Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

STYCZNIOWI POWSTAŃCY

22.01.2018

W dniu 15 sierpnia 2018 roku minie 110 lat od poświęcenia budynku sokolni, w której obecnie mieści się Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej. Obiekt od samego początku, skupiał patriotycznie nastawioną ludność miasta. Budowany przez trzy lata z olbrzymim zaangażowaniem druhów miejscowej drużyny Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”. Sokołom przewodził Janusz hr. Tyszkiewicz syn Stanisława powstańca styczniowego i Józef Buczek powstaniec z oddziału Dionizego Czachowskiego. Dzięki wsparciu rzeczowemu i finansowemu tych dwóch osób i zaangażowaniu mieszczan, udało się w ciągu zaledwie trzech lat wybudować i wyposażyć obiekt, będący chlubą i centrum życia powiatowego miasta. Z polowej drużyny sokolej, kierującej się dewizą ,,Ramię krzep, Ojczyźnie służ” wyrośli przeszkoleni przez społecznika instruktora, Antoniego Wałęgę (urzędnika starostwa), w liczbie trzydziestu, kolbuszowscy żołnierze Legionów Polskich.

   W dniu 22 stycznia br mija 155 rocznica od wybuchu, jednego z najtragiczniejszych i najbardziej bohaterskich zrywów powstańczych w dziejach naszej ojczyzny, Powstania Styczniowego. Jeden z głównych filarów odzyskania niepodległości, której setną rocznicę obchodzimy w tym roku, Józef Piłsudski bardzo cenił ten zryw i ludzi, którzy w nim brali udział. Historia tego coraz bardziej zapominanego narodowego bohaterstwa, warta jest przypominania. Powstanie objęło w różnym stopniu, cały obszar dawnego państwa polskiego i w wyjątkowy sposób charakteryzuje nasze, Polaków dążenie do niepodległości.

   Pięć lat temu w Kolbuszowej przypomniano i uczczono powstańca Józefa Buczka: mszą świętą, patriotycznym ludowym kolędowaniem, wmurowaniem tablicy pamiątkowej, którą poświęcił ks. dr Jerzy Buczek. Grupa harcerzy rekonstruktorów z Rzeszowa pod dowództwem Macieja Kilarskiego przeprowadziła ilustrowaną pokazem lekcję historii. Specjalnie zamówiony kowal przekuwał kosy na powstańczą broń. Wszystko to utrwaliła rzeszowska telewizja w filmie, który wyreżyserował Jerzy Dynia. Idąc tropem popularyzacji historii w sobotę 27 stycznia 2018 roku, zostało zorganizowane wielowątkowe wydarzenie na część i dla przypomnienia bohaterów.

   Usłyszeliśmy mocny, autorski koncert Andrzeja Kołakowskiego pt. ,,Styczniowi Powstańcy” zilustrowany obrazami Artura Grottgera. Piękne, poetyckie teksty zaśpiewane z perfekcyjną dykcją z towarzyszeniem gitary akustycznej, uzupełnione niezwykle ciekawymi, odkrywczymi komentarzami. Koncert znakomity pod względem artystycznym zmuszał do refleksji historycznej. Artysta przybył do Kolbuszowej z małżonką, która jest nauczycielem historii. Wszystkim, którym wydaje się że piosenka patriotyczna skończyła się na Kaczmarskim czy Gintrowskim polecamy Kołakowskiego! Występ poprzedziły świetne prelekcje historyczne (tak je określił pieśniarz znad morza), dr Jacka Magdonia i Andrzeja Wesołowskiego. Doktor Jacek Magdoń reprezentował Rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej, patrona spotkania, krótko zwięźle opowiedział o powstaniu o tajnym państwie działającym również na terenach Galicji (gdzie nie było działań militarnych). Prelegent mówił konkretnie z rzadką u naukowców ,,żyłką” popularyzacji historii.

   W zwięzłym wystąpieniu, mówiąc o tym wielkim narodowym wydarzeniu, odniósł się do lokalnej historii. Do niektórych z przedstawionych faktów nie dotarli nasi lokalni regionaliści, przedstawiona wiedza odkrywa nieznane fakty z dziejów naszego miasta. Wykład zebrał bardzo pozytywne recenzje słuchaczy. Tuż przed występem gdańskiego barda, swoje zbiory zaprezentował Andrzej Wesołowski. Artefakty powstańcze, odnalezione zebrane na terenie Kolbuszowszczyzny przez miłośnika staroci, wyjątkowego kolekcjonera, kochającego, każdy zachowany guzik czy inny historyczny gadżet. Możliwość zobaczenia czy dotknięcia tych przedmiotów nadaje historii inny bliski, człowieczy wymiar. Ludzie obdarzeni pasją to bogactwo każdego środowiska często lekceważone i niedoceniane. Wesołowscy to działające od lat na naszym terenie muzeum, archiwum, antykwariat pamięci, wartość dodana naszej społeczności. Zbieracz opowiada o historii znaleziska o związanym z nim wydarzeniu, losie ludzkim. Tak było i tym razem każdy z prezentowanych przedmiotów zachwycał zawartą w nich cząstką historii.

   Nie tylko duchem człowiek żyje. W Galerii pod Trąbami obejrzeliśmy w obecności autora krótki film o powstaniu styczniowym. Po którym Janina Olszowy, zaprezentowała przygotowane wspólnie z Elżbietą Drapałą, Elżbietą Kobylską i Teresą Michałek leśne kulinaria. Panie zaserwowały: herbatę z gałęzi wiśni i malin, kaszę z kociołka i na liściu kapusty, domowy chleb z wyjątkowym smalcem, ciasto z kaszą ,,kasiok” nie zabrakło wyjątkowego napoju, który spożywany z umiarem wzmaga odwagę, nie pozbawiając rozsądku. Powstańcza wieczornica to kolejne wydarzenie o charakterze historycznym organizowane pod patronatem Przeglądu Kolbuszowskiego i tworzących go ludzi w miejscu uświęconym patriotyzmem mieszkańców niewielkiego powiatowego miasta. Wieczornica świetnie wpisuje się w podobne wydarzenia, jakie na przestrzeni wieku i dziesięciu lat trwania Sokolni, gromadziły w niej mieszkańców, których łączyło umiłowanie ojczyzny.

155. rocznica powstania styczniowego, wieczornica w MDK

09.03.2018, 14:30