Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

JAZZ W JESIENNYM KLIMACIE SPRZYJAJĄCYM WYOBRAŹNI

29.11.2022

JAZZ W JESIENNYM KLIMACIE SPRZYJAJĄCYM WYOBRAŹNI

Po raz drugi (5 listopada 2022r) w kolbuszowskim  domu kultury zagraliśmy zaduszkowy jazz. Pierwszy ubiegłoroczny koncert oddawał hołd rzeszowskiemu saksofoniście grającemu jazz tradycyjny Jerzemu Dyni. Zawodowo zajmujący się folklorem redaktor TVP 3 w Rzeszowie zmarł dwa lata temu, był saksofonistą,  pasjonatem swingu. Opuścił nas nagle,  śmierć nie pozwoliła nam  zrealizować wielu ciekawych wspólnych pomysłów, którymi wzajemnie się inspirowaliśmy. Wydarzenia były możliwe do realizacji dzięki dofinansowaniu stowarzyszenia  dbającego  na co dzień  o tantiemy twórców w ramach projektu o nazwie ,, ZAiKS sprzyjamy wyobraźni”. Melomani, publiczność ,, Jesiennych Jazzowych Spotkań nad Nilem” mieli możliwość wysłuchania rewelacyjnego, improwizowanego koncertu formacji krakowskiego trębacza Tomasza Kudyka ,,New Bone” pt. Tribute to Zbigniew Namysłowski & Wojciech Karolak. Ponad godzinny występ był dla wypełnionej po brzegi słuchaczami,  kameralnej sali 114 letniej Sokolni, przysłowiową wisienką na torcie, jakich każdego roku ma okazję wysłuchać wyrobiona publiczność znad Nilu. Zmarły w tym roku Zbigniew Namysłowski dokonał niezwykle udanej fuzji wprowadzając do światowej muzyki jazzowej ludowe kujawiaki i oberki. Jego drogą już całkiem współcześnie idzie kompozytor i aranżer multiinstrumentalista Paweł Steczkowski skupiając się na muzyce ludowej Podkarpacia. Teledysk z jego inspirującą, oddającą jak żadna lasowiackiego  ducha, kompozycją do płyty, która ukaże się niebawem pt ,,Pogoda w Jazzie” obejrzeć można na kanale youtube MDK Kolbuszowa. Niezwykłego ,,hamondzistę” Wojciecha Karolaka mieliśmy zaszczyt gościć na festiwalu ,, Jazz nad Nilem” podczas, którego udostępnił również   instrument amerykańskiemu  wokaliście  Stanleyowi Breckenridgeowi. New Bone często gości  na kolbuszowskiej scenie jazzowej, jedna z edycji, cyklicznych festiwali poświęcona była Janowi Kudykowi ojcu muzyka. Lider zespołu Tomasz Kudyk bakcyla jazzu i miłość do trąbki wyniósł z domu jego pierwszym  mistrzem był tata Jan wieloletni lider Jazz Band Ball Orchestry. Klimatyczny w duchu muzyki mistrzów polskiego jazzu, koncert zagrany został oryginalnie z szacunkiem dla muzyki Namysłowskiego i Karolaka w własnym stylu zespołu  z wyczuciem prowadzonym przez lidera. Aplauz wzbudziły  perfekcyjne solówki, doskonale zagrane przez świetnych instrumentalistów ,,Tribute to….”.Wieczór dostarczył  publiczności mnóstwa  wrażeń i wyjątkowo sprzyjał rozbudzeniu muzycznej wyobraźni słuchaczy. Jazzmanom mającym takie zasłuchane  jesienne audytorium grało się  dobrze z wyraźną przyjemnością. Dużą część widzów stanowili plastycy i fotograficy uczestnicy wernisażu wystawy poplenerowej, jak widać ludzie wrażliwi również na dźwięki dobrej muzyki. Dziękujemy  New Bone za  jazzowy wieczór z muzyką na światowym poziomie!

 

galeria

29.11.2022, 13:38

Galeria zawiera 13 zdjęć.

Sala widowiskowa Domu Kultury.

Przy stolikach, w półmroku, zasiada publiczność koncertu. Kobiety, mężczyźni i dzieci. Na stolikach świecą się nastrojowe lampki.

Na scenie występuje kwintet jazzowy. Pięciu wykonawców grających na: fortepianie, perkusji, trąbce, saksofonie i gitarze basowej.

Za ich plecami na dużym ekranie wyświetlane są czarno białe fotosy muzyków.