” ł 

Krystyny Knutel za pracę ,,Dziurka w szafie od klucza” 

Marii Cisek za pracę ,,Kolbusz” 

Małgorzaty Grodeckiej  za pracę ,,Nocą w Kolbuszowej”

Jolanty Inglot za pracę ,,Nocą w Kolbuszowej” 

Marzeny Karpińskiej za pracę ,,Młyn wodny” 

Małgorzaty Wójcik za pracę ,,Kolbuszowski Krokodyl Nilowy” 

Tomasza Koczura za pracę ,,150 metrów od domu” 

Marka Augustyna za pracę ,,Nil nocą” 

Jana Mazurkiewicza za pracę ,,Na niebie i na ziemi” 

Na tym protokół zakończono.

 

 

 

 

 

GALERIE:

Wernisaż

Wernisaż

Prace

Prace