Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

III Festiwal Żywej Muzyki - wyniki

26.05.2016

W dniu 29 maja 2016 roku na estradzie plenerowej przy Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbył się konkurs kapel i instrumentalistów ludowych trwający podczas ,,III Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki – Grać jak Pogoda”.
 Organizatorem konkursu był Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występy konkursowe oceniało Jury w składzie:

Przewodnicząca: mgr Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog

Członkowie:

  • prof. dr hab. Jan Adamowski – kulturoznawca, folklorysta, antropolog
  • dr Tomasz Nowak - etnomuzykolog, antropolog tańca
  • mgr Jolanta Dragan – Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
  • mgr Maria Kula – etnolog, instruktor WDK w Rzeszowie

Do konkursu na podstawie złożonych kart przyjęcia i załączonych nagrań muzycznych przyjęto jedenaście poniżej wymienionych kapel:

  • Kapela Biała Muzyka (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
  • Kapela Jana Cebuli (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
  • Kapela Wolanie z Woli Małej (klarnet, skrzypce, kontrabas, cymbały)
  • Kapela Ludowa Rymanowianie (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
  • Kapela Ludowa Młode Kurasie z Lubziny (skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas)
  • Kapela Ludowa Widelanie (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy, klarnet)
  • Kapela z Huty (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy)
  • Kapela Kocirba (skrzypce prym, altówka sekund, basy trzystrunowe, bębenek obręczowy)
  • Kapela Trzcinicoki (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy)
  • Kapela Ludowa Młoda Harta (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy)
  • Młodzieżowa Kapela Ludowa Pogórzanie (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy)

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody kapelom:

1.Pięć równorzędnych I nagród po 600 zł każda, przyznano:

  • Kapeli Jana Cebuli z Kolbuszowej (skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas – region Lasowiacki)
  • Kapeli Młode Kurasie z Lubziny (skrzypce prym, kontrabas, sekund - region Rzeszowski)
  • Kapeli z Huty Komorowskiej (skrzypce prym, skrzypce sekund, kontrabas – region Lasowiacki)
  • Kapeli Trzcinicoki z Trzcinicy (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy - region Pogórze Jasielskie)
  • Kapeli Młoda Harta z Dynowa (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy – region Dynowski)

2.Cztery równorzędne II nagrody po 550 zł każda, otrzymują:

  • Kapela Biała Muzyka z Świlczy (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy – region Rzeszowski)
  • Kapela Rymanowianie z Rymanowa (skrzypce prym, skrzypce sekund, basy – region Krośnieński)
  • Kapela Kocirba z Kolbuszowej (skrzypce prym, altówka sekund, basy trzystrunowe, bębenek obręczowy - region: Puszcza Sandomierska – południowy region)
  • Kapela Ludowa Widelanie z Widełki skrzypce prym, skrzypce sekund, basy, klarnet - region: Rzeszowsko-Lasowiacki)

3.Dwie równorzędne III nagrody po 450 zł każda, otrzymują:

  • Kapela Wolanie z Woli Małej (klarnet, skrzypce, kontrabas, cymbały ludowe – Rzeszowski)
  • Kapela Pogórzanie z Dynowa (skrzypce prym, skrzypce sekund, cymbały, basy – region Dynowski)

Do konkursu na podstawie złożonych kart przyjętych zostało szesnastu instrumentalistów:

  • Dominik Undziakiewicz (skrzypce)
  • Ryszard Wandas (cymbały)
  • Andrzej Baran (cymbały)
  • Barbara Sowa (skrzypce)
  • Marceli Grzegorzak (cymbały)
  • Adam Dragan (skrzypce)
  • Jakub Kłoda (akordeon guzikowy)
  • Henryk Marszał (skrzypce)
  • Małgorzata Wybraniec (skrzypce)
  • Szymon Węglowski (lira korbowa)
  • Lidia Anna Biały (skrzypce)
  • Aneta Hodór (skrzypce)
  • Andrzej Jędryczka (cymbały)
  • Eugeniusz Kopera (skrzypce)
  • Monika Chudy (skrzypce)
  • Jan Cebula (skrzypce)

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. Pięć równorzędnych I nagród po 300 zł każda otrzymują:

  • Andrzej Baran z Piątkowej – cymbały
  • Henryk Marszał z Przewrotnego - skrzypce
  • Andrzej Jędryczka z Trzcinicy - cymbały
  • Monika Chudy - skrzypce
  • Jan Cebula z Kolbuszowej - skrzypce

2.Cztery równorzędne II nagrody po 250 zł każda, przyznano:

  • Marceli Grzegorczyk z Piątkowej - cymbały
  • Szymonowi Węglowskiemu z Kolbuszowej – lira korbowa
  • Lidii Biały z Świlczej - skrzypce
  • Eugeniuszowi Kopera z Brzysk - skrzypce

3.Siedem równorzędnych III nagród po 200 zł każda otrzymali:

  • Dominik Undziakiewicz z Dynowa - skrzypce
  • Ryszard Wandas z Dynowa - cymbały
  • Barbara Sowa z Piątkowej - skrzypce
  • Adam Dragan z Kolbuszowej - skrzypce
  • Jakub Kłoda z Kolbuszowej – akordeon guzikowy
  • Małgorzata Wybraniec z Rzeszowa - skrzypce

Nagrody zostały ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Inne uwagi i ustalenia Jury:

Komisja Festiwalowa postanowiła desygnować do udziału w 50 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych następujących wykonawców:

  • w kategorii kapel: Kapelę z Huty Komorowskiej
  • w kategorii solistów instrumentalistów: 
  • Andrzeja Jędryczkę z Trzcinicy
  • Eugeniusza Koperę z Brzysk
  • w kategorii folklor – kontynuacja: Szymona Węglowskiego z Kolbuszowej
  • w kategorii Duży-Mały Monikę Chudy z mistrzem


Ponadto komisja postanowiła desygnować do występu na 50 Festiwalu ,,Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej następujących wykonawców:

  • Henryka Marszał z Przewrotnego
  • Andrzeja Barana z Piątkowej
  • Jana Cebulę z Kolbuszowej

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny