LASOWIACY KRAKUSOM /Kraków 25.08.2017
Fundacja Cepelia od lat organizuje na krakowskim rynku imprezę folklorystyczno-handlową – Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. W 41. edycji targów wzięli udział artyści z gminy Kolbuszowa i pozostałych gmin powiatu kolbuszowskiego. W szesnastym dniu targów (25 sierpnia 2017 r.) spotkali się w Krakowie mieszkańcy z różnych stron Kolbuszowszczyzny, których łączy aktywne uczestnictwo w kulturze. Pięćdziesięcioosobowa grupa artystów i twórców z gminy Kolbuszowa zaprezentowała bogaty i różnorodny program. Już podczas rozpoczynającej występy parady mocne marszowe brzmienie orkiestry zwróciło uwagę na kroczących dziarsko mieszkańców powiatu. Orkiestrę poprzedzały młode mażoretki z Majdanu Królewskiego. Po nich szły kolejne reprezentacje gmin; barwny pochód zamykały raniżowskie zespoły pieśni i tańca.
Otwarcia prezentacji dokonali przedstawiciele organizatora i reprezentanci występujących, samorządowcy ze starostą Józefem Kardysiem na czele, parlament reprezentował poseł Zbigniew Chmielowiec. Wszyscy otrzymali od organizatorów krakowskie czapki z pawimi piórami. Po otwarciu imprezy jako pierwsza na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej pod dyrekcją Krzysztofa Kłody. Orkiestrę powitał szerokim (niczym grymas smoka wawelskiego) uśmiechem dyrygent Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, zaprzyjaźnionej z kolbuszowskimi dęciakami. Rozrywkowe rytmy przyciągnęły sporą publiczność. Nie mniejszy aplauz wzbudziły mażoretki z Majdanu Królewskiego. Młode tancerki odważnie wykonały swoje taneczne układy. Następnym punktem programu były prezentacje kultury Lasowiaków na scenie debiutowała Kapela Jurka Wrony, przygotowująca właśnie kolejne wydawnictwo płytowe z serii Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej. W trzyosobowym, składającym się z wybitnych instrumentalistów, składzie kapela zagrała bardzo energetyczną wersję lasowiackich i rzeszowskich melodii. Urocza grupa ,,trzeciego wieku” z Cmolasu w lasowiackich strojach wykonała wiązankę piosenek ludowych i biesiadnych przy wtórze muzykanckiej kapeli (niczym na niedawno wydanej płycie). Kolejny zespół, jaki zaprezentował się na scenie to Kapela Dzikowianie i oddział Turków straży grobowej w tradycyjnych strojach z Dzikowca.
Występ Zespołu Ludowego „Górniacy” stanowił odważną prezentacją autentycznej ludowej pieśni i unikalnej gwary, bardzo dobrze przyjętą przez zgromadzoną publiczność. Kolbuszowskie prezentacje zakończył występ Kapeli Ludowej „Widelanie” z Widełki, wzmocnionej obecnie zamieszkującą we Francji skrzypaczką Pauliną Żądło. Na scenie w rzeszowskich strojach pojawili się młodzi i dojrzali muzykanci tworzący wyjątkowe zjawisko, jakim jest szkoła ludowego grania Bronisława Płocha i Mariana Selwy z Widełki. Zagrali pięknie, aż nogi same rwały się do tańca. Prezentacje zakończyła roztańczona młodzież z Raniżowa, która biorąc pod uwagę wielkość gminy, wypadła imponująco. Na scenie zabrakło jedynie gminy Niwiska, która miała za to najbogatszą ofertę rękodzieła artystycznego. Kolbuszowskie, a właściwie pochodzące z Domatkowa rękodzieło zaprezentował Zespół Ludowy „Wolanie”. Jeżeli przyjąć za dobrą monetę opinię organizatorów, był to pod względem artystycznym najlepszy dzień targowy spośród minionych dotychczas.
Podsumowując występy Kolbuszowian w najbardziej atrakcyjnym pod względem turystycznym miejscu Polski: absolutnie nie powinniśmy mieć kompleksów, bo dzieje się u nas w kulturze dużo dobrego. A rozwiewając obawy organizatorów, że tylko górale są w stanie zainteresować publiczność, powiedzieć można, że Lasowiacy nie są w tym wcale gorsi, na dodatek bardziej autentyczni i mniej „oklepani”!