Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WERNISAŻ SYMBOLICZNEGO DRZEWA

29.04.2024

WERNISAŻ SYMBOLICZNEGO DRZEWA

W sobotę 27 kwietnia 2024 w Miejskim Domu Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: Wernisaż ,,Wystawy obrazu” Luigi Priore. Ten wybitny włoski artysta, uznany i nagradzany w swoim kraju, osiedlił się z towarzyszką życia w pobliskim Cmolasie. Od trzech miesięcy, korzystając z otwartości domu kultury tworzył swoje dzieło, którego tematem było drzewo. Nawiązujące do początku jego artystycznej kariery ekspresjonisty i surrealisty. Rozpoczynającej jego popularność włoską i europejską w swoim czasie jednego z najciekawszych kierunków w sztuce. Uczestnicy zajęć i kolbuszowska instytucja kultury miała przyjemność i zaszczyt wspomagać, wspierać, towarzyszyć, motywować, współuczestniczyć w pracy artysty. Luigi Priore, oprócz tworzenia swojego wyjątkowego dzieła, wspomagał swoją wiedzą i umiejętnościami wielu artystów. Od małych twórców, których kilkadziesiąt uczestniczy w zajęciach plastyki Doroty Snopkowskiej i kilkunastu dorosłych miłośników malowania z grupy Marka Krakowskiego. Malarza Priore cechuje wyjątkowa kultura i otwartość na poczynania innych również początkujących plastyków. Uczestniczyli oni z wyjątkowym zapałem w warsztatach z mistrzem.

            Wernisaż jednego obrazu to wydarzenie rzadko spotykane. Rozpoczęło się ono od prezentacji twórczości Lugi Priore w wykonaniu prowadzącej Jolanty Augustyn. Po którym wyświetlony został film z malarzem w roli głównej wykonany przez Magdalenę Małaczyńską w którym przedstawił on genezę i inspirację do powstania dzieła. Punktem głównym było odsłonięcie obrazu, które nastąpiło przy dźwiękach ,,Cwału fragmentu Walkirii Ryszarda Wagnera”. Zza odsłanianej powoli kurtyny, wzbogacany efektami świetlnymi zaczął pojawiać się obraz. Olej wysokości niecałych czterech metrów i szerokości blisko dwóch i pół metra, (maksymalna wielkość dostosowana do otworów drzwiowych placówki). Na obrazie zobaczyliśmy drzewo obumierające na białym tle, monochromatyczne, namalowane perfekcyjnie. Na którym czas odcisnął swoje piętno i piękno, dzieło Priore otrzymało gorące brawa od szczelnie wypełniającej salę publiczności. Przyszedł czas  na koncert muzyki włoskiej, szlagiery operowe i operetkowe wykonała sopranistka Katarzyna Liszcz-Starzec, której na skrzypcach akompaniowała niezwykle uzdolniona Sylwia Gołębiowska (dla której towarzyszka życia malarza Agnieszka Śpiewak jest ciocią) na klawiszach zagrał niezastąpiony

w takich sytuacjach Tomasz Blicharz. Recital przypadł wszystkim do gustu i przeniósł nas w gorące włoskie klimaty Neapolu i  Sorrento, nagrodzony został entuzjastycznymi brawami. Luigi Priore zebrał liczne gratulacje i podziękowania od instytucji kultury, którą inspiruje swoimi działaniami od przyjaciół, twórców i wielbicieli jego talentu. Marek Krakowski obdarował go swoim komiksem w którym nieco satyrycznie odniósł się do liści, których brak było na obrazie mistrza. Nadszedł czas na rozmowy kuluarowe, przy przepysznych włoskich wypiekach przygotowanych przez i pod kierunkiem Agnieszki Śpiewak. Kawę ze słońcem Italii podawał utalentowany barista Eryk Alibożek z firmy DOLCA  CAFE. Wśród uczestników wernisażu byli obecni samorządowcy, wicemarszałek Ewa Draus, wójcina z zastępczynią Elżbieta Wróbel i Joanna Marut z Niwisk, wójt Cmolasu Eugeniusz Galek.

            Wszyscy uczestniczyli w wyjątkowym, niespotykanym wydarzeniu, którym jest prezentacja  nie wielu obrazów ale jednego dzieła sztuki, które prawdopodobnie powędruje kiedyś do kraju urodzenia malarza i dołączy do reszty twórczości tego wybitnego artysty, stanowiąc jej  podsumowanie.

Fotorelacja

29.04.2024, 15:43

Galeria zawiera 81 zdjęć.

Sala widowiskowa MDK Kolbuszowa.

Licznie przybyła publiczność podziwia wystawiony z przodu sceny potężnych rozmiarów obraz artysty.

Potężne drzewo przykuwa uwagę widzów.

Wystawie owego monumentalnego dzieła uświetnia występ zespołu. Trio w składzie skrzypce, wokal i instr.klawiszowy.

Na bocznej sali trwa wernisaż obrazów Luigi'ego Priore. Motywem przewodnim surrealistycznych wizji są drzewa.

Sporo zdjęć to ujęcia zapatrzonej i zasłuchanej publiczności.

Na proscenium trwa robienie zdjęć pamiątkowych z artystą.