Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Mażoretki

Zapraszamy do czestnictwa w zajęciach grupy Mażoretek. Prowadząca Marena Płaza

 

 

Marzena Płaza w  2011 roku ukończyła studia magisterskie na Wyższej Szkole Informatyki  i Zarządzania w Rzeszowie na kierunku Turystyka i Rekreacja.  Przygodę z mażortekami zaczęła po rozpoczęciu pracy na stanowisku animatora czasu wolnego, równolegle ukończyła  kurs instruktorów tańca mażoretkowego I i II stopnia w Opolu. Obecnie jest trenerem grup mażoretek w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim oraz Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Zdobyte kwalifikacje chętnie poszerza wraz ze swoimi podopiecznymi podczas warsztatów tanecznych, w ramach których poznają nowe techniki kroku marszowego, oraz uczą się pracy z rekwizytem. Pracując jako instruktor i choreograf wykorzystuje  swoje wieloletnie doświadczenie łącząc różnorodne formy techniki  tanecznej zarówno klasycznej i nowoczesnej, aby układy taneczno – marszowe  zachwycały  publiczność na pokazach  estradowych, paradach ulicznych, konkursach oraz mistrzostwach.

Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji, samo słowo oznacza ”majorki” czyli dziewczęta ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Mażoretki to przede wszystkim młode dziewczyny występujące na pokazach estradowych jak i na paradach ulicznych. Prezentują układy taneczno – marszowe  do muzyki współczesnej jak i  muzyki orkiestr dętych , żonglując i podrzucając pałeczką mażoretkową, wykorzystując przy tym elementy gimnastyki i akrobatyki.

 

Dlaczego właśnie mażoretki?

Odpowiadając na to pytanie warto podkreślić, że taniec mażoretkowy to  ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: wychowanie społeczno-moralne umysłowe, estetyczne, wychowanie fizyczne. Już od ponad dwustu lat ten rodzaj tańca  towarzyszył człowiekowi i przez kolejne lata odkrywane są  w nim nowe możliwości. Mazoretki to coś więcej niż tylko rodzaj formy tanecznej. To skomplikowane układy choreograficzne i taneczno – marszowe  wykonywane w rytm muzyki. To widowiskowy element uroczystych przemarszów, paradne barwne stroje, publiczne występy, a przede wszystkim to pewnego rodzaju przynależność do grupy. Mażoretkę charakteryzuje ciągły ruch, takt oraz  poczucie rytmu. Każda dziewczynka czy nastolatka, która ma duża ilość energii znajdzie miejsce w tego typu zespole.

Zajęcia zespołu mażoretkowego obejmują:

 • naukę pracy z rekwizytem
 • naukę tańca mażoretkowego oraz poszczególnych układów choreograficznych
 • balet, poznanie różnych form tanecznych i muzycznych
 • akrobatykę, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.

Zaczynając swoją przygodę z zespołem mażoretek warto wziąć po uwagę działalność zespołu oraz jego cele, a najważniejsze to:

 • budzenie i rozwijanie pasji tanecznej wśród dzieci i młodzieży
 • rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z tańcem
 • zapoznanie się z różnorodnością form tanecznych
 • kształtowanie nawyku  kulturalnego spędzania wolnego czasu
 • podnoszenie poziomu ogólnej kultury dzieci i młodzieży
 • wyrabianie odpowiedzialności za swoje działania
 • wyrabianie punktualności i systematyczności
 • uczenie się życia w grupie
 • sceniczna prezentacja opracowanych programów
 • wspólna praca, aby osiągnąć sukces artystyczny
 • nauka przez zabawę
 • nawiązywanie nowych kontaktów.

Uczestniczki zajęć spotykają się raz w tygodniu na zajęciach, podczas których poszerzają swoją wiedzę na temat tańca z pałeczką mażoretkową – batonem, poznają różne techniki tańca, począwszy od klasyki czyli baletu po taniec współczesny.

 

Słowa angielskiego filozofa i pedagoga Johna Locke’a (1632-1704 ) zwracają uwagę na potrzebę stosowania formy tańca w pracy z dziećmi, ze względu na jego właściwości.

„…nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się i nic ich tak nie pobudza do obcowania z ludźmi, jak taniec, przeto sądzę, że należałoby uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak są w stanie tego się nauczyć.” Mażoretki to nie tylko taniec, to styl życia. Wdzięk, szyk elegancja, radość, uśmiech i współpraca w grupie! 

 

Podczas zajęć

Podczas zajęć

Grupa Mażoretek

Grupa Mażoretek

 

Biuletyn Informacji Publicznej

MIEJSKI DOM KULTURY W KOLBUSZOWEJ
UZYSKAŁ DOFINANSOWANIE Z:

 

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Styczeń 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny