MDK Kolbuszowa

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Jak zjadłem psa - kafla

 

 

Bogaty obyczaj ludowego kolędowania coraz częściej przenosi się na sceny, świetlic i domów kultury. Ta prastara, niezwykle, popularna spontaniczna forma teatralna, służąca przetworzeniu i emocjonalnemu wyrażeniu przez lud  religijnej tradycji jak co roku zagościła w Kolbuszowej. Kolęda podobnie jak Jasełka odgrywana była kiedyś w kościołach. Dynamika kolędników,  uznana została  jednak  za zbyt swobodną. Kolęda  znalazła swoją kontynuację w terenie, wyrażając w sposób entuzjastyczny radość  z przeżywania świąt, interpretując biblijną wiedzę o narodzeniu Jezusa po chłopsku, stając się istotnym elementem ludowej, narodowej tradycji.

W pierwszych kolędach uczestniczyły żywe zwierzęta /to wśród nich w stajni narodził się Jezus/. W raniżowskiej kolędzie, pięknie ubrany koń wprowadzany był przez kolędników do izby,  wraz  z nimi  uczestniczył w swoistym życzeniowym świątecznym rytuale. W kolędzie z Herodem czuje się jeszcze kościelne dostojeństwo obyczaju. Chodzenie z szopką nawiązuje do Jasełek, tylko odgrywanych kukiełkami. Koza, turoń, kobyłka, Żyd, dziad  to dynamiczne postacie kolędników wzbudzające w domu gospodarzy bardzo oczekiwany, nobilitujący rodzinę zamęt.

Ochrona od zapomnienia, niezwykle  pięknej, /jakże różnorodnej/ tradycyjnej polskiej kolędy, to główna motywacja do organizacji od ponad trzydziestu pięciu lat kolbuszowskiego przeglądu widowisk. Zaczęto w latach  osiemdziesiątych  za sprawą Muzeum Kultury Ludowej, Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej i rzeszowskich instytucji  Wojewódzkiego Domu Kultury a wcześniej Muzeum Regionalnym.

Obecną kolędę tworzą pasjonaci, robią to  z patriotycznego umiłowania rodzimej tradycji przenoszonej w ich  środowiskach przez pokolenia. W tym roku w przeglądzie brało udział ponad stu aktorów amatorów. Zgłosiło się osiem zespołów, jak się okazało bardzo dobrze przygotowanych przyjechało siedem. Zawiodło zdrowie u bab od  ,,Babskiej Kolędy” z Wólki Grodziskiej czego organizatorzy bardzo żałują, gdyż ta forma przedstawienia  nigdy jeszcze na przeglądzie nie była prezentowana. Nie zawiodła rzeszowska telewizja zamieszczając reportaż  z wydarzenia na równi z coraz bardziej popularną nową formą Orszakiem  Trzech Króli / Kacper, Melchior i Baltazar, wraz ze świtą Kolbuszowa ogląda od  trzech dziesiątek lat plus sześć, towarzyszą im postacie kolędnicze, między innymi diabeł,  niższej rangi niż Belzebub/. Parada kolędnicza tym razem z kościoła pw. Św. Brata Alberta  do MDK. Mszę celebrował ks. dziekan Jan Pępek. Wśród występujących były trzy grupy dziecięce i młodzieżowe Lubeckie Szkuty, Lubcoki i Przedborzanie. Młodym i dojrzałym kolędnikom należą się głębokie ukłony za kontynuowanie pięknego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Słowa uznania kolędnikom przekazał, otwierjąc przegląd Wiceburmistrz Kolbuszowej Marek Gil.

Ta  płynąca z potrzeby serca, pasja  do ochrony od zapomnienia tradycyjnych obyczajów, godna jest naśladowania a postawa artystów: dzieci, młodzieży i dorosłych największego szacunku. Przegląd utrwala wzór i nie pozwala zapomnieć starego obyczaju, rolą małych społeczności jest jego życie i funkcjonowanie w środowisku zgodnie z deklarowanym przez polityków różnej rangi umiłowaniem tradycji i polskości. Nowoczesność nie usprawiedliwia braku podstaw wiedzy o narodowej tradycji.

Werdykt jury był z kolei w duchu króla Salomona. Jurorzy Jerzy Dynia przewodniczący, Jolanta Dragan, Maria Kula i Mateusz Starzec członkowie,  przyznało cztery I nagrody kolędnikom z:

-  Zespołu Kolędniczego ,,Raj” z Ujeznej za widowisko ,,Kolęda z Herodem” w kwocie 750 zł ufundowaną przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

- Zespołu Folklorystycznego ,,Folusz” z Giedlarowej za widowisko ,,Po kolędzie z turoniem” w kwocie 750 zł ufundowaną przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

- Zespołu Kolędniczego ,,Herody” z Harasiuk za widowisko ,,Herody z Turkiem” w kwocie 750 zł ufundowaną przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

-  Zespołu Kolędniczego ,,Lubcoki” z Lubczy za widowisko ,,Kolędnicy z kozą” w kwocie 750 zł ufundowaną przez Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

 

II nagrodę otrzymali kolędnicy z Zespołu Kolędniczego przy KSM w Przedborza w kwocie 650 zł ufundowaną przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

III nagrodę otrzymał Zespół  Kolędniczy ,,Lubeckie Szkuty” w kwocie 600 zł ufundowaną przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

 

Jury wyrózniło  Zespół Ludowy Cmolasianie z Cmolasu  kwotą  550 zł ufundowaną przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

Usatysfakcjonowanym kolędnikom nagrody wręczyli dyrektorzy Marek Jastrzębski WDK Rzeszów, Jacek Bardan MKL i Wiesław Sitko MDK w Kolbuszowej. Do zobaczenie za rok niech zwyczaj kolędowania nigdy nie zaniknie.