Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MIEJSCA NIE DO KOŃCA ODKRYTE - PLENER W TOMASZOWIE LUBELSKIM!

31.08.2021

MIEJSCA NIE DO KOŃCA ODKRYTE - PLENER W TOMASZOWIE LUBELSKIM!

     Od 18 lat Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, organizuje wyjazdowe plenery dla plastyków i fotografików w przeróżne miejsca naszej przepięknej ojczyzny. Pierwsze plenerowe wydarzenie w 2003 roku miało miejsce w Krzeszowie nad Sanem. Kiedyś miasto, obecnie wieś niezwykle ciekawa z ukrytym pięknem czekającym na wrażliwego artystę, podobnie jak niewielkie miasteczko nad Nilem. Kolbuszowa ma szczęście  że ma piewcę jej niebanalnej historii Ryszarda Szilera dodatkowo dbającego o tradycję małomiejskiej kultury. Nostalgiczną sentymentalną współczesność miasta i tą z lat młodzieńczych w swoich piosenkach zawiera, oryginalny charyzmatyczny  piosenkarz Roman Dublański (sercem zawsze kolbuszowianin). Janowiec, Włodawa, Biecz, Sandomierz, Krzeszów nad Sanem, Zamość, Wetlina, Rożnów, Szydłów, Tomaszów Lubelski oraz wiele innych miejsc nie do końca odkrytych.

              Od lat w plenerach uczestniczą  nie tylko kolbuszowianie ale również  zapalona grupa twórców z Głogowa i Sokołowa Małopolskiego, Rzeszowa, Niwisk i innych miejscowości. Tym razem artyści wyjechali do Tomaszowa Lubelskiego, bazy wypadowej na piękne ze świetnie zorganizowaną turystyką, miejsce jakim jest Roztocze. Hotel Ibis (droga znad Nilu do miejsca w nazwie mającego świętego ptaka egipskiego), który zapewnił artystom kompleksową ofertę pobytu. Luksusowe warunki zakwaterowania, dobrą kuchnię ale również wycieczkę furmankami nad Tanew oraz miejsce  integracyjne w agroturystyce. Przy ognisku przygrywał strażnik graniczny, przy tym świetny akordeonista.
W pracach artystów pojawiły się wszystkie elementy miejsca wyjazdu, piękna przyroda, unikalne zabytki architektoniczne czy atrakcyjny park miejski. Menedżer hotelu to niezwykle sprawna organizacyjnie młoda osoba, ale również świetny przewodnik zakochany w atrakcjach Tomaszowa
 i okolicy.

              Efekty prac mogliśmy obejrzeć na Wystawie poplenerowej w ,,Galerii pod Trąbami i Bębnem” otwartej w dniu 21 sierpnia 2021 roku. Prace malarskie wykonane przez dorosłych i dzieci dla których udział w plenerze też jest otwarty. Maluchy, młodzież tworząca z rodzicami budują specyficzną atmosferę  zajęć artystycznych.  W jednej z rodzin,  rodzice zaprezentowali fotografie a dzieci prace plastyczne. Zobaczyliśmy prace babć i wnucząt. W liczbie kilku zaprezentowały efekty działań  artystycznych małżeństwa. Założony przez organizatora cel stwarzania warunków do rozwijania,  twórczego podejścia do życia, jest  doskonale realizowany.  W prezentowanych dziełach, widać duże zróżnicowanie część z nich to twórczość zawodowych plastyków i fotografików z dużym doświadczeniem a część to pierwsze próby artystyczne.  Wszystkich  łączy wyjątkowa twórcza pasja i olbrzymie zaangażowanie emocjonalne w wykonywane dzieła.  Dopełnieniem wernisażu, był występ autentycznej Kapeli Ludowej Kazimierza Marcinka. Najbardziej tradycyjnej z tradycyjnych kapel  grającej tylko na instrumentach smyczkowych. Po raz pierwszy na wernisażu publiczność usłyszała  muzykę ludową w takim wykonaniu. Dopełnieniem całości była lasowiacka kuchnia wykonana pod  ,,paciochą” i stolnicą Danuty Olszowy, nie mylić z Janiną Olszowy, obie z Górnej (półki znawczyń regionalnych kulinariów) . Smakując pysznych potraw popularnej Danusi szefowej tamtejszego koła gospodyń można powiedzieć że nazywana przez kochające jej zajęcia  dzieciaki, babcią Jasią znawczyni regionalnej kuchni ma godną następczynię (zbieżność, nazwisk przypadkowa).

           Piękno Roztocza w  fotografii i malarstwie obejrzeć  można  w  wystawie,  czynnej od 21 sierpnia  do 6 września, wszystkich zainteresowanych, zapraszamy. Odkrywajmy, więc urok miejsc nam nieznanych  a w sobie talent do wyrażania tego piękna w formie artystycznej.