Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

W zielonym gaju historii

11.05.2017

W dniu 11 maja 2017 roku o godzinie szesnastej miała miejsce promocja monografii, bo tak można nazwać wydawnictwo Nadleśnictwo Kolbuszowa, pt. "Dzieje leśnictwa w dorzeczu Przyrwy i Zyzogi". Publikacja to pomysł promocyjny kolbuszowskiego nadleśnictwa /wydawcy/ na przekazanie lokalnej społeczności informacji o usunięciu białej plamy w historii regionu. Wydawnictwo, którego autorem jest świetny historyk Wojciech Mroczka, w ciekawy sposób opowiada o dziejach leśnictwa na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej. Temat potraktowany jest niezwykle szeroko i rzetelnie, zawiera nie tylko rys historyczny tych terenów, ale też omawia ich kontekst kulturowy, dokumentuje losy i rolę "ludzi lasu” sięgając od czasów historycznych dawnej puszczy aż po współczesność.

   Zakres i charakter wydawnictwa podsunął leśnikom z Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie pomysł organizacji promocji publikacji w formie wydarzenia naukowo - kulturalnego. Okazało się że leśnicy to nie tylko fachowcy, dbający w sposób przemyślany i profesjonalny o gospodarstwo leśne, ale grupa społeczna aktywnie włączająca się w rozwój innych dziedzin życia społecznego Kolbuszowszczyzny.

   Spośród wielu wymienić należy: Stanisława Białka - /strażnika/ gajowego nowowiejskiego lasu, związanego z miejscowymi instytucjami kultury, wybitnego ludowego muzykanta, skrzypka samouka, wykształconego w wojsku klarnecistę, multiinstrumentalistę, przekazującego z pasją swoją wiedzę i umiejętności następnym pokoleniom, Walentego Kaziora - księgowego nadleśnictwa przez ponad trzydzieści pięć lat prowadzącego Orkiestrę Dętą działającą przy Powiatowym i Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, pasjonata muzyki, nauczyciela, uzdolnionego wiolonczelistę, twórcę największych sukcesów zespołu, którym dyrygował. Obydwaj leśnicy nie tylko wzorowo wypełniali swoje leśne obowiązki, ale również swoimi muzycznymi pasjami wzbogacili lokalną społeczność, zysując w ten sposób jej szacunek.


W części artystycznej czwartkowego wydarzenia usłyszeliśmy najwybitniejszego ucznia Stanisława Białka, Jana Cebulę z Kapelą i Orkiestrę Dętą Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, która kiedyś od imienia dyrygenta potocznie nazywana była ,,Walenciakami”. Siedemnastowieczną pieśń myśliwską wykonała sopranistka Katarzyna Liszcz Starzec, której na wiolonczeli kapelmistrza Kaziora towarzyszyła Natalia Potańska. Jan Cebula, który 7 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie odbierał będzie najwyższą nagrodę za zasługi dla kultury ludowej im. Oskara Kolberga, jest jednym z najwybitniejszych autentycznych muzykantów. 11 maja zagrał z kapelą w najprostszym składzie kilka utworów ze swojego niezwykle bogatego repertuaru. Sposób gry, wrażliwość mistrza /ucznia gajowego Białka/ zachwyca wszystkich fanów tradycyjnego grania od Tatr po Bałtyk /doceniany i nagradzany był m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Kazimierzu nad Wisłą, rzeszowskiej telewizji i warszawskim radiu, i przez publiczność najpiękniejszej polskiej filharmonii w Szczecinie/.

   Rozrywkowy Koncert ,,Walenciaków”, idąc śladem łatek przyszywanych przez lokalną społeczność "Kłodziaków” (od nazwiska dyrygenta) zakończył się bisem. Występy muzyczne przeplatały prelekcje doktorów: księdza Sławomira Zycha i Jerzego Majki, dyskusje i ciekawa prezentacja nadleśnictwa.

   Pełna publiczności sala niezależnie od rangi i zajmowanych stanowisk w pełni usatysfakcjonowana opuszczała dom kultury wyposażona w niezwykle ciekawą lekturę. Podobnie jak dr inż. Bartłomiej Peret i jego Leśnicy, sprawcy tego całego zamieszania. Łowcy mózgów z domu kultury dostrzegli możliwość drenażu na potrzeby rozwoju życia instytucji dwóch osób z zielonego gaju, trochę już im znanego zdolnego fotografa i fraszkopisarza.

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny