Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

SOLIDARNI Z NAJNOWSZĄ HISTORIĄ!

27.12.2023

 SOLIDARNI Z NAJNOWSZĄ HISTORIĄ!

   Miesiąc grudzień to czas rodzinnego świętowania ale też tragicznych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Jedną z nich jest 13 grudnia 1981, kiedy to komunistyczne władze pod przywództwem Jaruzelskiego wprowadziły stan wojenny (niezgodny nawet z ówczesną konstytucją). Wojciech Jaruzelski przez całe życie, wyróżniał się wyjątkową gorliwością w stosunku do swoich moskiewskich mocodawców. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego wraz z służbami specjalnymi planował z dużym wyprzedzeniem. Uczestnicy żywej lekcji historii, jaka odbyła się kilka lat temu  w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej mogli obejrzeć film ,,Ikar. Stan Wyjątkowy”. Zaprezentowany przez jednego z twórców  kolbuszowianina (z urodzenia), realizatora i producenta, Dariusza Trętowicza. Film pokazuje, między innymi próbę generalną wprowadzenia stanu wyjątkowego w Częstochowie. Służby wykorzystały do tego celu pacyfikację strajku w Klubie MPK ,,Ikar”.  Obudzony do wolności naród nie był już skory do uwierzenia w kolejną odwilż, która jak wcześniejsze skończyła się tragicznie jak ta na wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Rzekome porozumienie Jaruzelskiego z ,,Solidarnością” było fikcją pacyfikacja rodzącej się wolności była kwestią czasu.

   W sobotę 16 grudnia 2023 roku przeprowadziliśmy kolejną (dziewiątą) lekcję historii poświęconą, grudniowym wydarzeniom sprzed 42 lat. Data organizacji wieczornicy to najbardziej tragiczny dzień stanu wojennego brutalna pacyfikacja strajku w Kopalni ,,Wujek”. Podczas tegorocznej wieczornicy mieliśmy zaszczyt gościć Czesława Drąga, kolekcjonera artefaktów historycznych. Również tych, które do historii dopiero przejdą i na których wyjątkowość nikt obecnie nie zwraca uwagi. Zbieracz to niezwykle barwna postać. Długoletni animator kultury, regionalista i autor wyrażający się zgrabnie w małych formach poetyckich. Mieszkaniec podrzeszowskiej Boguchwały, wspomniał rzeczowo o stanie wojennym, zaprezentował swoje unikalne zbiory, gazety, dokumenty bibułę. Kilka lat wcześniej na podobnej lekcji zaprezentował równie ciekawy inny fragment swoich zbiorów. Znaczki poczty podziemnej tamtych czasów i olbrzymią kolekcję filatelistyczną z św. Janem Pawłem II. Papieżem, który natchnął naród odwagą do walki o wolność i prawdziwą demokrację. Oprócz pamiątek po stanie wojennym, prelegent, pokazał kilkaset naszywek ochotniczych straży pożarnych i miejskich oraz  polskiego wojska.

   Zgodnie z tradycją, publiczność miała zdobyć wiedzę i pobudzić wspomnienia wieloma zmysłami. W drugiej części, więc miał miejsce koncert ,,Mury” w wykonaniu Leszka Kazimierskiego. Artysty zafascynowanego twórczością i osobowością  Jacka Kaczmarskiego. Wykonawca pod wpływem swojego mistrza nauczył się grać na gitarze, śpiewa jego utwory we własnej interpretacji. Jest podobnie jak Kaczmarski postacią niezwykle barwną i twórczą. Przed koncertem gitarzysta i śpiewak (dla którego muzyka jest życiową pasją), ciekawie wspomniał o stanie wojennym, który spędził w miejscu zamieszkania na Górnym Śląsku z którego pochodzi. Po tym wstępie zaprezentował bardzo dobrze zagrany i zaśpiewany  koncert.  Przemyślany z  utworami różnych wykonawców  tematycznie, dobranymi do tematu przewodniego. Utwory poprzedził ciekawymi komentarzami. Artysta zainteresował publiczność, która nagrodziła go gromkimi brawami! Na wydarzeniu brakło niestety młodzieży, co dziwi w mieście w którym jest trzy szkoły średnie, dwie podstawowe i wszędzie uczy się historii w tym tej najnowszej. Muzyczno-historyczne przesłanie występującego, przekazującego wiedzę językiem młodzieży na pewno by się jej  spodobał.

   Wieczornicy towarzyszyła wystawa i film przekazany przez rzeszowski oddział IPN pt. „Video niekontrolowane”. Dopełnieniem była grochówka, który oprócz zapachu koksu, smrodu spalin ,,skotów”  i czołgów roztaczał się na rogatkach spacyfikowanych 13 grudnia polskich miast. O klimat wydarzenia zadbała nie po raz pierwszy redaktor Elżbieta Lewicka z Polskiego Radia Rzeszów. Janowi Skowrońskiemu i redakcji  miesięcznika ,,Przegląd Kolbuszowski” dziękujemy za wsparcie organizacyjne.

Fotorelacja

27.12.2023, 14:09

Galeria zawiera 35 zdjęć.

Na dużym ekranie prezentowane są dokumenty z czasów PRL.

Przed nim na niewielkiej scenie trwa recital barda. Mężczyzna z gitarą gra i śpiewa.

W gablotach wystawowych i na tablicach zgromadzone są dokumenty, pamiątki, wycinki z prasy oraz emblematy dokumentujące tamte czasy.

Wystąpień kolejnych prelegentów słucha w skupieniu zgromadzona publiczność. Towarzyszy temu atmosfera zadumy.