2014

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Poczytaj o plenerze 2014

 

    W niedzielę 8 czerwca odbył się w Kolbuszowej po raz kolejny Fesiwal Orkiestr Dętych "Na falach Nilu", po raz drugi impreza miała charakter międzynarodowy. Na plenerowej estradzie ustawionej na kolbuszowskim rynku zaprezentowali się muzycy z Węgier (Szihalom), Słowacji (Koszyce) i Polski (Gorzów Wielkopolski, Kraków i Kolbuszowa). Znów dopisali też widzowie, którzy mimo upalnej pogody licznie zgromadzili się na placu.

  Festiwal rozpoczął się kilka minut po godzinie 15:00. Prowadząca imprezę Elżbieta Lewicka po powitaniu zebranych zapowiedziała pierwszą orkiestrę - Orkiestrę Dętą Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej od dziesięciu lat występującą pod batutą Krzysztofa Kłody. Po ich występie i bisach (na prośbę publiczności) na scenie pojawiła się Krakowska Orkiestra Staromiejska kierowana przez Wiesława Olejniczaka. Nasi dobrzy znajomi, już wielokrotnie grający w Kolbuszowej, tym razem wystąpili w nieco mniejszym składzie, ale jak zawsze byli świetni. Po nich zagrali młodzi Słowacy - Dychovy Orchester Mladych Kosice. Towarzyszyły im mażoretki, które wykonywały swoje pokazy przed sceną. Jako czwarta wystąpiła Gorzowska Orkiestra Dęta, która do Kolbuszowej miała najdalej - ponad 700 kilometrów. Bezbłędnie poradzili sobie z trudnym i wymagającym repertuarem jaki przygotowali na kolbuszowski festiwal. Występy estradowe zakończyli Węgrzy - orkiestra dęta z Szihalom wraz z towarzyszącym jej zespołem tanecznym.

 

   Festiwal zakończył się wspólnym odegraniem hejnału kolbuszowskiego przez połączone orkiestry. Po nim muzycy i tancerze prezentowali się przy kolbuszowskiej studni.

 

  Członkowie orkiestr wyjeżdżali z Kolbuszowej zauroczeni miastem i zapowiadali, że chętnie tu jeszcze wrócą. Spora w tym zasługa tych, którzy umożliwili muzykom zwiedzanie kolbuszowskiego skansenu i wstęp na basen. Za co jeszcze raz dziękujemy! Wszystkim którzy zaangażowali się w ugoszczenie orkiestr na kolbuszowskiej ziemi dedykujemy podziękowania, które otrzymaliśmy od orkiestr:

 
"Składam pracownikom MDK "Sokół" w Kolbuszowej wyrazy podziękowania i uznania za ogromną i znakomitą imprezę festiwalową orkiestr. Niezwykła staranność, życzliwość i profesjonalizm dostrzegane były u wszystkich osób zaangażowanych w organizację imprezy.
Było tak dobrze, że uczestniczące zespoły, wyjeżdżając, wielokrotnie dopytywały się o możliwość przyjazdu w następnych latach.
 
Myślę, że poziom i różnorodność prezentacji estradowych również publiczności przypadły do gustu.
 
Pozdrawiam serdecznie z Krakowa
Wiesław Olejniczak
Please let me to thanks the wonderful festival experience.
Everybody felt good itself in Poland, we came home with a lot of experience.
i would like to tell a special thank for organisers.
With kind regards,
 
Gulyás László
conductor
Szihalmi úvósok

 

I już teraz zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Orkiestr "Na falach Nilu" w przyszłym roku!