Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

WIECZÓR KOLBUSZOWSKO NEAPOLITAŃSKI POD TRĄBAMI I BĘBNEM

29.06.2021

   

WIECZÓR KOLBUSZOWSKO NEAPOLITAŃSKI  POD TRĄBAMI I BĘBNEM

Piękne obrazy, piękna muzyka, smaczne potrawy,  wyśmienitej nieznanej u nas  włoskiej kuchni (artystyczna wręcz bajkowa podróż przez sztukę z włoskim wątkiem. To wszystko miało miejsce 26 czerwca 2021 podczas wernisażu wystawy będącej efektem akcji malarskiej zatytułowanej ,,Plastyczne czwartki z włoskim artystą Luigi Priore”. Ten malarz i rzeźbiarz z Italii przeniósł  się do Polski i zamieszkał na stale w pobliskim Cmolasie. Wszystko za sprawą Agnieszki Śpiewak towarzyszki życia i muzy artysty, którą poznał w swoim kraju. Wystawa to efekt trzymiesięcznej pracy blisko dwudziestu plastyków profesjonalnych i amatorów, którzy zechcieli wziąć udział w wydarzeniu. Spontaniczna akcja trwająca od końca marca i czerwca zaowocowała siedemdziesięcioma pracami malarski. Pomysł polegał na wspólnym malowaniu z mistrzem Priorie, (który,  stworzył podczas akcji dwa obrazy olejne), przekazując pozostałym uwagi o malowaniu swoją wiedzę i doświadczenie plastyczne. Podczas jego nieobecności wskazówek malującym udzielała malarka Agnieszka Bieszk. Prace  w ,,Galerii pod Trąbami i Bębnem” wyeksponował Marek Krakowski, również autor ciekawych prac plastycznych. Atmosfera spotkań była wyjątkowa, Priore zaproponował trzy tematy, kamienie, kwiaty i drzewo. Technika to malowanie farbami olejnymi (pierwsze dwie) i ostatnia praca wykonana została akrylami. Plastycy malowali z dużą przyjemnością, każdy we własnym stylu, uwagi współmalującego przyjmowane były z aprobatą lub subtelną wymianą zdań. Wykonane prace są bardzo różnorodne, widać że niektóre wykonali wykształceni artyści. Część z nich to często pierwsze próby twórcze amatorów pędzla. W akcję spontanicznie włączyły się również dzieci, wykonując kilka prac. Wspólne malowanie uznać można za niezwykle udane, zachęcające do twórczego spojrzenia na świat wydarzenie.

              Wernisaż, stał się za sprawą muzyki wieczorem w stylu  włoskim a dokładniej  neapolitańskim.  Zgromadzona publiczność  usłyszała  sopranistkę  Katarzyna Liszcz Starzec , tenora Tomasza Furmana, pianistkę Anetę Czach. Muzycy przedstawili ,,Recital najpiękniejszych pieśni neapolitańskich” wykonanych  w języku włoskim i polskim.  Przepiękne duety i występy solo śpiewaków przy doskonałym akompaniamencie zabrzmiały klimatycznie. Muzyczny lazur nieba i morza południa Europy popłynął ze sceny niczym z obrazów Włocha.  Publiczność zasłuchana i zachwycona nagradzała występy gromkimi brawami. Bardziej profesjonalnego, jednocześnie, bardziej adekwatnego do okazji, ciekawiej ułożonego  i wykonanego programu,  wymarzyć sobie nie było można!

     Dopełnieniem wernisażowej bajki była włoska kuchnia przygotowana przez Agnieszkę Śpiewak, Elżbietę Drapałę, Elżbietę Kobylską oraz Danutę Olszowy. Smakosze poczuli całkiem odmienne delikatne smaki potraw do spożywania na zimno różnego rodzaju makarony, pyszne sałatki, wszystko z oliwą i serami, dopełnieniem były popularne nad Adriatykiem ciasta. Na koniec ,,Ciao Bambino” oraz  przedpremierowe utwory własnego autorstwa specjalnie dla ostatnich uczestników wernisażu m.in. Agnieszki i Luigiego zaśpiewał akompaniując sobie na gitarze ,,kolorowy ptak” kolbuszowskiej klimatycznej piosenki Roman Dublański.

 

 

Wernisaż

29.06.2021, 15:15

Galeria zawiera 38 zdjęć.

Na bocznej sali wernisaż prac będących efektem Plastycznych czwartków z włoskim artystą Luigi Priore. 

Obrazy zawieszone na ścianach i na sztalugach. Oglądający podziwiają prace i cząstują się przysmakami kuchni włoskiej.

Wystawę omawia prowadzący zajęcia artysta.

Na sali widowiskowej zgromadzona publiczność siedzi na krzesłach. Na scenie występuje duet wokalny. Kobieta w czerwonej sukni oraz mężczyzna w czarnym fraku.

Akompaniująca im pianistka w długiej kwiecistej sukni.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny