Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KOLBUSZOWSKI WIATRAK NA CIĘŻKOWICKICH PAGÓRKACH

14.06.2023

KOLBUSZOWSKI WIATRAK NA CIĘŻKOWICKICH PAGÓRKACH

W Kolbuszowej od lat organizowany jest plener dla dzieci i młodzieży szkolnej ,,Wiatraki”. W logo wydarzenia jest wiatrak ,,koźlak’’ z kolbuszowskiego skansenu, obiekt z jednej z największych  atrakcji etnograficznych,  historycznych i turystycznych tych stron jakim jest muzeum utworzone przez Macieja Skowrońskiego. Tam właśnie odbywały się wszystkie pierwsze edycje pleneru od 2003 roku plener goszcząc od czasu do czasu na skansenie co rusz odlatuje w różne inne ciekawe miejsca południowej części Polski.

W dniu 4 czerwca w niedzielę czarodziejski kolorowy wiatrak poszybował z ponad siedemdziesięcioosobową grupą zainteresowanych sztukami plastycznymi do Ciężkowic w Małopolsce. Wylądowaliśmy na pięknym, czystym rynku tego małego miasteczka, by następnie dla rozruszania i gimnastyki wykonać marsz do ,,Skamieniałego miasta” atrakcji przyrodniczej i ,,Parku zdrojowego” ogrodniczej. Część małych artystów pozostała malując wyjątkowe krajobrazy ,,Pogórza Ciężkowickiego”, a pozostali  mistrzowie architektonicznej perspektywy wrócili na rynek zachwyceni jego malowiczością. Prace malarskie w różnych miejscach trwały prawie cztery godziny. Pod ratuszem, w przerwie wszyscy zjedli smaczny obiad i pełni artystycznych wrażeń wyruszyliśmy do miejsc zamieszkania. W plenerze brała udział  rozmalowana i rozrysowana młodzież z kolbuszowskich i innych placówek oświatowych  z Przedborza, Zarębek, Trzęsówki, Dzikowca, Kupna z ośrodka kultury w  Sokołowie Młp. i Kolbuszowej.

Wiatrak z zachwytu zatrzepotał skrzydłami nad talentem młodych artystów, nad ich zapałem i zaangażowaniem oraz talentami pedagogicznymi nauczycieli i instruktorów uczących ich plastyki. Idealna do pracy na świeżym powietrzu pogoda sprawiła że udało się wykonać sprawnie kilkadziesiąt bardzo efektownych prac.

Ogłoszenie wyników plenerowego konkursu nastąpi w Galerii pod Trąbami  i Bębnem 21 czerwca w środę  o godzinie 10.00.

Zapraszamy na wernisaż wystawy. Efekt, prac plastycznych świadczy o wyjątkowych talentach uczestników. Bardzo dziękujemy ośrodkowi kultury w Ciężkowicach za pomoc w organizacji, oraz miłe przyjęcie. W szczególności dyrektorowi Bogdanowi Krokowi i Pani Beacie Stanuch. Ośrodek ma swoje centrum w dawnym ratuszu a filie w innych miejscowościach działają bardzo prężnie w mieście i gminie, prowadząc działalność,  promując to urocze miejsce i jego kulturę  do którego zawsze warto zaglądnąć.                                                                     

           

 

 

Fotorelacja

14.06.2023, 12:01

Galeria zawiera 60 zdjęć.

Pogodny dzień. Fotografie przydrożnych kapliczek, oznakowań, rzeźb i zabytkowych budynków.

Dzieci, dziewczynki i chłopcy rysują siedząc na uliczkach Ciężkowic. Jedna z dziewczynek maluje obraz na płutnie ustawionym na sztaludze.

Kilka ze zdjęć przedstawia szlak turystyczny w lesie. Teren jest pagórkowaty. Młodzież siedząc na ziemi rysuje lub maluje pejzaże.

Nad młodymi adeptami sztuk plastycznych pieczę sprawują starsze osoby.

Jedno  ze zdjęć to fotografia zbiorowa. Kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników pleneru pozuje przed zabytkowym budynkiem o białych ścianach.