Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ŹMIOCZANE BARWY JESIENI

04.10.2023

ŹMIOCZANE BARWY JESIENI
Lasowiackie Źmioki to impreza folklorystyczna trwająca nieprzerwanie od blisko 20 lat. Pierwszą zorganizowała społeczność wsi podmiejskiej Kolbuszowej Górnej we wrześniu 2004 roku. Wydarzenie miało charakter pół pleneru i odbyło się w obiekcie, oraz na estradzie obok filii Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej zlokalizowanej w tej miejscowości.
W obiekcie wystawiło się entuzjastycznie kilkanaście prezentujących źmioczane kulinaria i jesienne bukiety zespołów ludowych i kół gospodyń. Bardzo duża frekwencja zdziwiła wszystkich organizatorów. Na plenerowej scenie podobnie jak na wszystkich następnych edycjach wystąpił Zespół ludowy Górniacy. Gospodarze zawsze przygotowują oparte na lasowiackich obrzędach lub obyczajach widowisko, na które niczym premierę teatralną w renomowanych teatrach przychodzi wierna publiczność. Tak też było 17 września 2023roku. Zespół Ludowy Górniacy, który w ubiegłym roku skończył czterdzieści lat swojej pracy artystycznej nad zachowaniem lasowiackiego dziedzictwa swojej wsi, znów stał się główną atrakcją wydarzenia przedstawiając: obyczajowe skecze oraz premierę przedstawienia obrzędowego pt. ,,Oczepiny”. W programie był również występ śpiewaczo – taneczny grupy emerytów Ziemia Kolbuszowska, który w ubiegłym roku świętował wydawnictwem płytowym swoją pierwszą dekadę istnienia.
Tomasz Łępa prowadzący imprezę na co dzień redaktor Radia Leliwa. Jak zwykle złapał od razu kontakt z publicznością organizując całe mnóstwo źmioczanych konkursów z nagrodami. Jeden z uczestników sołtys Jan Fryc mało co w ferworze walki nie stracił palca. Błyskawicznie pomocy ratując zszatkowany palec, udzielili mu ratownicy z punku medycznego bardzo sprawnej i fachowej miejscowej, Ochotniczej Straży Pożarnej. Następnie wszystko przebiegło już gładko.
Na widzach zrobił ogromne wrażenie występ Górniaków, którzy zaprezentowali się w pełnej krasie. Wielopokoleniowy współpracujący z tradycyjną kapelą, mający grupę kultywującą tradycyjny taniec i muzykę Lasowiaków. Prowadzony od ponad dwudziestu lat przez Elżbietę Czachor uzdolnionego kierownika zespołu. Umiejąca połączyć wodę z ogniem, artystów w różnym wieku o różnych osobowościach w jeden zespół twórczy. Górniacy na scenie wyglądali imponująco, grupa sprawiała wrażenie niezwykle dynamicznej. Samo przedstawienie zagrane poprawnie, lecz scenariusz to raczej stylizowany (w niektórych fragmentach) gotowiec etnograficzny za mało umiejscowiony w realiach i specyfice rodzinnej wsi. Więcej ludowego soku miały ich przedstawienia, powstające w wyniku zespołowej burzy mózgu, naturalnie niedopracowany bardziej tutejszy. Niemniej zespół ze względu na swoją liczebność i zdolności budzi podziw. Ileż zespołów założonych później albo się rozpadło lub też wegetuje. Górniacy są prężni niezależni pełni indywidualności, świetnie się bawią, kochają tańczyć, emanują lasowiactwem do którego nie trzeba ich przekonywać i którym promieniują na cały region!
W ostatnim czasie powstała kapela w tradycyjnym składzie o nazwie Lasowiackie Baby. Grają w nim dwie młode mężatki i panna, Mariola Nycek- skrzypce prym, Marta Kaczor - basy i Jadwiga Czachor - basy. Mimo, że grają od niedawna to już całkiem nieźle jak na ludowe muzykantki przystało, są samoukami. Bardzo dobrze śpiewają co podnosi atrakcyjność ich występów. Na Źmioku zagrały do tańca na przemian z wybitną tradycyjną Kapelą Kazimierza Marcinka oraz Dj Disco Duckiem, który zadziałał jak wabik przyciągając na plenerową dyskotekę setki kulturalnie bawiącej się młodzieży.

Fotorelacja

05.10.2023, 09:37

Galeria zawiera 28 zdjęć.

Scena plenerowa. Przed nią podłoga i ustawione siedzenia dla widzów i słuchaczy.

Na scenie występują koła obrzędowe. Mężczyźni i kobiety są w ludowych strojach.

Na podłodze przed sceną ustawione są cztery stoliki. Przy nich wybrani z publiczności biorą udział w konkursach.

W niewielkich garczkach mieszają łyżkami jakąś strawę.

Dziewczynki w błękitnych strojach tańczą na scenie.

Przy stołach pod rozstawionymi wszędzie namiotami redaktor radia przeprowadza wywiad z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich.

Kobiety ubrane są w stroje ludowe.

Dwa zdjęcia to zmagania dzieci na podłodze przed sceną. Trwa przeciąganie liny oraz zabawy animacyjne.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

 

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2025
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 312

W poprzednim tygodniu: 311

W tym miesiącu: 1311

W poprzednim miesiącu: 1708

Wszystkich: 127744